Anarchistická federace

Burič 1/2021

Po dlouhé době vyšel na Slovensku anarchistický časopis, přinášíme recenzi

Burič 1/2021

Když nám kamarád v rámci Anarchistické federace (AF) poslal odkaz na nový časopis Burič, zaplesal jsem radostí. Je to opravdu dlouho, co na Slovensku vycházel nějaký anarchistický časopis. Rád vzpomínám na doby, kdy o ně nebyla nouze. Jde sice jen o 20 stránek formátu A5, ale to je určitě jen začátek… Na Slovensku sice působí skupina Priama akcia zapojená do Mezinárodní asociace pracujících, ale trocha rozmanitosti a dalších iniciativ rozhodně není na škodu.

Jak se uvádí již na titulní straně, časopis vydává „anarchistická informačná skupina AlterNativE, juhozápadné Slovensko“, a v úvodníku se zas dozvíme, že svým způsobem navazuje na dvě čísla, která vyšla pod titulem Alternative. Burič je pak zakončen výzvou k zapojení se do iniciativy, která by mohla vést k založení Slovenskej anarchistickej federácie. Pokud k něčemu takovému dojde, a držím palce, aby ano, pak jistě bude AF ráda nápomocna s předáním organizačních zkušeností.

Burič by podle svých slov rád zprostředkovával inspirace sociálních bojů a seznamoval s historií a osobnostmi anarchistického hnutí. První číslo reflektuje sté výročí úmrtí anarchistického teoretika Petra Kropotkina a přináší text o jeho životě a díle. Inspiraci i pro dnešek pak přináší článek o venkovských anarchistických kolektivech v době španělské sociální revoluce. Nechybí ani rozhovor, konkrétně s členem historického spolku Zádruha, z něhož je cítit entuziasmus pro radikální historii, ale vyjadřuje se i ke stavu současného anarchistického hnutí a vysvětluje své politické postoje. Překlad řeckého plakátu jasně říká, že stávající systém je evidentní formou terorismu a alternativou k němu je jedině svobodná a samosprávná společnost. Na závěr je zveřejněna úvaha o možnostech antiautoritářských tendencí, které mohou nejlépe stavět na různých autonomních prostorech a samosprávných projektech, a především na organizování se a vzájemné komunikaci.

Doufám, že se brzy dočkáme dalšího čísla a snad i nějaké nové organizační platformy mezi slovenskými anarchisty a anarchistkami.

 

Burič č. 1/2021. 161% informačný občasník. 20 stran A5. Ke stažení ZDE. Kontakt: casopisburic[a]safe-mail.net


Verze pro tisk 6.2.2021 -jk-
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy