Anarchistická federace

Back Lives Matter na Klárově

Report z další pražské demonstrace proti rasismu a policejnímu násilí

Praha

Na čtyři stovky demonstrantů se v sobotu 13. června ve dvě hodiny odpoledne sešly na protestní akci na Klárově, pořádané Kolektivem 115 a Socialistickou solidaritou. Solidární shromáždění s názvem „I can’t breathe“ bylo svoláno na podporu protestů proti policejní brutalitě v Americe, kde byl 25. května policistou zavražděn George Floyd.

Zástupkyně Socialistické solidarity začala svůj projev shrnutím toho, jak vypadají protesty probíhající v Americe, a poukázala přitom na to, že se tak děje na „demokratickém západě“, kde jsou mnozí lidé vystaveni každodenní šikaně či policejním represím jen proto, jak vypadají.

Mluvčí Kolektivu 115 ve svém úvodu poukázali na absurdnost nahlížení na tuto tragédii jako na nešťastnou náhodu, když se nejednalo o ojedinělou rasistickou policejní vraždu. Dále v bodech popsali důvody frustrace z policejního pronásledování lidí kvůli barvě pleti, ponižování a šikany ze strany policie, přičemž té to často bez trestu projde, a vyjádřili rozhořčení nad tím, že české elity, stejně jako média, o tomto bezpráví dlouhodobě mlčí.

Poté vystoupila zástupkyně Američanů žijící v Praze a promluvila o zkušenostech s policií svých či lidí ze svého okolí. Tento proslov lehce narušil déšť, a tak se část demonstrujících ukryla pod stromy. Projevy však pokračovaly, a to vystoupením Fidela, narozeného v Čechách, o jeho zkušenosti, jaké to je být černý v bílém světě.

Po něm následoval proslov Jožky Mikera, lidskoprávního aktivisty a bojovníka proti neonacismu. Ten ve své řeči vzpomněl na četné rasové vraždy v devadesátých letech, v mnoha případech přičiněním policistů. Poslední z naplánovaných řečníků, americký výzkumník Joe Feinberg poukázal na rasistickou minulost Evropy.

Poté následovala výzva, ve které se mikrofonu mohl zhostit kdokoliv z přítomných. Jako první se o „open mike“ přihlásil fotograf a novinář Vít Hassan. Po vylíčení mnoha svých zkušeností s rasismem a roztrhání trička k Trumpově volební kampani ho u mikrofonu vystřídala anonymní demonstrantka, která ve svém projevu přednesla báseň, z níž bych rád citoval hlavní verš: „Jsem vděčná, ne za jejich smrt a utrpení, ale za to, že to nevzdali.“

Po vysvětlení trasy se shromáždění vydali za hlavním transparentem „Together against racism“ Letenskou ulicí a dále přes Malostranské náměstí až před americkou ambasádu, kde byla po minutě ticha a položení květin a svící protestní demonstrace ukončena.

 

Související odkazy:
„Nemohu dýchat“
Kupy cihel a další věci, které jsou úplně mimo
Fízlové, Trump a Antifa


Aktuální číslo měsíčníku A3

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy