Benefice na Budapest Pride
Benefiční (vegan) segedín …(Больше)
Recenze na brožuru vydanou kolektivem Dekonstrukce
Na květnovém Anarchistickém festivalu knihy se kvír kolektiv Dekonstrukce mimo jiné prezentoval dvěma novými publikacemi. Jedna z nich nese krátký název OUT!, který doplňuje vysvětlující podtitul Aneb o reprezentaci kvír lidí v médiích. Tato útlá brožura doplněná původními ilustracemi vznikla na pozadí seminární práce, která zkoumá kvír reprezentaci a její vliv na členstvo LGBTQ+ komunity a rozebírá, proč je vlastně tak škodlivé stereotypní vyobrazování menšin, s poukazem na to, jak je možné se mu vyhnout.
Práce mimo jiné popisuje různé pojmy spojené s kvír, přičemž tento termín je dnes „využíván velkou částí existencí, které náleží do této komunity, jako popis sebe a své identity, kterou nemusí všem okolním lidem dopodrobna vysvětlovat“. Je zastřešujícím pojmem pro množství různých identit, ať už se týkají sexuality, romantické přitažlivosti či genderu. Čtenářstvo se seznámí i s významy bisexuality, pansexuality, asexuality, fluidity, intersexu, cisgenderu, trans, nebinarity…
Mnoho kvír bytostí zpočátku čerpá své znalosti z knih, filmů a seriálů. Jenže zobrazované (reprezentované) menšiny nemají zpravidla podíl na produkci těchto médií, a jejich obrázek tedy neodpovídá realitě. Na tuto problematiku se zaměřuje autorův výzkum, který konstatuje, že oproti reprezentaci kvír osob v minulosti se situace dnes zlepšuje, avšak i tak u nás „pouze 16,3 % kvír respondetstva zmínilo, že je reprezentace neheterosexuálních osob dostatečná“. Mnozí naopak stále cítí, že vyobrazování kvír osob je převážně stereotypní, a to často za účelem oslabení a dehonestace kvír populace.
Vedle citací pohledů respondetstva jsou v práci uvedeny také příklady z českých médií (zejména České televize), která se třeba mohou snažit být v této věci progresivní, ale je znát, že pořady nejsou pod kontrolou kvír osob, takže jejich skutečný pohled nakonec nezazní. Dál se práce zabývá stereotypizací, která nemusí být obecně špatná, pokud je však užívána v sociálních interakcích, vede k předpojatosti. Na jedné zahraniční studii je doloženo, jak stereotypně a vlastně nereálně jsou prezentovány kvír postavy v amerických seriálech. Kritice se nevyhne ani tzv. duhový kapitalismus. Přesto se autor snaží najít v u nás dostupné seriálové produkci i příklady pozitivní reprezentace, kdy „postavy mají pestrou osobnost mimo svou kvírnost a jejich kvírnost příběh nijak neruší, nýbrž do něj logicky zapadá“.
Zazní představy respondetstva, jak by podle něj měla reprezentace ideálně vypadat. Ve většině totiž uvádí, že kdyby jejich sexualita byla více a lépe reprezentována v médiích, okolí by je vnímalo jinak, lépe. V závěru se autor přiznává, že „se naplnil nadějí, že sociální změna je možná. Když nebudeme nečinní*é, můžeme se dostat do světa, kde kvírnost nebude něco ,jiného‘, nýbrž to bude běžná a přijímaná součást člověka.“
OUT! Aneb o reprezentaci kvír lidí v médiích. Dekonstrukce, 2024. 32 stran A5. Ke stažení na dekonstrukce.pink.
Benefiční (vegan) segedín …(Больше)
9. - 10. 5. 2025, Rohozná u Jihlavy
Sport a muzika …(Больше)
Kvír turistika …(Больше)
Odpůrci interrupcí Prahou neprošli. Protestující zablokovali Pochod pro život
denikalarm.cz 28.4.2025Nechat z půdy vyrůst rebelii. O vztahu k místu, zemědělství a antikapitalistické produkci potravin.
druhasmena.cz 24.4.2025„Môžeš utekať, no neskryješ sa!“ Čo je nové v spore s podvodníckou VegaNanou
www.priamaakcia.sk 12.4.2025