Anarchistická federace

Společnost spektáklu v Trhlině

Reportáž z listopadového setkání „Kniha v Trhlině“ nad prací Guye Deborda

obr.

Po měsíci jsme se znovu sešlx v Trhlině na dalším knižním klubu. Tentokrát to bylo 19. listopadu nad Společností spektáklu od Guye Deborda (v českém překladu vydala UTOPIA LIBRI).

Přišlo nás kolem 12 lidí – někteří zde bylx poprvé, někteří již tento cyklus mají ve svých kalendářích. Vždy je otázka, jak takovýhle klub pojmout – tentokrát jsme to pojalx spíše jako seznámení než diskusi nad vybranými pasážemi, což se projevilo i tím, že jsme se rozhodlx nedávat předem ke čtení ukázky (například se nabízí klíčový paragraf 8). Proto jsme knížku vykládalx určitou dialogickou formou – vždy jsme řeklx kus knížky a pak si ho vyložilx z pozic politické teorie a mediálních studií. Jednalo se o pokus otvírat teorii a umožnit tak použít ji v osobní praxi.

Vystává otázka, proč by anarchisté*ky mělx číst marxistickou teorii. Vždyť od dob První internacionály je mezi těmito praxemi revolučního bytí vražen klín. Ten jsme nechtělx vytrhnout, a ani jsme ho nechtělx nahradit větším, ostřejším klínem. V rámci naší tradice (vzpomeňme na knížku Marxova ekonomie pro anarchistky a anarchisty) jsme zamýšlelx vykrást to zajímavé z Deborda. On sám, jak říká v paragrafu 207, volá po vylepšování myšlenek předchozích autorů (jak to mimo jiné sám dělá s Lukácsem, Hegelem či Marxem). Když se kují pikle, tak někdy něco zčoříš. A proč by to nemohl být koncept Spektáklu?

Povídání o knížce mělo úspěch, proto jsme ho doplnilx, přepracovalx a posléze představilx na Anarchistickém večírku knihy. S Knihou v Trhlině nekončíme, i přestože si teď bereme na měsíc pauzu, abychom se setkávalx a trávilx čas v našich kruzích, komunitách. Na konci povídání jsme společně vymýšlelx, jakou knihu si rozebereme příště, a naplánovalx, že zkusíme udělat besedu s autorstvem jiné, taktéž významné knihy vydané v posledních dvou letech.

Děkujeme všem, co přišlx, a těšíme se na lednové setkání.


Píšou jinde

Odkazy