Anarchistická federace

Web na památku Dmitrije Petrova

Byly spuštěny stránky na památku ruského anarchisty, který padl v boji proti ruské invazi na Ukrajinu.

Dmitrij Petrov

Dnes, 9. září 2023, by se Dmitrij Petrov dožil 34 let. Na vzpomínkovém webu leshy.info si můžete přečíst a poslechnout Dimův životopis, jeho rozhovory a přednášky, články i statě o něm. Jsou zde odkazy na knihy, které přeložil nebo vydal; na projekty, na kterých se podílel. Vzpomínkové stránky se skládají ze sekcí v ruštině, angličtině a ukrajinštině.

Dmitrij Petrov byl anarchista, kandidát historických věd a antropolog. Pracoval v Institutu afrických studií Ruské akademie věd. V Moskvě bojoval proti urbanistické politice úřadů (vystěhovávání ubytoven a kácení lesoparků). Pomáhal nezávislému knižnímu nakladatelství.

Byl spoluautorem mediálního projektu Hevale o přímé demokracii a družstevní ekonomice na Blízkém východě. Redigoval antologie Květy pouště: 10 let revoluce v Rojavě a Život bez státu: Revoluce v Kurdistánu. Přeložil studii Kurdistán. Skutečná demokracie ve válce a obležení. Koordinoval překlad a vydání pamětí kurdské revolucionářky Sakine Cansiz. Dvakrát navštívil region jako výzkumný pracovník a člen kurdských obranných milicí.

Kvůli politickému pronásledování a hrozícímu trestu vězení opustil v roce 2019 Rusko a přesunul se na Ukrajinu, kterou navštívil již dříve, mimo jiné jako účastník revoluce na Majdanu.

V únoru 2022, kdy začala vojenská ruská invaze na Ukrajinu, se připojil k sebeobraně Kyjeva. Zemřel v dubnu 2023 na úseku fronty u Bachmutu v důsledku ruského ostřelování.

Po jeho smrti vyšlo najevo, že stál na počátku akcí povstaleckého anarchismu, byl jedním ze zakladatelů Bojové organizace anarchokomunistů (protiválečné sabotáže v Rusku) a Výboru odporu (pomoc antiautoritářům na ukrajinské frontě).

Vzpomínkové akce

U příležitosti 151. výročí založení Antiautoritářské internacionály se v St-Imier, městečku ležícím ve švýcarském pohoří Jura, konalo pětidenní mezinárodní anarchistické setkání. Několik akcí bylo věnováno Dimitriji Petrovovi: byl promítnut film o jeho osobě, byl uspořádán vzpomínkový večer a na památku internacionálních bojovníků z Rojavy byl na hoře Mont Soleil zasazen další strom.

Akce na památku Dimy se konaly také v Berlíně, Bernu, Varšavě, Tbilisi a Batumi. V září 2023 se v různých městech a zemích promítá dokumentární film Moscow Mutiny o ruských anarchistech z roku 2010, jehož jedním z hrdinů je Dmitrij Petrov. Pokud byste chtěli uspořádat promítání, napište na petrovfilm@proton.me nebo na instagram.com/petrov.film.

Nakladatelství Active Distribution vydalo v angličtině knihu Dmitrii Petrov. A Life in Combat. A biography of a Russian anarchist fighter with a selection of his writing (Dmitrij Petrov. Život v boji. Biografie ruského anarchistického bojovníka s výběrem z jeho díla) s nejdůležitějšími Dimovými texty.

K dalším Dimovým narozeninám připravují jeho přátelé knihu vzpomínek, která bude obsahovat i jeho etnografické, publicistické a aktivistické texty.

St-Imier – anarchistický knižní veletrh

Zdroj:
https://www.avtonom.org/news/sozdan-sayt-pamyati-anarhista-dmitriya-petrova

Související odkazy:
Devět životů anarchisty Petrova (I)
Devět životů anarchisty Petrova (II)
Devět životů anarchisty Petrova (III)
Od bitek s nácky po rozkol kvůli válce (I)
Poslání anarchismu v současném světě
Dmitrij Petrov padl
Čtyři měsíce v antiautoritářské jednotce na Ukrajině
V emigraci za své kamarády


Verze pro tisk 15.9.2023 Zahraniční sekretariát AF

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy