Anarchistická federace

A3: Zastrašovat a šikanovat

Fosilní průmysl si ohrožovat nedáme! Zájmy uhlobaronů ochráníme! – to nám sděluje Policie ČR. Stahujte, tiskněte a šiřte prázdninové číslo nástěnných novin A3!

A3

Zastrašovat a šikanovat – píše se na policejních vozidlech. Tedy psalo by se, kdyby k nám i tahle instituce byla stejně upřímná, jako jsou poslední roky zdejší mocichtiví politici. Ne všichni, samozřejmě. Někteří vyznávají osvědčenou tradici, že nejdál dojdeš se lží. Takže i policie „pomáhá a chrání“. A už několik let to čítankově předvádí třeba na klimakempech.

Klimakemp je vzdělávací a protestní ekologická akce, u nás pravidelně organizovaná od roku 2017. Její součástí bývá i manifestační akt občanské neposlušnosti, standardní (tedy na Západě, nikoli žel u nás) prostředek neprivilegovaných, jak upozornit na důležité společenské téma. Policie se do organizování klimakempů aktivně zapojuje ještě před jejich začátkem: otevřeně nebo neoficiálně zastrašuje zastupitele obcí (Horní Jiřetín, Jankovice, Veltruby, Staňkovice), kde má kemp proběhnout, a důrazně doporučuje, aby tomu zabránili. Během klimakempů plošně lustruje všechny, co jí přijdou pod ruku, nejspíš i místní záhumenkáře. Při přímé akci pak hrdinně používá nepřiměřené násilí a zatýká všechny včetně novinářů.

Proč se vlastně klimakempy konají? Česko se přece formálně přidalo ke skupině států, které se více či méně snaží zavádět aspoň nějaká opatření na ochranu klimatu. V reálu ale ČR na dodržování mezinárodních dohod kašle a rychle v tom dohání konzervativní a těžce zpátečnické Polsko a Maďarsko.

Ze sociologických průzkumů posledních let navíc vyplývá, že skoro polovina zdejších obyvatel patří mezi klimaskeptiky. Důvody? Nejsou prý k dispozici relevantní informace o reálném stavu a vývoji klimatu. Jak se to vezme. Je asi třeba počítat s tím, že běžný občan v Česku si všímá spíš aktuální teploty u něj na dvorku a že to, co k němu dolehne jaksi samosebou, má punc trumpovské encyklopedické odbornosti. Vždyť kdo jiný má možnost neomezeně se v médiích vyjadřovat takřka ke všemu, klima nevyjímaje? Přece poskok peněz – politik. Zakladatelem téhle tradice v nových dobách kapitalistických je svého času bez nadsázky „nejcitovanější ekologický mluvčí“ a guru zdejších popíračů klimatických změn Klaus starší. Je mu třeba přiznat názorovou konzistenci (když pohrdá kromě sebe vlastně všemi, klima a osud planety jsou mu u prdele taky) a charisma, za jaké by se žádný jiný vůdce sekty nemusel stydět. Zdejší konzervativci jdou věrně v jeho stopách a vykřikují svoje moudra o „novém klimatickém náboženství“ nebo (ještě trapnější) o „dětských záškolácích“.

Ony ty relevantní informace o tom, jak člověk postupně likviduje Zemi, samozřejmě k dispozici jsou, a to i v češtině! Jen by každý musel mít čas a chuť si je vyhledat, přečíst a promyslet. A vytvořit si názor. Kdyby ho náhodou fakta zaznamenaná a analyzovaná vědci dovedla k tomu, že jeho praprapotomek to má už teď spočítané, pustil by se do boje za záchranu klimatu. V očích politických loutek, jejichž provázky tahá byznys závislý na neobnovitelných zdrojích, by se stal klimateroristou. A jsme zase na začátku. Chránit stát a pomáhat mu znamená zastrašovat a šikanovat lidi s vlastním názorem. Když myslící lidé totiž začnou u klimatu, můžou skončit u toho, že stát, který sere nejen na ně teď a tady, ale i na budoucnost, je úplně zbytečný.

Původní varování před změnou klimatu už neplatí. Klimatická katastrofa postupuje mnohem rychleji, než se očekávalo. Kalifornie je v plamenech, stejně jako sibiřská tajga, roste četnost a síla hurikánů, věčné ledovce na vrcholcích hor přicházejí o svou věčnost a Grónský ledovec se ztrácí přímo před očima. Ale co na tom, když je třeba pomáhat a chránit – pomáhat kapitálu chránit soukromé vlastnictví a investice miliardářů, především těch, kteří působí v odvětvích, která se podílejí na prohlubování klimatické krize. Policie v ČR naplňuje v tomto smyslu své firemní heslo do puntíku.

Namísto změny klimatu je třeba změnit systém! Tedy zrušit fosilní průmysl a při jednom i jeho nejvěrnějšího ochránce – policii.

 

A3 (srpen 2020) ke stažení ZDE.

Stahujte, tiskněte, šiřte!

Nástěnné noviny A3 vydává Anarchistická federace každý měsíc. Jsou určené zejména k šíření prostřednictvím výlepu v ulicích či vyvěšování na pracovištích a ve školách.


Verze pro tisk 27.8.2020 Nakladatelství AF
Jak pomoct anarchistkám a anarchistům v Rusku a Ukrajině
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy

Promítání a diskuze o současné situaci na polském pohraničí

26. 2. 2023, Děčín

Prezentace kolektivu No Borders Team …(více)

Nikdo není ilegální

28. 2. 2023, Brno

Kolektiv No Borders o situaci na polsko-běloruských hranicích …(více)

Anarchistický festival knihy

26. - 27. 5. 2023, Praha

10. ročník pražského Bookfairu, tentokráte na Žižkově. …(více)