Anarchistická federace

LITR 2022

Další ročník olomouckého knižního festivalu LITR s účastí AF se vydařil.

Olomouc

Poslední den v září a první říjnová sobota patřily v Olomouci už osmému ročníku knižního veletrhu autorských a uměleckých publikací LITR. Nakladatelství Anarchistické federace využilo tuto příležitost k propagaci a prodeji svých publikací stejně jako k diskusím o myšlenkách anarchismu s návštěvníky.

Historická budova Uměleckého centra Univerzity Palackého v Olomouci, známá také jako Konvikt, společně s přilehlým nádvořím poskytly na dva dny své prostory světu knih. Prodejní veletrh, jehož primárním cílem je „podporovat a sdružovat nezávislé nakladatele a výtvarníky a poskytnout prostor pro jejich vzájemnou interakci a prezentaci,“ probíhal v pátek od jedenácti hodin dopoledne do osmé hodiny večerní a v sobotu od jedenácti do sedmi. Svůj sortiment v podobě knih, kalendářů, plakátů s básněmi a mnoho dalších zajímavých počinů tu nabízelo přes čtyřicet nakladatelů. Jejich nabídka není zdaleka vždy k dostání v běžné distribuci. Proto, ale jistě nejen proto, od začátku přicházelo slušné množství návštěvníků, kteří se v širokých chodbách Konviktu nijak netísnili.

Veletrhu LITR jsme se zúčastnili poprvé v minulém roce, a protože se nám účast osvědčila, nemohli jsme chybět ani letos. Avízo o naší přítomnosti jsme zavěsili na facebookový profil AF a zároveň nám pozvánku na tuto akci uveřejnil spřízněný slovenský hudební a kulturní Klub Lúč. Na veletrh jsme přinesli širokou škálu našich publikací od aktuálního vydání nástěnných novin A3 v počtu padesáti kusů a letáků představujících Anarchistickou federaci přes komiksy, kapesní brožury, několik čísel časopisu Existence včetně aktuálního až po knižní produkci. Zájem byl napříč tituly, nejvíce ale přitáhly pozornost komiksy Sbohem, Batmane a Likvidátor ve Španělsku, kterých se prodalo celkem osm kusů. Pozadu nezůstala ani Anarchistická etika nebo Vzpomínky anarchistky, které si zakoupilo dalších sedm zájemců. Letáky o AF a A3 se z větší části rozebraly a ty zbývající byly po skončení veletrhu vloženy do letákových stojanů u východu z budovy pro pozdější zájemce. Zajímavým paradoxem bylo, že v původně jezuitském komplexu jsme prodali také výtisk kapesní brožury s názvem Naše luza, jezuité a diplomaté, která by jezuitům rozhodně radost neudělala.

Celkově jsme utržili několik tisíc korun a potěšilo nás, že z peněženek neputovaly jen pevné, přesné částky za prodané tituly, ale dostalo se nám i dobrovolných finančních příspěvků. Podnětné bylo debatování s návštěvníky našeho stánku. Pozitivní je, že lidé jsou otevření, mají zájem diskutovat a poslouchat v současné době nemainstreamové názory. Opakovaně jsme si ale všimli něčeho, co nám radost dělat nemůže, ale je užitečné o tomto fenoménu vědět, že mezi lidmi rezonuje, a pracovat s ním. Dostávali jsme dotazy, jaký máme vztah k Urzovi, propagátorovi dle nás scestného anarchokapitalismu. Nestalo se nám to poprvé. Dotazy v podobném duchu jsme dost často dostávali například při loňské kampani proti parlamentním volbám. Bude dobré se společně zamyslet, jak bychom anarchismus ukotvili v jeho sociální podobě a ve společenském chápání lépe, než jak jej dezinterpretuje Urza. Část návštěvníků ovšem naopak zmínila, že zná Anarchistickou federaci i její nakladatelství, a někteří také, že již věděli dopředu o naší plánované účasti na veletrhu, ať už z našeho facebookového profilu nebo z webových stránek organizátorů.

Celkový koncept LITRu je širší než veletrh knih, na každém ročníku je i bohatý doprovodný program. Letos v něm zájemci mohli najít několik workshopů s tematikou papíru, jeho využití a recyklace, divadlo, besedu k dětské knížce, videoinstalace, projekce, vernisáže, výstavy nebo koncerty. Byly to právě koncerty LITRu a kolektivu HLUBINA, které pátečnímu a sobotnímu večeru daly alternativní, DIY a undergroundovou tečku. Věříme, že nejen pro nás byl letošní LITR povedenou, užitečnou a příjemnou akcí. Pro nás je přínosná, protože nám pomáhá dostat se k širšímu publiku a zároveň nám poskytuje zpětnou vazbu, co o nás veřejnost ví, případně jak nás mylně a nepřesně může vnímat. To má pro nás velkou cenu, LITR je prostě k nezaplacení.


Verze pro tisk 10.10.2022 AF-Olomouc
Jak pomoct anarchistkám a anarchistům v Rusku a Ukrajině
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy

Klima a film: Kolik toho smíme vytěžit pro záchranu klimatu: protesty proti těžbě lithia

26. 4. 2023, Brno, Praha

Série filmových večerů platformy RE-SET …(více)

Anarchistický festival knihy

26. - 27. 5. 2023, Praha

10. ročník pražského Bookfairu, tentokráte na Žižkově. …(více)

Balkan Anarchist Bookfair

7. 7. 2023, Lublaň (Slovinsko)

Výroční anarchistický knižní festival. …(více)

International Anti-Authoritarian Gathering

19. 7. 2023, St-Imier (Švýcarsko)

Několikadenní interkontinentální anarchistické setkání s bohatým programem …(více)