Анархистская федерация

A3: Zastrašovat a šikanovat

Fosilní průmysl si ohrožovat nedáme! Zájmy uhlobaronů ochráníme! – to nám sděluje Policie ČR. Stahujte, tiskněte a šiřte prázdninové číslo nástěnných novin A3!

A3

Zastrašovat a šikanovat – píše se na policejních vozidlech. Tedy psalo by se, kdyby k nám i tahle instituce byla stejně upřímná, jako jsou poslední roky zdejší mocichtiví politici. Ne všichni, samozřejmě. Někteří vyznávají osvědčenou tradici, že nejdál dojdeš se lží. Takže i policie „pomáhá a chrání“. A už několik let to čítankově předvádí třeba na klimakempech.

Klimakemp je vzdělávací a protestní ekologická akce, u nás pravidelně organizovaná od roku 2017. Její součástí bývá i manifestační akt občanské neposlušnosti, standardní (tedy na Západě, nikoli žel u nás) prostředek neprivilegovaných, jak upozornit na důležité společenské téma. Policie se do organizování klimakempů aktivně zapojuje ještě před jejich začátkem: otevřeně nebo neoficiálně zastrašuje zastupitele obcí (Horní Jiřetín, Jankovice, Veltruby, Staňkovice), kde má kemp proběhnout, a důrazně doporučuje, aby tomu zabránili. Během klimakempů plošně lustruje všechny, co jí přijdou pod ruku, nejspíš i místní záhumenkáře. Při přímé akci pak hrdinně používá nepřiměřené násilí a zatýká všechny včetně novinářů.

Proč se vlastně klimakempy konají? Česko se přece formálně přidalo ke skupině států, které se více či méně snaží zavádět aspoň nějaká opatření na ochranu klimatu. V reálu ale ČR na dodržování mezinárodních dohod kašle a rychle v tom dohání konzervativní a těžce zpátečnické Polsko a Maďarsko.

Ze sociologických průzkumů posledních let navíc vyplývá, že skoro polovina zdejších obyvatel patří mezi klimaskeptiky. Důvody? Nejsou prý k dispozici relevantní informace o reálném stavu a vývoji klimatu. Jak se to vezme. Je asi třeba počítat s tím, že běžný občan v Česku si všímá spíš aktuální teploty u něj na dvorku a že to, co k němu dolehne jaksi samosebou, má punc trumpovské encyklopedické odbornosti. Vždyť kdo jiný má možnost neomezeně se v médiích vyjadřovat takřka ke všemu, klima nevyjímaje? Přece poskok peněz – politik. Zakladatelem téhle tradice v nových dobách kapitalistických je svého času bez nadsázky „nejcitovanější ekologický mluvčí“ a guru zdejších popíračů klimatických změn Klaus starší. Je mu třeba přiznat názorovou konzistenci (když pohrdá kromě sebe vlastně všemi, klima a osud planety jsou mu u prdele taky) a charisma, za jaké by se žádný jiný vůdce sekty nemusel stydět. Zdejší konzervativci jdou věrně v jeho stopách a vykřikují svoje moudra o „novém klimatickém náboženství“ nebo (ještě trapnější) o „dětských záškolácích“.

Ony ty relevantní informace o tom, jak člověk postupně likviduje Zemi, samozřejmě k dispozici jsou, a to i v češtině! Jen by každý musel mít čas a chuť si je vyhledat, přečíst a promyslet. A vytvořit si názor. Kdyby ho náhodou fakta zaznamenaná a analyzovaná vědci dovedla k tomu, že jeho praprapotomek to má už teď spočítané, pustil by se do boje za záchranu klimatu. V očích politických loutek, jejichž provázky tahá byznys závislý na neobnovitelných zdrojích, by se stal klimateroristou. A jsme zase na začátku. Chránit stát a pomáhat mu znamená zastrašovat a šikanovat lidi s vlastním názorem. Když myslící lidé totiž začnou u klimatu, můžou skončit u toho, že stát, který sere nejen na ně teď a tady, ale i na budoucnost, je úplně zbytečný.

Původní varování před změnou klimatu už neplatí. Klimatická katastrofa postupuje mnohem rychleji, než se očekávalo. Kalifornie je v plamenech, stejně jako sibiřská tajga, roste četnost a síla hurikánů, věčné ledovce na vrcholcích hor přicházejí o svou věčnost a Grónský ledovec se ztrácí přímo před očima. Ale co na tom, když je třeba pomáhat a chránit – pomáhat kapitálu chránit soukromé vlastnictví a investice miliardářů, především těch, kteří působí v odvětvích, která se podílejí na prohlubování klimatické krize. Policie v ČR naplňuje v tomto smyslu své firemní heslo do puntíku.

Namísto změny klimatu je třeba změnit systém! Tedy zrušit fosilní průmysl a při jednom i jeho nejvěrnějšího ochránce – policii.

 

A3 (srpen 2020) ke stažení ZDE.

Stahujte, tiskněte, šiřte!

Nástěnné noviny A3 vydává Anarchistická federace každý měsíc. Jsou určené zejména k šíření prostřednictvím výlepu v ulicích či vyvěšování na pracovištích a ve školách.


Aktuální číslo měsíčníku A3

Ближайшие мероприятия:

Bezpeněžní zóna

17. 10. 2020, Plzeň

Bezpeněžní zóna je prostor, kde se nic neprodává a nekupuje, přesto mohou být naplněny přímé potřeby našich tužeb. Je spousta nevyužitých nebo nepotřebných věcí, které mohou být jinými lidmi smysluplně využity. …(Больше)

IAF/ИФА/IFA - Интернационал Анархистских Федераций
Сайт издательства Анархистской федерации

Что пишут на других сайтах

Поддерживаем

8. Anarchistický festival knihy (nové datum)

17. 10. 2020, Praha

Bude na podzim! …(Больше)

Neposlušné Brno

24. 10. 2020, Brno

První ročník Knižního festivalu radikální imaginace …(Больше)