Анархистская федерация

Anarchopublikace na LITRu

Report z dalšího vydařeného ročníku LITRu s již čtvrtou účastí Nakladatelství AF

Olomouc

Krátce po konání FreeFestu jsme bylx v Olomouci součástí další akce, která letos oslavila své desáté výročí. Jaké to bylo?

S létem jsme se rozloučilx v prostorech olomouckého Výstaviště Flora, a to na knižním veletrhu s nabitým a zajímavým doprovodným programem. Troufáme si říct, že členstvo naší místní skupiny Anarchistické federace (AF) je už pevnou součástí hlavní, tedy veletržní, části této akce. Stejně jako v předchozích letech vám i nyní přinášíme ohlédnutí za děním na projektu, jehož cílem „je podporovat a sdružovat nezávislé nakladatele a výtvarníky a poskytnout prostor jejich vzájemné interakci a prezentaci“.

Návštěvnictvo, které mělo čas a nemohlo se LITRu dočkat, přišlo už v pátek 20. září v 17 hodin na zahájení v podobě slavnostního přípitku v palmovém skleníku, který byl součástí vernisáže výstavy ilustrátorky a grafičky Juliány Chomové, jejíž tvorba byla instalována v subtropickém skleníku. Celý zbytek pátku už byl ve znamení jedné vernisáže za druhou v mnoha galeriích po Olomouci a od půl deváté probíhal v prostorech bývalého jezuitského konviktu hudební program v podání polské dungeon punkové kapely Torpur a DJky ganga. Tuto část programu tradičně zprostředkoval olomoucký subkulturní kolektiv HLUBINA. Nutno však říct, že my jsme se tohoto pravděpodobně povedeného pátečního programu ještě neúčastnilx, a to z časových a logistických důvodů, neboť bylo třeba vše připravit pro víkendovou prezentaci anarchopublikací.

Pojďme tedy mrknout na samotný veletrh, který se konal v sobotu od 11.00 do 20.00 a v neděli od 10.00 do 17.00 v pavilonu G, který je součástí Výstaviště Flora a nachází se hned vedle skleníků, ve kterých byl o den dříve LITR zahájen.

Na místo jsme dorazilx v sobotu s hodinovým předstihem, abychom bez časové tísně nachystalx svou rozsáhlou nabídku. Naše prodejní místo bylo, jako už obvykle, hezky připravené od pořadatelského kolektivu a my jsme jej už jen ozdobilx anarchistickou vlajkou a vyložilx tiskoviny. Vedle publikací Nakladatelství Anarchistické federace jsme poskytovalx ty od spřízněného nakladatelství UTOPIA LIBRI. Co se týče novinek z Nakladatelství AF, jednalo se o tituly Charlotte Wilson. (Ne)známá anarchistka, Václav Tomek pro anarchistický tisk a Bezvlastie. Z historie anarchistického hnutí v Bulharsku. Načasování se povedlo, těsně před oficiálním začátkem jsme mělx vše připraveno a začalx přicházet první návštěvníci*ice. Bylo jich po oba dny mnoho nejen na LITRu jako takovém, ale také u našeho stánku.

Zájemci a zájemkyně se u nás průběžně zastavovalx, listovalx publikacemi a slušné množství si jich také zakoupilx. Mnozí mělx otázky, především ohledně publikací. Oproti předchozím ročníkům jsme zaznamenalx výrazně zvýšený zájem o anarchistickou revue Existence napříč čísly. Těch se prodalo celkem deset, nejvíce pak aktuálního čísla věnujícího se východoevropským anarchistkám, dále loňského čísla o Jaroslavu Haškovi a předloňského, které pojednává o anarchistické strategii. Mezi knižními tituly sklidila největší úspěch Marxova ekonomie pro anarchistky a anarchisty od Wayna Price, dále Příběhy Starého Antonia od Subcomandanta Marcose, Anarchistická etika od Petra Kropotkina, Radikální buddhismus, a také novinka o Charlotte Wilson. Úplně jsme vyprodalx na místě přítomnou zásobu prvních tří jmenovaných knih.

Na druhou stranu nám zbyly všechny výtisky dvou skvělých knih od historika Vadima Damiera, ačkoli obě také budily u návštěvnictva stánku pozornost. Jednou jsou Dějiny anarchosyndikalismu, kniha popisující vznik revolučního syndikalismu na přelomu 19. a 20. století, jeho počáteční rozpory s anarchokomunisty a následný vznik anarchosyndikalismu a jeho organizací počátkem 20. století. Vývoji, dějinám a vlivu tohoto směru se věnuje až po začátek 21. století. Další rozsáhlé dílo Vadima Damiera, Ocelové století, podrobně popisuje, jak vypadal odpor rolníků a dalších pracujících v Rusku v období revolučních let a po dobu existence Sovětského svazu. Dočtete se zde například o machnovském hnutí na Ukrajině či partyzánském odporu na Sibiři. Rozhodně tyto knihy vřele doporučujeme.

Jako vždy jsme mělx k dispozici část materiálů k rozebrání zdarma, jmenovitě srpnové nástěnné noviny A3 s textem „Čekání na rozbušku“ a letáky „Kdo jsou anarchistky a anarchisté“. Úspěch mělo také nakladatelství UTOPIA LIBRI, zejména kniha Autobiografie chobotnice od Vinciane Despret.

O náš stánek a jeho obsah jevilx zájem lidé všech věkových kategorií a ve zvýšené míře se zajímalx a také nakupovalx velmi mladí lidé. Tentokrát jsme bylx oproti původním plánům na místě pouze dva, ale i tak to stačilo k vzájemnému střídání. To nám oběma umožnilo nejen věnovat se návštěvnictvu a prodeji publikací, ale také užít si krásného počasí venku a zmíněné výstavy Juliány Chomové.

Jako příjemnou změnu vítáme, že na této i dalších akcích, které jí letos předcházely a my jich bylx účastni, nás na rozdíl od předchozích let nikdo nepokládal za přívrženstvo „anarcho“ kapitalismu a Martina Urzy. Snad se trošku daří dostat do povědomí širší veřejnosti sociální anarchismus spjatý například právě s Anarchistickou federací a oddělovat ho od asociálního a nesmyslného „anarcho“kapitalismu, který je, doufejme, už po zásluze na ústupu.

Kromě nás byly v pavilonu G opět přítomny desítky dalších nakladatelství, která nabízela ať už knihy, oblečení nebo různorodé umělecké počiny. Po celou víkendovou část LITRu bylo možné se účastnit mnoha zajímavých workshopů, z nichž některé se konaly přímo v pavilonu s prodejci a mnohé další ve velkém stanu umístěném naproti. Některé workshopy byly určeny pro děti, kterých bylo s rodiči po celou dobu na místě poměrně dost, jiné pro dospělé a další pro všechny generace. Jmenujme alespoň jeden takový, a to s názvem „Piknikový workshop Veroniky Zacharové“, který proběhl v neděli. Zde byla blíže představena technika koláže, s jejíž pomocí si s ilustrátorkou a animátorkou Veronikou Zacharovou přítomní vytvořilx malováním, kreslením, stříháním a lepením vlastní piknikový výjev. Po celý víkend bylo nadále možné navštívit na dalších místech po Olomouci výstavy spjaté s LITRem, samotnou Floru Olomouc nebo sobotní koncert v autonomním kolektivním DIY prostoru SF MINI, kde zahrála brněnská indie Lo-Fi, punková kapela Diptych a další.

Vstupné na celý víkendový veletrh a na většinu doprovodného programu bylo 100 Kč pro dospělé a 120 Kč se vstupem do sbírkových skleníků. Děti od 6 do 15 let platily 50 Kč a 70 Kč se vstupem do sbírkových skleníků. Děti do 6 let pak měly vstup zdarma.

Věříme, že nejen my, ale i další prodávající a hlavně návštěvnictvo si LITR také letos parádně užilx, a proto pořadatelstvu děkujeme, že nám už léta umožňuje být součástí této skvělé, nabité a přínosné akce. Už nyní se těšíme na vás všechny na příštím jedenáctém ročníku a také na dalších akcích v Olomouci a okolí, kde se pravděpodobně uvidíme ještě před dalším LITRem.


Что пишут на других сайтах

Ссылки