Анархистская федерация

Køpi wagenplatz pod hrozbou vyklizení

Komentář k napjaté situaci od berlínských squaterek a squaterů

Køpi wagenplatz

4. února 2021 jsme obdrželi od vlastníka pozemku Startezia GmbH oficiální soudní příkaz k vyklizení „parkoviště“ vedle squatu Køpi, známého jako Køpiplatz. K vyklizení mělo dojít do 28. února. Po téměř dvaceti letech si Startezia myslí, že nás donutí místo opustit. Samozřejmě, že jsme tak neučinili a našeho domova se vzdát nechceme. Doposud nebyl stanoven termín prvního soudního přelíčení, ale rozhodně přijde spíš dříve než později. Pod hrozbou vyklizení a dražby jsme se ocitli už v minulosti, ale tentokrát, jelikož se k nám nová výstavba a gentrifikace stále přibližuje, se domníváme, že je riziko vyšší než kdykoliv předtím.

Fakta o majiteli Køpi

Startezia GmbH získala Køpi v insolvenční dražbě v roce 2013 od společnosti Novum Koepenicker Strasse 133-138 pod vedením Besnika Fichtnera.[1] Besnik Fichtner spolu se Siegfriedem Nehlsem vlastnili dříve společnost zvanou Plutonium 114 GmbH, ta samá firma se dřív jmenovala Vitales Altbauten a vlastníkem byl také Nehls. Plutonium 114 byla následně přejmenována na Novum Koepenicker Strasse 133-138.

V roce 2013 byla založena společnost Novum Grundbesitz und Beteiligung AG, do jejíhož vedení byl jmenován Yervand Chuckhajyan. Stejný člověk je veden jako vlastník společnosti Stratezia GmbH. Zdá se tedy, že Startezia „vydražila“ Køpi a Køpiplatz od své vlastní společnosti Novum Grundbesitz und Beteiligung AG, dříve vedené jako Novum Koepenicker Strasse 133-138. Všechny tyto „firmy“ jsou spojené se stále stejnými lidmi, kteří jsou ve většině případů zapsaní jako vlastníci. Nehlsovou „vlajkovou společností“ je Sanus AG a všechny firmy zmíněné výše jsou pravděpodobně dceřinými společnostmi. Nehls se svými deseti společnostmi v současnosti dluží na daních 3,2 milionů eur v městečku Zossen, které je známé nejnižší korporátní daní v Německu.

Jelikož se Startezia GmbH jeví pouze jako schránková firma se sídlem v Kolíně nad Rýnem, věříme, že v blízké době nemá žádnou výstavbu v plánu, chce jen Køpiplatz vyklidit v zájmu dalších spekulací. Ve skutečnosti má vlastník stavební povolení už od roku 2015 a věci se daly do pohybu proto, že platnost tohoto povolení v listopadu 2021 končí.

Proč je tohle důležité?

V posledních několika letech jsme v Berlíně svědky dramatických změn. Samosprávné prostory jsou vyklízeny jeden po druhém. Domov mládeže Drugstore v Schönebergu fungující od sedmdesátých let byl donucen předat klíče v lednu 2019. Ikona levicové scény Syndikat bar v Neuköllnu byl vyklizen v srpnu 2020 po pětatřiceti letech existence. Další obětí brutální gentrifikace se stal queer-feministický house project Liebig 34. Na násilné vyklizení této autonomistické ikony bylo v říjnu 2020 povoláno 2680 fízlů a operace přišla město odhadem na 1 milion eur. Opravdu chce magistrát utrácet tolik peněz na vyklízení, místo aby hledal způsoby, jak se sžít s alternativou a samosprávnými prostory, které městu poskytují nebývalou kulturní diverzitu?

Seznam nedávno vyklizených prostorů zahrnuje Sabot Garden, Diesel A, G17A, Friedel 54 a největší berlínské bezdomovecké stanové městečko Rummelsbucht. Jeho vyklizení bylo medializováno jako „humanitární“, ale ve skutečnosti vydláždilo cestu výstavbě gigantického akvária.

Jsou i další místa, kterým hrozí vyklizení: house project Rigaer 94, autonomní levicový bar Meuterei a domov mládeže Potse. Může jít o pouhou náhodu, že mají být tato místa vyklizena takhle brzy po sobě, ale podobná „kobercová“ taktika byla použita i v jiných světových metropolích. Podobné strategie mají za cíl vyčerpat a převálcovat lidi a učinit vzájemnou podporu obtížnější. Útok na jednoho z nás je útokem na všechny, jsme solidární jeden s druhým a s každým ohroženým projektem.

Náš způsob žití

Jsme pevně přesvědčeni, že nehierarchické samosprávné prostory mají obrovský vliv na to, jak lidé uvažují, poskytují nezastupitelnou alternativu životního stylu, kulturního vyžití a na svět nepohlíží optikou peněz, ale solidarity. Vytvořili jsme komunitu, která nenabízí jen životní prostor, ale lidé si zde mohou prověřit své ideály, mohou se umělecky vyjádřit, sdílet dovednosti, učit se a růst. Nechceme, aby se každý přizpůsobil tomu, jak žijeme, ale respektoval naši volbu takhle žít. Věříme, že máme něco cenného, co přispívá ke kulturní struktuře města a bez nás a dalších rozmanitých míst se město stává homogenní stěnou anonymních skleněných fasád.

Nicméně nejsme jediní, kdo strádá kvůli gentrifikaci. Podobně jsou na tom drobní živnostníci, lidé s nízkými příjmy, stejně jako senioři, kteří jsou vytlačováni na okraj města. Sejde z očí, sejde z mysli. Tohle musí skončit. Nebojujeme pouze za své domovy, ale za inkluzivní společnost, v niž pevně věříme.

Køpi & Køpiplatz – autonomní životní prostor a kulturní centrum

Køpi funguje 31 let. Na začátku bylo tohle místo neobyvatelné, ale malá skupina nadšených squaterů a squaterek vybudovala něco, co se nakonec stalo domovem aktivistů, umělců, muzikantů a nadšenců žijících v baráku nebo venku na Køpiplatzu. Poskytujeme také autonomní prostor mnoha kolektivům. Pořádají se zde koncerty, solidární akce, hraje se tu divadlo, máme kino, infoshop, Food not Bombs kuchyni, zkušebnu, nahrávací studio, tělocvičnu, dílnu na opravu kol, dílnu na sítotisk a další praktické využití. V Køpi a na Køpiplatzu jsme strávili léta budováním našeho domova. Rozhodli jsme se žít způsobem, který vzdoruje běžným standardům života ve městě, ale věříme, že tenhle způsob života je oprávněný. Všechno tohle jsme udrželi vlastními silami, aniž bychom žadonili o jediný cent od vlády nebo institucí. Stálo to nějaký čas a úsilí a my pokračujeme a věnujeme veškeré úsilí udržování a každodennímu provozu. Našeho způsobu života, budovaného po celá léta, se jednoduše nevzdáme kvůli zájmům spekulantů. Obsadili jsme neobyvatelný prostor a vytvořili jsme z něj životem kypící místo a odmítáme přihlížet, jak ho likvidují a nechávají ho prázdný chátrat dlouhé roky.

Køpi a Køpiplatz zůstanou jednotní a boj za náš domov pokračuje!

Jak nás můžete podpořit:

Sledujte, jak se situace vyvíjí. Na 15. a 16. května si nic neplánujte.

Náš web: https://koepi137.net/welcome.html
Blog: https://kopibleibt.noblogs.org
Twitter: @Kbleibt
Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCeQgYFEokS9ddbM9TnQ1ksw
E-mail: presse@koepi137.net

Zdroj:
https://freedomnews.org.uk/2021/03/25/statement-kopis-wagenplatz-in-berlin-currently-under-threat-of-eviction/

Odkazy:
[1] https://www.afed.cz/text/4795/berlinsky-squat-kopi-nema-prekazet-komercnim-projektum?lang=czech


Версия для печати 7.4.2021 Zahraniční sekretariát AF

Что пишут на других сайтах

Ссылки