Anarchistická federace

Stojí za to bojovat

Překlad recenze na novou knihu o zkušenosti s revolucí v Rojavě „Worth fighting for: Bringing the Rojava revolution home“

obálka

Autorky Jenni Keasdenová a Natalia Szareková věnovaly svou knihu Worth fighting for: Bringing the Rojava revolution home (Stojí za to bojovat: Přivést rojavskou revoluci domů) drahé přítelkyni Anně Cambellové. Anna se vydala do Autonomní správy severní a východní Sýrie (AANES), aby pomohla podpořit tento vzácný a inspirativní region v boji proti Islámskému státu v Iráku a Sýrii (ISIS). Tato oblast, známá také jako Rojava (kurdsky „západ“, protože se nachází na jihozápadě geokulturního regionu Kurdistán), se proslavila snímky ženských praporů YPJ (Ženské obranné jednotky), které spolu s YPG (Lidové obranné jednotky) položily v boji proti ISIS tisíce životů, zejména v klíčové devítiměsíční „bitvě o Kobanê“, v níž se nakonec karta obrátila proti Islámskému státu.

Anna byla zabita při tureckém raketovém útoku na město Afrín v roce 2018. Turecko běžně útočí na Rojavu a v současné době, kdy píšu tuto recenzi, provádí v regionu bombardování drony. Jenni a Natalia s Annou léta úzce spolupracovaly na řadě protestů a iniciativ:

„Bojovaly jsme a vytvářely sítě proti vystěhovávání, poplatkům za vzdělání, ničení klimatu, snižování dávek a osekávání služeb (…) Budovaly jsme silnější vazby, nacházely a vytvářely krásu, podnikaly kroky ke svobodě a občas i vyhrály nějakou bitvu.“

Částečně tato silná pouta s padlým spojencem zavedla Jenni a Natalii do Rojavy. Ale byla tu také skutečnost, že zde probíhala živá revoluce podporující potřeby pěti milionů etnicky různorodých lidí (včetně Kurdů, Arabů, Asyřanů, Turkmenů, Jezídů a syrských křesťanů) prostřednictvím politického systému známého jako demokratický konfederalismus. Slovy Abdullaha Öcalana, vězněného politického filozofa revoluce:

„Demokratický konfederalismus Kurdistánu není státní systém, ale demokratický systém lidu bez státu. S ženami a mládeží v čele je to systém, v němž všechny vrstvy společnosti budou rozvíjet své vlastní demokratické organizace. Je to politika, kterou vykonávají svobodní a rovnoprávní konfederovaní občané volbou svých vlastních svobodných regionálních zástupců. Je založena na principu vlastní síly a odbornosti. Svou moc odvozuje od občanů a ve všech oblastech, včetně hospodářství, bude usilovat o soběstačnost.“

Jako bezstátní společnost uspokojující potřeby milionů lidí, která aktivně buduje novou ekonomiku založenou na síti družstev a na jejíž obranu se sjíždějí internacionalisté, tvoří dnešní Rojava zřejmou paralelu s anarchistickým Katalánskem během španělské občanské války v roce 1936 (některé principy rojavské revoluce byly inspirovány „sociální ekologií“ anarchistického filozofa Murraye Bookchina). Stejně tak existují paralely mezi knihou George Orwella Hold Katalánsku a knihou Stojí za to bojovat. Obě jsou plné upřímnosti a naděje, radosti i frustrace.

Naděje se v prvních letech třetího tisíciletí stala vzácným zbožím. Jak říkají autorky knihy:

„V hloubi duše jsme ztratili víru, a tak jakmile nás někdo zklame nebo nám ublíží, jsme připraveni zvednout zadky, zasyčet a couvnout, jízlivě vysvětlovat, že by to bylo v pořádku, kdyby byli všichni tak chytří jako my. Jasně, že není vlastně kam jít. To, co si nikdo z nás nechce přiznat, když se zlobí na společnost, je fakt, že my jsme společnost.

Hnutí za svobodu Kurdistánu trvá na tom, abychom na to pamatovali na každém kroku. Neseme si stejný jed z patriarchátu, státu a kapitálu. Nejsme čistí. Už to nás vrací na úroveň očí společnosti a připravuje nás na to se angažovat. A kde jsme vlastně vzali všechny naše revoluční myšlenky? Nespadly jako blesk z čistého nebe. Naše dějiny, naše komunity, naše společnosti nám přinesly i toto dědictví.“

Rojava nabízí nový praktický způsob organizace společnosti založený na třech pilířích: feminismu (kurdský koncept jineologie, vědy o ženách), ekologii (navazující na sociální ekologii Murraye Bookchina) a demokracii (Öcalanův demokratický konfederalismus). Keasdenová a Szareková jsou dostatečně upřímné, aby ukázaly, že systém má daleko k dokonalosti. Je každodenní a hluboce lidský. Rojava však nabízí vizi a s vizí přichází naděje.

„Někdy je těžké pěstovat naději a často zapomínáme, že to není něco, co jen tak přijde a odejde bez našeho přičinění. Je to něco, na čem musíme pracovat, oheň, který musíme živit v sobě i v druhých. (…) Mnozí z nás přijíždějí do Rojavy s očekáváním, že dostanou doplnění zůstatku naděje, a staví se tak spíše do pozice konzumenta než tvůrce. Ale naděje, která je zcela závislá na vnějším zdroji, by přinesla jen slabé ovoce; v drsných podmínkách boje, v němž se nacházíme, se jí nikdy nemůže dařit. Musíme tedy na naději trvat, nečekat, až přijde. Naděje v nás existuje ve vzájemném vztahu se světem kolem nás. (…) Není divu, že to nejcennější, co jsme si z Rojavy přivezly, byl pocit naděje. Tentokrát to nebyla šumivá naděje mládí a novoty, ale něco pevnějšího, hluboce zakořeněného a vytesaného z tvrdého boje. Svým způsobem je celá tato kniha o naději a o tom, proč je jednou z nejdůležitějších věcí, které musíme pěstovat, chceme-li zvítězit.“

Nestojí naděje ve světě, který je na pokraji zhroucení, za to, aby se o ni bojovalo?


Jenni Keasden, Natalia Szarek: Worth Fighting For: Bringing the Rojava Revolution Home. Active Distribution, 2023. Cena 7 £. Možno objednat na activedistributionshop.org.


Zdroj:
https://freedomnews.org.uk/2024/01/12/worth-fighting-for-bringing-the-rojava-revolution-home/


Verze pro tisk 19.1.2024 Warren Draper

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy

Punx against Putin

28. 5. 2024, Praha

Benefice pro Solidarity Collectives …(více)