Anarchistická federace

Solidemo s vystěhovanými rodinami ve Varnsdorfu

Stručná reportáž z veřejné akce za právo na bydlení

Varnsdorf

Ve čtvrtek 28. ledna byla Iniciativou za důstojné bydlení a křesťansko-feministickým ekumenickým uskupením RFK uspořádána solidární demonstrace na podporu vystěhovaných varnsdorfských rodin z Kovářské ulice, které šíbr Lukáš Rak připravil o střechu nad hlavou ze dne na den, a to během celosvětové pandemie covidu-19. Tenhle bílý muž právě teď moc potřebuje vlastnit a zvelebovat paneláky v tzv. ghettu. Radnice o tom od léta ví, ale na své obyvatele kašle. Demonstrující proto přišli vyjádřit podporu postiženým rodinám a zároveň apelovali na město, aby před situací přestalo zavírat oči a zasažené komunitě vypomohlo v maximální možné míře.

Demonstrace zhruba 50 lidí odstartovala ve 13:00 před varnsdorfskou radnicí, jejíž představitelé vystěhovaným rodinám nepodali pomocnou ruku. Na místě byly symbolicky od pračky a sušáku na prádlo po troubu rozestavěny rekvizity připomínající domov. Mezi mluvčími byli mimo jiné Iveta Balážová reprezentující vystěhovanou komunitu, romský aktivista Jožka Miker či bývalá ombudsmanka Anna Šabatová.

Následně se část přítomných přemístila před restauraci Lidová zahrada, kde mělo každou chvílí začít zasedání zastupitelstva. K vidění byly transparenty s nápisy jako „Vy máte domy, my potřebujeme domovy!“ či „Lidé v zimě na ulici? Ostuda radnice!“. Zanedlouho po příchodu aktivistů se začali objevovat zastupitelé s úsměvnou policejní ochranou. Protestující před restaurací vyčkali do zahájení zasedání a za skandování hesla „Bydlení je právo!“ akci ukončili.

 

Anarchistická federace vydala v lednu tématické číslo nástěnných novin A3 věnované situaci vystěhovaných varnsdorfských rodin.

Související odkazy:
Fotoreportáž: Bydlení je právo! I ve Varnsdorfu
Nouzový stav nic neznamená. Romské rodiny ve Varnsdorfu přišly před Vánoci o bydlení
Snažili se Balážovi dost? Snaha je k ničemu, když systém nefunguje
Otevřený dopis starostovi Varnsdorfu Rolandu Sollochovi ve věci vystěhování rodin z ulice Kovářská


Verze pro tisk 1.2.2021 -hm-
Aktuální číslo měsíčníku A3

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme