Anarchistická federace

Práce č. 1

Vyšlo první číslo časopisu Odborového svazu Iniciativa pracujících.

Práce č. 1

Iniciativa pracujících (IP) po svém prvním sjezdu udělala další krok ve svém propagačním úsilí – na konci listopadu vydala první číslo svého časopisu Práce.

Nejde o první anarchistické periodikum, které nese tento název. V letech 1905–8 pod tímto titulem vydávala anarchistický čtrnáctideník v Praze na Žižkově Česká anarchistická federace, a to pod redakční záštitou Michaela Káchy. V roce 1998 pak vyšla pod hlavičkou Práce čtyři čísla časopisu Syndikalistické frakce Československé anarchistické federace.

Hned v úvodu stojí: „Znechuceni politikou a politiky chceme měnit věci k lepšími vlastní silou.“ Odmítnutí systému politických stran je samozřejmostí, úplně jasné ale není, co si představit pod cestou „politicky neutrálního syndikalismu“. Přeci jen náš každodenní život je politikou a lpění na politické neutralitě v minulosti zpravidla znamenalo cestu k reformismu a pragmatické rezignaci na vyjadřování revolučních stanovisek. Zatím se ale v Práci volá po „samosprávné společnosti založené na kolektivním vlastnictví výrobních prostředků“, což je dost politický požadavek, který je v současném kapitalistickém zřízení de facto tabuizovaný.

IP má ale před sebou dlouhou cestu. V první řadě se snaží „vytvořit komunikační síť zaměstnanců napříč ČR“ a oslovit ty, kteří mají nějaké problémy v zaměstnání. Otvírá se také studentům a předjímá, proč je potřeba se sjednotit tváří v tvář nastupující pravicové vládě. IP představuje, čím je její přístup v rámci odborářských luhů a hájů jiný, čím se liší od stávajících velkých odborových svazů a na jakých principech se organizuje.

V prvním čísle se vedle množství agitačních náborových příspěvků IP ve stručných komentářích mj. věnuje podstatě tzv. liberální demokracie, otázce minimální mzdy či podobě stávky v rámci České pošty. Druhou polovinu Práce pak tvoří zprávy o odborářských aktivitách v ČR (stávka v RUKO v Kyjově, stávková pohotovost v Liberty v Ostravě, jednání OS KOVO o navýšení mezd) i v zahraničí (stávky na německé železnici, generální stávka v Itálii, boj za navýšení mezd ve firmě Jeremias v Polsku, přímé akce za vyplacení mezd). Starším textem je pak představena polská Inicjatywa pracowniczna, která je pro IP velkým inspiračním zdrojem.

Časopis je volně ke stažení, popřípadě IP nabízí jeho zaslání, a to pouze za příspěvek na poštovné, jenž činí 20 Kč (příspěvky na tisk jsou samozřejmě vítány). Stačí napsat na mail iniciativa-pracujicich@riseup.net. Pak už jen stačí časopis šířit ve svém okolí a předávat z rukou do rukou.


Práce č. 1. 2021. 16 stan A4, ke stažení ZDE.


Verze pro tisk 3.12.2021 -jk-
Jak pomoct anarchistkám a anarchistům v Rusku a Ukrajině
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy