Anarchistická federace

Punk proti putinismu!

Punkerky a punkeři podporují benefičními koncerty naše kamarády z Kolektivů solidarity (+ krátký report z besedy).

Praha

Kamarádky a kamarádi z Kolektivů solidarity zveřejnili přehled hudebních benefičních akcí, které se v poslední době konaly na jejich podporu.

Hudba byla vždy nedílnou součástí odporu. I dnes hrají interpreti a hudebníci důležitou roli v podpoře boje proti ruskému imperialismu. Jen na podporu Kolektivů solidarity proběhlo od začátku letošního roku několik koncertů:

V pátek 24. února uspořádali v Liptovském Mikuláši lidé z iniciativy Liptov pro Ukrajinu benefiční koncert „Ro(c)k s Ukrajinou“, na kterém zahráli také naši kamarádi z kapely Rozpor. Kapela vedle toho odeslala 500 eur Kolektivům solidarity. Šlo o výtěžek z prodeje benefičních protiputinovských plakátů.

V sobotu 25. února, den po výročí ruské invaze na Ukrajinu, se v Praze konal festival „Riot Over River Winter – Stop War! Stop Putin!“, na kterém vystoupilo 25 punkových, crustových a hardcorových kapel, 12 techno a dub DJs. A hlavně dorazilo více než tisíc účastníků. Jak poznamenali ukrajinští kamarádi: „To je skutečný rozsah solidarity české antifašistické scény s antiautoritářskými bojovníky na Ukrajině!“ V klubové kavárně mimochodem pohovořili zástupci Anarchistické federace (AF) o válce na Ukrajině z anarchistické perspektivy a jejím širším kontextu a také se zde AF prezentovala distrem publikací svého nakladatelství.

V sobotu 11. března se ve Varšavě konal „161 Fest“, který byl zcela vyprodán. Koncert byl uspořádán u příležitosti Mezinárodního dne za odstranění rasové diskriminace (slaví se 21. března) a vybrané prostředky byly věnovány na podporu antiautoritářských iniciativ, které pomáhají Ukrajině.

V pátek 17. března se ve Frankfurtu konal večírek solidarity s anarchisty bojujícími na Ukrajině. Organizátoři zdůraznili, že chtějí podpořit anarchisty z Ukrajiny, Ruska a Běloruska, kteří společně bojují proti Putinovu imperialismu.

V sobotu 1. dubna se v Paříži konal koncert „Punks Against Putinism“. Organizátoři ho uvedli: „Tímto způsobem chceme podpořit naše kamarády na Ukrajině: anarchisty, protitotalitní aktivisty, odboráře i řadové aktivisty, kteří se zapojili do ozbrojeného boje proti putinismu.“

Další akce se konala v sobotu 22. dubna. V Olomouci zazněl alternativní rock na podporu Kolektivů solidarity. Na místě nechyběla ani místní skupina AF.

V pátek 28. dubna se konal v Aténách benefiční večírek na podporu Kolektivů solidarity. Kromě hudební části byly na programu rozhovory a krátké dokumenty o antiautoritářích, kteří odešli bojovat na frontu.

A nakonec v sobotu 29. dubna byl slyšet punk a hardcore až ve Spojených státech. Koncert se uskutečnil v newyorském Brooklynu za podpory organizace Yellow Peril Tactical.

Je pro nás ctí, že Anarchistická federace byla mezi těmi, kterým Kolektivy solidarity jmenovitě poděkovaly za podporu.

Beseda na dálku

Ještě doplníme, že z iniciativy AF-Praha jsme ve čtvrtek 20. dubna v pražském infoshopu Trhlina s Kolektivy solidarity dokonce pobesedovali. Sice jen na dálku, spojeni trochu náladovou technikou, ale o to intenzivněji. Sešlost asi 20 lidí s mottem „Společně proti impériu“ zahájil příspěvek jednoho z členů AF starajících se o pomoc přátelům na Ukrajině. Byl popsán jak historický kontext kremelského imperialismu, tak jeho současná podoba a odpor proti ní.

Debata s členkou a členem Kolektivů solidarity následně probíhala formou otázek z publika – například na jejich vztah ke státu, k Rusku coby zemi, či na to, jak se ukrajinští anarchisté v takto těžkých časech starají o sebe jako komunitu. Téma jsme na ploše asi dvou hodin probrali z nejrůznějších stran, i když je jasné, že spousta témat nám zbyla na nějakou příští debatu.

Co by to ale bylo za solidární sešlost bez jídla! Snad největší poděkování celého večera si zaslouží kamarádka, která připravila obří hrnec skvělého boršče. Jen se po něm zaprášilo. Na dobrovolných příspěvcích za jídlo i „jen tak“ se vybralo rovných 6000 korun. Děkujeme mockrát! Celá částka šla obratem na pomoc ukrajinským anarchistkám a antifašistům.


Píšou jinde

Odkazy