Anarchistická federace

La Plume Noire žije

Ve francouzském Lyonu bylo fašisty napadeno anarchistické knihkupectví

Plume Noire

V sobotu 20. března bylo ve francouzském Lyonu napadeno skupinou asi 50 ozbrojených a maskovaných fašistů anarchistické knihkupectví La Plume Noire (Černé pero), které na adrese 8 rue Diderot spravuje místní skupina anarchistické organizace Union Communiste Libertaire (UCL). K útoku došlo za bílého dne, ve dvě odpoledne při otevírání knihkupectví, kde navíc iniciativa PESE (Za sociální rovnost a ekologii) pořádala sbírku základních potřeb. Došlo pouze k materiálním škodám, fašisté rozbili přední dveře a okna dlažebními kostkami, někteří se pokusili vniknout dovnitř, aby fyzicky napadli přítomné, kterých tam v té době bylo osm. Naštěstí nedošlo k žádným zraněním a sousedé sehráli velkou roli v zabránění pokračování útoku.

O původcích útoku není pochyb. V Lyonu je poměrně silná extrémní pravice, zejména kolem Generace identity (Génération Identitaire, GI) a nacistických chuligánů. Slogany a hajlování během útoku jsou více než vypovídající. Tato agrese evidentně souvisí s rozpuštěním GI, k němuž došlo 3. března, a požadavkem místních organizací na uzavření jejich prostor na La Traboule a jejich tělocvičny v l'Agogée.

Možnost takového útoku a další pohyb tak velké skupiny po městě je zarážející, zvláště když se ukázalo, že ji policie sledovala pomocí monitorovacích kamer, aniž by se vzrušovala něco podniknout. Nejednalo se o první útok na toto knihkupectví: v roce 1997 se stal cílem žhářství, v roce 2016 rozbilo okna asi třicet maskovaných fašistů a pokusilo se vniknout dovnitř, v prosinci 2020 byli před budovou zbiti dva dobrovolníci ze sdružení PESE. Stejně jako v roce 2016 a v prosinci 2020 byla podána stížnost. Dá se ale předpokládat, že z toho opět nic nebude.

„Po útoku na naše samoobslužné knihkupectví La Plume Noire nám mnoho z vás projevilo podporu a my vám děkujeme. ,Naší zbraní je solidarita‘ není jen slogan, ověřili jsme si to v praxi,“ vzkázala skupina UCL Lyon. Přišly solidární vzkazy od desítek kolektivů a organizací nejen z Francie, ale z celého světa. Lidé se hned dotazovali, jak infoshopu pomoci, například finančně, aby mohl co nejdříve rozběhnout svou činnost. Zřídila se tedy možnost podpory prostřednictvím paypal odkazu, nebo si lidé mohli solidárně objednávat knihy.

Na sobotu 3. dubna byla do Lyonu svolána s podporou mnoha pokrokových organizací velká antifašistická demonstrace. Tu ale krátce před konáním, aby se pořadatelé již nestihli odvolat, ve čtvrtek 1. dubna zakázala místní prefektura. Přitom den předtím, ve středu 31. března, přijali zástupci UCL Lyon na setkání s úředníky prefektury na její žádost úpravu trasy pochodu. UCL Lyon z reakci na zákaz ve své tiskové zprávě z 2. dubna uvedli: „Stát ponechá skupinu asi padesáti fašistů, aby se shromáždili a zaútočili, a poté je nechá odejít a skupinově přejít město. Naproti tomu brání uskutečnění shromáždění oficiálně oznámenému na prefektuře. Vidíme v tom porušení našeho práva demonstrovat. Navíc je tento zákaz jasným poselstvím státu, že chrání fašisty a legitimizuje jejich násilí. Nenecháme se zmást tím, že na jedné straně stát rozpustí GI, když na druhé pokrytecky svými činy a politikou pouze posiluje reakční tábor.“

Na místo antifašistické demonstrace došlo 3. dubna v Lyonu k napadení Mezopotámie, kulturního střediska kurdské komunity. Útočníci patřili k turecké fašistické organizaci Šedí vlci. Šlo již o druhý útok. Ten první proběhl ve stejný den, jako došlo k napadení Plume Noire. Zatímco první útok se obešel bez zranění, druhý zanechal mezi Kurdy dva vážně a dva lehce zraněné. Tentokrát Šedí vlci zaútočili ozbrojení železnými tyčemi a boxery. Přitom v ten den bylo město obsazené policí, aby náhodou nedošlo k zakázané demonstraci antifašistů.

UCL se připojilo k pařížské antifašistické demonstraci vyhlášené na sobotu 10. dubna, které se zúčastnilo více než tisíc lidí. Upozorňuje, že boj proti extrémní pravici nemůže skončit úředním rozpuštěním Génération Identitaire (GI, Generace identity). Ta bude leda tak pokračovat ve svých pouličních a propagandistických aktivitách pod jiným jménem. Vedle GI tu působí spousta dalších ultrapravičáckých uskupení, jako jsou Zouaves Paris (odpovědné za vícenásobné útoky na lidi jiné barvy pleti, aktivistická místa a protesty), Action Française, Némésis (rasistický a identitářský ženský kolektiv) nebo Cocarde étudiante (aktivní na univerzitách). Rassemblement national (RN, Národní sdružení) v čele s Marine Le Penovovou je nyní zastoupeno v institucích, sedí v zastupitelstvech a velí několika radnicím. Užívá si mediálního výsluní, kde je považována za „klasickou“ stranu. Ještě znepokojivější je, že myšlenek extrémní pravice se chopily strany známé jako „liberální“ nebo „sociální demokraté“, často z důvodu volebních preferencí, ale někdy přímo z ideologické blízkosti. Vláda buduje policejní stát potlačováním sociálních hnutí a zajišťováním beztrestnosti policii zákonem o tzv. komplexní bezpečnosti. Ministr školství užívá výrazy jako „ismalolevičáctví“ a prosazuje revizi obsahu vyučovaného na univerzitách. Organizátoři pařížské demonstrace (Solidaires étudiant·es, Comité pour Clément, Solidaires-Paris, Jeune Garde Paris, CNT ETPRECI75, Solidaires Lycéen·nes, Paris Queer Antifa, La Horde, Union communiste libertaire) vyzývají k obnově široké antifašistické fronty. „Nenechávejme už krajní pravici ani ulice, ani mediální prostor.“


Antifašistická demonstrace v Paříži 10. dubna 2021


Verze pro tisk 11.4.2021 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy

Veganská večeře

27. 10. 2021, Hradec Králové

Možnost přispět na FNB-Hradec Králové a donést oblečení pro lidi bez domova. Bio Central, od 18.00.

Halloweenská lidovka pro infoPavlač

30. 10. 2021, Praha

Dýňová polévka + Buffalo "wings" & mac and cheese + promítání …(více)

Promítání na Pavlači: V for Vendetta

5. 11. 2021, Praha

"Remember, remember 5th November…" Od 19.00. …(více)