Anarchistická federace

Burič 2/2021

Recenze na další číslo anarchistického časopisu ze Slovenska

Burič 2/2021

V recenzi na první číslo anarchistického časopisu z jihozápadního Slovenska Burič jsem vyslovil naději, že se brzy objeví nové číslo, a nyní s překvapením koukám, že už je tu. Podle úvodníku bylo sice plánované na květen, ale vychází již v březnu – zpravidla to u podobných tiskovin bývá naopak a vyznačují se spíš zpožděním.

Sice se tu již nepíše o plánu na založení Slovenskej anarchistickej federácie, zato se můžeme dočíst o konkrétních plánech na lokální úrovni. Možná, že takový postup je nejlepší – nejprve vybudovat nějaký projekt, který vytváří pro hnutí jisté zázemí, inspirovat a až následně na základě ohlasů začít tvořit nějakou federativní strukturu. Pěkně zdola nahoru. A o co že jde? Autonomní skupina vydávající Buriče plánuje rozjet projekt infoshopu Malatesta, tedy knihovny, archivu a distribuce radikální literatury. Už nyní je v časopise nabídka několika starších publikací.

Časopis obsahuje texty z historie a praxe anarchistického hnutí. Jsou tu představeny známé postavy, jako byli anarchosyndikalista Rudol Rocker (1873–1958) nebo anarchista a pedagog Francisco Ferrer (1859–1909). Od anarchistického klasika Michaila Bakunina (1814–1876) si přečtete, jak je to s přirozenou a nepřirozenou autoritou. V článku, jenž je slovenským překladem textu, který původně vyšel na našem webu, se čtenáři mohou dozvědět něco o praxi partyzánského zahradničení, jeho různých podobách a jeho historických předchůdcích. Závěrem se můžete ponořit do úryvku z eseje „Proti sebevražednému kapitalismu“ nedávno zesnulého anarchisty a antropologa Davida Graebera (1961–2020), který někteří mohli již číst v češtině coby součást knihy Revoluce naopak, vydané v roce 2014 olomouckým nakladatelstvím Broken Books.

Jen houšť!

 

Burič č. 2/2021. 161% informačný občasník. 26 stran A5. Ke stažení ZDE. Kontakt: buric[a]riseup.net.


Verze pro tisk 26.3.2021 -jk-
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy