Anarchistická federace

Antifašismus není zločin

Zatímco v Lyonu fašisté beztrestně řádí, stíháni jsou antifašisté

Lyon

Ve dnech 22. a 23. září bylo ve francouzském Lyonu zatčeno sedm antifašistických aktivistů ve věku 22 až 55 let, a to na základě případu vykonstruovaného prefekturou (francouzské prefektury, které patří pod ministerstvo vnitra, zastupují národní vládu na místní úrovni). Ve čtvrtek 23. byli čtyři z nich umístěni do vazby. Soud s nimi se konal ve čtvrtek 4. listopadu.

Obvinění padla kvůli potyčce s krajně pravicovou fundamentalistickou katolickou skupinou Civitas, ke které došlo loni v srpnu během demonstrace proti zdravotnímu průkazu coby jednomu z proticovidových opatření vlády. Údajné oběti nevznesly žádná obvinění, ani nic nenahlásily, přesto se státní zastupitelství samo od sebe rozhodlo vést vyšetřování a požádalo o vzetí všech obviněných do vazby.

Čtyři z nich byli skutečně uvězněni poté, co byli předvedeni k vazebnímu soudci podle nedávného postupu, který má být používán jen příležitostně a umožňuje rychlé soudní řízení, které nedovolí obviněnému připravit se na soud.

I když nebyly předloženy dostatečné důkazy, padla následující obvinění: úmyslné násilí gangů, které nevedlo k pracovní neschopnosti; shromáždění za účelem násilného jednání proti lidem nebo zničení či poškození cizí věci během demonstrace; účast na nepovolené demonstraci a nakonec odmítnutí sdílení telefonních kódů.

Tato obvinění jsou svévolná a přitažená za vlasy. Jsou součástí ofenzivy prefektury proti antifašistickým aktivistům v Lyonu, která trvá již několik měsíců (policejní obtěžování, nesmyslná soudní obvinění, pomlouvačná kampaň na sociálních sítích atd.). To vše se děje, zatímco krajně pravicové skupiny mohou otevřeně provádět rasistické útoky proti lidem nebo poškozovat aktivisty, kteří odporují jejich zvrácené ideologii. Připomenout můžeme například útoky na anarchistické knihkupectví La Plume Noire, za nimiž stáli členové fašistické organizace Génération Identitaire. Ta byla sice centrální vládou zakázána, to ale nic nezměnilo na skutečnosti, že podniky provozované fašisty v Lyonu nadále fungují, pokračují útoky a policie a úřady od toho odvrací zrak a stížnosti, jak se ukázalo, strkají rovnou do šuplíku, i když je známa identita některých útočníků. Zároveň úředníci vyhrožují omezením financování jakéhokoli místa, které se odváží pořádat antifašistickou akci.

V Lyonu probíhá boj o ulice, který tamní antifašisté nehodlají prohrát. Na rozdíl od fašistů ale zároveň čelí represivnímu tlaku prefektury. Zatímco je stíháno sedm antifašistů kvůli výše popsanému obvinění, žádný z fašistů zapojených do incidentu obviněn nebyl. V říjnu se v Lyonu coby reakce na tento stav konala antifašistická demonstrace za účasti dvou tisícovek lidí, kteří protestovali proti fašistickým útokům v jejich městě. Lyonští antifašisté uvedli: „Nedovolíme, aby byli naši kamarádi zavřeni stejnými úřady, které chrání nejhorší fašistickou špínu tím, že nic nedělají.“

U soudu 4. listopadu využili právní zástupci obviněných takřka prázdného policejního spisu a odsoudili trapný a nebezpečný pokus o kriminalizaci antifašistického hnutí a zároveň benevolenci, s níž se v Lyonu přistupuje ke krajně pravicovým hnutím. Na soud, jenž trval asi devět hodin, se přišlo podívat více než sto lidí, většinou příznivců obviněných antifašistů. Vzhledem k požadavku obžaloby potrestat obviněné až jedním rokem odnětí svobody byli obvinění nakonec de facto osvobozeni – tři byli zproštěni viny, čtyři další dostali pokuty ve výši 300 eur, z čehož dva navíc měsíční podmínku za odmítnutí odběru vzorků DNA a předání kódů svých mobilních telefonů.

U soudu byla obhajobou napadena pochybná policejní praxe. Policie na základě záběrů CCTV prezentovala sedm obžalovaných jako agresory a členy Civitas jako oběti. Právníci však upozornili, že videosekvence vybraná policií začíná v 17:28, zatímco podkladová zpráva, popisující minutu po minutě průběh denních demonstrací, jasně naznačuje, že rvačka začala o několik minut dříve. Policejní video bylo navíc vědomě sestříháno, aby bylo vidět pouze násilí antifašistů, i když i aktivisté Civitas – rasistické, homofobní a antisemitské organizace – nebyli při potyčce zrovna pasivní a podle výpovědí konflikt započali. Policie však v obvinění tvrdila, že se „Civitas nedopustil žádného násilí“. Příslušnost k „nebezpečné skupině“ byla policií tragikomicky dokazována nalezením antifašistických samolepek při domovní prohlídce, skutečností, že jeden z obžalovaných si na svém telefonu zobrazil 182 videí a 411 obrázků „souvisejících s antifašismem“ nebo že měl v knihovně knihu o historii anarchismu. Navíc údajní poškození členové Civitas se soudu vůbec neúčastnili.

Na dvojí metr policie a úřadů upozornil jeden z právníků, když u soudu prohlásil: „Ocenili bychom, kdyby policie vyšetřovala fašistické násilí se stejným zápalem, jako se snažila usvědčit antifašisty.“


Zdroje:
https://rapportsdeforce.fr/pouvoir-et-contre-pouvoir/lyon-le-proces-de-7-antifascistes-met-la-justice-face-a-ses-contradictions-110611634
https://intlantifadefence.wordpress.com/2021/10/30/lyon-lyon-toujours-antifasciste/


Verze pro tisk 10.11.2021 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy