Benefice na Budapest Pride
Benefiční (vegan) segedín …(více)
Pracující odmítají riskovat zdraví kvůli potřebám kapitálu.
Ekonomický kolaps způsobený pandemií koronaviru během pár dní úplně změnil naše životy. V mnoha ohledech narůstající krize odhalila již existující rozpory, které mohou společnost přivést do otevřeného třídního konfliktu. Mizerně placené pracovní pozice, rostoucí nejistota, policejní brutalita, urychlení ekologické zkázy, nekontrolovatelná krize bydlení a vzrůstající karcerální stát (stát závislý na průmyslovém vězeňském komplexu).
S miliony lidí, kteří dnes neví, jak zaplatí účty, jak zaplatí nájem, natož jak přežijí současnou epidemii, v ovzduší rezonuje nová vlna sociálních bojů. Vězni ve věznicích a v detenčních centrech vyhlašují hladové stávky spolu s těmi, kteří vně mříží požadují jejich propuštění. Nájemníci chystají na 1. dubna stávku (přestávají platit nájemné) a lidé bez domova v Los Angeles obsazují prázdné domy. Pracující zahájili sérii divokých stávek, marodek a sabotáží jako odpověď na skutečnost, že jsou hnáni na frontovou linii pandemie jako ovce na porážku.
Ale s tím, jak napětí houstne a ekonomové předpovídají během nadcházejících měsíců nárůst nezaměstnanosti o 30 %, se stupňuje i naléhání elit, které nás všechny chtějí nahnat pěkně zpátky do práce. Trump prohlásil, že chce mít věci zpátky v normálu do Velikonoc, což je záměr, který podkopává cokoliv, čeho bylo veškerými pokusy o karanténu a sociální odstup dosaženo. Uvnitř Trumpova tábora sílí názor, že hromadná smrt je přijatelná, pokud bude ekonomika zachráněna.
Zároveň se v jedné reportáži píše:
Světová zdravotnická organizace varovala, že během následujících několika týdnů – přibližně kolem Velikonoc – se Spojené státy stanou globálním epicentrem pandemie.
Profesor Thomas Inglesby, ředitel Johns Hopkinsova centra pro ochranu zdraví, varoval, že narušení sociálního odstupu by mohlo stát miliony lidských životů. „Kdokoliv, kdo doporučuje konec sociálního odstupu, musí nyní zcela pochopit, jak bude země vypadat, když tak učiníme,“ píše Inglesby na Twitteru. „COVID by se začal šířit rychle, divoce, hrozně, mohl by během příštího roku potenciálně zabít miliony, což by mělo obrovský sociální a ekonomický dopad na celou zemi.“
Donald Trump ve svém štábu hledá podporu pro masové vymření velké části společnosti prohlašováním, že „náprava“ nesmí být „horší než problém“, zatímco vše směřuje k ukončení sociálního odstupu do Velikonoc. Takové opatření by potenciálně způsobilo smrt milionů lidí. Ironií je, že vymírání by se nevyhnulo ani Trumpovým příznivcům. Ve stejnou dobu korporátní sektor lobbuje za co nejvyšší záchranný balíček (pro korporace co nejvýhodnější kurzarbeit, ze kterého budou těžit i Trumpovy firmy), který pouze urychlí dlouhodobý přesun obrovského bohatství do rukou superboháčů.
Tváří v tvář těmto manévrům narůstá hněv. Během několika uplynulých dní se na sociálních sítích hromadí výzvy k divokým stávkám. Mnoho pozornosti vzbuzuje například iniciativa pod hashtagem #NotDying4WallStreet (nezemřu za Wall Street). Ale mnohem důležitější je nevídané množství divokých stávek a militantních akcí zaznamenaných v průběhu března.
S tím, jak ekonomika kolabuje a americká společnost víc a víc závisí na provozu tenčících se dodavatelských řetězců, pracující v sektoru služeb, které zůstávají otevřené, jako například obchody s potravinami, se nejenom stávají klíčovým uzlem ekonomiky, ale také uzlem s velkou potenciální silou. To jednoduše znamená, že pracující různých sfér dodavatelských řetězců mohou mít na ekonomiku obrovský dopad a získat velkou vyjednávací sílu.
Jak píše Bloomberg:
Tato ložiska odporu v dodavatelských řetězcích podtrhují důležitost vyrovnávacího aktu, který je potřebný ke zvládnutí koronaviru a k ochraně pracovníků, kteří jsou nezbytní pro dodávku zboží a služeb. Je to obzvláště akutní problém, jelikož doprava, práce a další logistické strasti už znesnadnily dodávání jídla tam, kde je v době pandemie potřeba.
Zatímco žádný z incidentů v živočišné výrobě dosud nezpůsobil provozní výpadky, existují obavy, že jich může přijít více, mohou způsobit vážné výpadky, jelikož zákazníci vykupují potraviny, aby si zajistili zásoby pro domácí karanténu.
Američtí producenti vepřového masa požádali o více víz pro zahraniční dělníky. Objevují se spekulace, že továrny běží na plné obrátky, nejenom aby naplnily bezprecedentní poptávku, ale aby zvýšily produkci, jak je to jen možné, dříve než tempo opadne.
I když tomu mainstreamová média nevěnují pozornost, už dnes zažíváme rostoucí vlnu divokých stávek, sebeorganizovaných akcí, marodek a zastavení práce. Většina z těchto konfliktů probíhá v sektorech, kde jsou pracující nejvíce vystaveni nákaze koronavirem. Pokud to Trump myslí vážně, že donutí miliony lidí nastoupit po Velikonocích do práce, čímž je vystaví vážné hrozbě, výzvy ke generální stávce a možná i k dalším revolučním akcím budou nadále získávat popularitu.
Zde je stručný přehled o tom, co se děje.
Dělníci v automobilovém průmyslu
Odstávky práce a divoké stávky propukly v několika továrnách na automobilové součástky. Pracující požadují ukončení šíření nákazy koronavirem na pracovištích. Revolta začala 12. března.
Dělníci v továrně Fiat Chrysler Windsor vypnuli stroje kvůli obavám z šíření koronaviru na pracovištích poté, co se dozvěděli, že jeden dělník v továrně FCA Kokomo Transmission měl pozitivní test na potenciálně smrtelnou nákazu.
Následovaly další události.
Pracující v továrnách v Detroitu, Fiat Chrysler’s Sterling Heights (SHAP) a Jefferson North (JNAP) vzali minulou noc a dnešní ráno záležitosti do svých rukou a vynutili si uzavření závodů kvůli zastavení šíření koronaviru.
Nejprve byla zastavena práce ve Sterling Heights včera v noci. O pár hodin později uzavřely odbory se zaměstnavateli špinavou dohodu, aby provoz zůstal během pandemie nepřerušen… Ve stejný den spousta dělníků z továrny Lear Seating v Hammondu v Indianě odmítla nastoupit do práce, vynutili si ukončení produkce dílů a uzavření nedaleké továrny Chicago Assembly.
18. března se přidali pracující první směny v továrně SHAP. Odmítli zapnout běžící pás, ale zůstali na pracovišti a zahájili tzv. sit-in. Jelikož s díly manipulují na montážní lince v rychlém sledu stovky lidí, jsou hlavním potenciálním zdrojem přenosu viru. Management poslal lidi domů a zrušil další směnu. „To je úžasný,“ radoval se jeden z mladých pracujících z továrny SHAP z výsledku akce kolegů, která si vynutila uzavření závodu.
Pracovníci závodů Dundee Engine Plant a Toledo North Assembly v Ann Arboru se rychle přizpůsobili a začali také vzdorovat. Zastaveny byly také směny ve Warren Truck a Ford’s Michigan.
Video na facebooku z Toleda ukazuje desítky rozzuřených dělníků seskupených kolem místopředsedy zdejšího odborového svazu Briana Simse (Sjednocení dělníci autoprůmyslu; United Auto Workers, sekce Local 12) a dožadujících se uzavření továrny. Předák pak unikne zadními dveřmi a křičí na dělníky, aby se „uklidnili“.
V rozhovoru pro Labor Notes jeden z pracovníků v automobilovém průmyslu uvedl:
UAW (odborový svaz Sjednocení dělníci autoprůmyslu) by za nás měl teď bojovat, abychom se dostali z práce. Odbory a firma se víc starají o výrobu náklaďáků než o všeobecné zdraví. Mám pocit, že neudělají nic, dokud se nechopíme akce. Musíme se semknout. Nemůžou nás všechny vyhodit.
Zemědělci
Ve státě Georgia několik desítek dělnic a dělníků pracujících v drůbežárnách firmy Perdue zastavilo 23. března práci kvůli rostoucímu hněvu v době zvýšené produkce a pracovní zátěže za nízkou mzdu a kvůli obavám spojeným s šířením koronaviru. V rozhovorech v médiích si lidé stěžovali, že se s nimi zachází jako s postradatelnými. V jedné z reportáží se uvádí:
Zhruba padesát zaměstnanců farmy Perdue poblíž města Perry v Georgii zastavilo 23. března práci, jelikož se v drůbežárně necítili bezpečně kvůli koronaviru, píše místní zpravodajský kanál 13WMAZ. Dodávají, že mají pocit, že společnost nedělá dost pro to, aby byli zaměstnanci v bezpečí a nedezinfikuje pracoviště.
Amazon
18. března skladnice a skladníci Amazonu v Queensu přitvrdili a vyhlásili divokou stávku poté, co se je vedení snažilo nahnat zpátky mezi regály po jednodenní odstávce způsobené pozitivním nálezem koronaviru jednoho ze zaměstnanců. V jedné z reportáží se píše:
Pracovníci Amazonu v Queensu v New York City dostali od vedení oznámení: „Dáváme na vědomí, že v našem skladě byl dnes zaznamenán pozitivní nález koronaviru.“ Amazon v ten den dočasně uzavřel provoz, ale znovu ho otevřel už ve čtvrtek.
Tyto zprávy a rozhodnutí vedení znovu otevřít provoz vyvolaly mezi skladníky pobouření. Odmítli nastoupit do práce a s konečnou platností byl provoz ve čtvrtek večer ukončen. Na videu zveřejněném skupinou Amazonians United NYC lidé ventilovali svůj hněv: „Víme, co děláte. Naše životy pro vás nemají cenu. Už tu nebudeme nakupovat.“ Další říká: „Není možný, abyste za čtyři hodiny vydezinfikovali všechny balíky.
Servírky a číšníci
Pracující baru Crush v Portlandu se chopili akce a zahájili okupační sit-in poté, co byli propuštěni kvůli pandemii COVID-19. V prohlášení k akci se píše:
Dokázali jsme to! Po 48 hodinách našeho sit-inu nám vedení umožnilo vybrat si nahromaděné sick-days. Děkujeme za podporu komunity, která nám pomohla upoutat pozornost k této nespravedlnosti. Bez vás bysme to nedokázali.
Stále však čekáme na splnění dalších dvou požadavků: 50 % mzdy za zrušené sick-days a záruku, že každý propuštěný zaměstnanec bude po otevření podniku znovu přijat.
Server PDX Eater píše:
Včera večer bylo propuštěno všech 27 zaměstnanců baru Crush, kvůli nucenému uzavření všech podniků prodávajících jídlo a pití. Dnes kolem půl čtvrté odpoledne dvanáct zaměstnanců dorazilo do baru a odmítli ho opustit. Protestovali proti rozhodnutí majitele Johna Clarka všechny propustit bez finanční kompenzace. Zaměstnanci tvrdí, že majitel porušuje zákon tím, že jim odpírá využití nahromaděných sick-days. Blokáda, která měla trvat 24 hodin, byla po hodině rozehnána portlandskou policií.
Řidiči autobusů
Řidiči a řidičky autobusů zahájili v Detroitu divokou stávku 17. března kvůli špinavým autobusům a špatnému přístupu k hygienickým opatřením. Nemají si ani kde umýt ruce. V jedné z reportáží se píše:
Detroit ukončil provoz městských autobusových linek, jelikož většina řidičů odmítla nastoupit do práce kvůli obavám z koronaviru.
Vedení města vyjednává s provozovatelem linek, aby zmírnil obavy a udržel naděje na obnovení provozu ve středu.
„Kvůli nedostatku řidičů nebudou dnes fungovat městské linky,“ oznámilo město v prohlášení. „Žádáme cestující, aby si zajistili jiný způsob dopravy, zatímco my pracujeme na vyřešení problémů našich řidičů. Za způsobené nepříjemnosti se omlouváme.“
Řidiči si stěžují, že nejsou před koronavirem dostatečně chráněni. Autobusy se zřídkakdy uklízí a řidiči si nemají kde umýt ruce.
Podařilo se prosadit i jízdné zdarma:
Svaz řidičů řidiče podpořil a během 24 hodin byly splněny všechny požadavky. Po celou dobu koronavirové krize se nemusí platit za jízdenky.
Divokou stávku zahájili i řidiči a řidičky autobusů v Birminghamu v Alabamě. Odmítli „obsluhovat naplánované linky kvůli obavám z koronaviru“.
Call-centra
Zaměstnankyně a zaměstnanci call centra a zároveň členové Průmyslových dělníků světa (Industrial Workers of the World; IWW) v Portlandu v Oregonu zahájili 4. března jednodenní stávku, díky níž si vybojovali placenou dovolenou během pandemie COVID-19.
V Madisonu a Milwaukee ve státě Wisconsin další členové Průmyslových dělníků, známých jako Woblíci, zahájili 18. března hromadnou marodku, čímž se dožadovali lepších mezd a pracovních podmínek, zvláště v souvislosti pandemií COVID-19, která jim přinesla nárůst objemu práce.
Anarchosyndikalistická odborová organizace IWW na sociálních sítích píše:
Pár dní po zahájení marodky jako projevu kolektivní nespokojenosti a protestu proti našim pracovním podmínkám společnost CapTel oznámila prodloužení aux-time o 15 minut na směnu (jedná se o čas, po který je operátor pro další hovory nedostupný). Při osmihodinové směně to znamená, že je třeba naplnit 91 % požadavků, aby operátor nečelil sankcím. Odborový svaz CapTelu od prvního dne ve svém pětibodovém prohlášení požaduje limit 90 %.
Nepolevujme v dosažení dalších požadavků, 15 dolarů za hodinu a zavedení demokratických principů na pracovišti. Nezapomeňte, že tento odklon od všední nejistoty, která charakterizuje naše pracovní dny, může být kdykoliv z rozmaru společnosti ukončen. Sliby šéfů jsou pouhá slova, kdežto kolektivní smlouva je závazná.
Technické služby
Několik desítek pracovníků technických služeb v Clevelandu v Ohiu odmítlo 20. března nastoupit do práce. V jedné z reportáží se píše:
Podle ředitele technických služeb Michaela Devera asi 35 údržbářů kanalizace v okrese Cuyahoga v pátek ráno zastavilo práci nebo odešli na nemocenskou kvůli obavám z koronaviru.
Sanitární inženýři, kteří spravují kanalizaci v 39 čtvrtích okresu Cuyahoga, nechtěli pokračovat v práci, jelikož se kromě jiného obávají chodit po domácnostech a být v blízkém kontaktu se zákazníky, sdělil dále Dever.
Stavebnictví
Zedníci v Las Vegas plánují divokou stávku. V jedné z reportáží se píše:
Stavební dělníci pracující na kongresovém centru v Las Vegas sdělili, že zvažují tento týden odstávku prací, jelikož mají pocit, že se ochrana jejich zdraví nebere vážně.
„V práci to začíná být děsivý,“ říká jeden z nich. „Mnoho z nás je připraveno zastavit práci.“
Stavební dělníci na tomto staveništi říkají, že už před vypuknutím pandemie byly hygienické podmínky otřesné a od té doby se mnoho nezměnilo.
„Říkají nám, abysme si kvůli prevenci šíření viru myli ruce a neshlukovali se, pro naše bezpečí ale nic neudělali,“ říká další dělník.
Elektrikáři
Podle serveru Organizing Work:
Elektrikáři pracující na dlouhodobé rekonstrukci nemocnice Kaiser v Sacramentu se rozhodli vzhledem k nebezpečným pracovním podmínkám souvisejícím s šířením koronaviru zastavit práci.
V rozhovoru s jedním z nich stojí:
To, co se stalo včera, byl výsledek dlouhých diskusí mezi řadovými techniky během několika uplynulých dní – všichni si uvědomují závažnost pandemie a rizika, která představuje pro naše zdraví a zdraví našich blízkých. Kolem nemocnice vidíme mnoho náhlých opatření, například výstavbu velkých stanů pro testování nakažených, a my bysme si chodili dolů pro materiál pár metrů od těch stanů a přinejmenším několik z nás se musí pohybovat po nemocnici a všude vidí, jak zdravotníci v rukavicích a maskách převáží pacienty a pokřikují na nás, ať odsud zmizíme.
Takže jsem ráno dorazil na parkoviště, kde bylo velké spontánní setkání elektrikářů odborářů, a minimálně jedna další parta se rozhodla dneska taky nenastoupit… Všichni jsme se dohodli, že si sbalíme fidlátka a vypadnem.
Fast Foody
Zaměstnankyně a zaměstnanci McDonaldu v San Jose a Los Angeles ve státě California zastavili 20. března práci. V jedné z reportáží se píše:
Zaměstnanci jsou naštvaní kvůli zkráceným hodinám a kvůli tomu, že jim řetězec neposkytuje mýdlo, rukavice ani žádné školení o tom, jak se chránit před COVID-19, chorobou způsobenou virem.
Taky Woblíci v Portlandu (Oregon), organizovaní v odborovém svazu Burgerville, ukončili práci kvůli pracovním podmínkám v souvislosti s koronavirem:
Včera všichni zaměstnanci restaurace Burgerville na 92. ulici vstoupili do jednodenní stávky, aby protestovali proti nebezpečným pracovním podmínkám v souvislosti s propuknutím pandemie koronaviru. Dnes restaurace znovu otevřela a téměř čtyřicet dalších restaurací řetězce Burgerville zůstává otevřených, ale odborový svaz Burgerville vznesl seznam požadavků souvisejících s pandemií.
Důvodem stávky byl z velké části protest proti snižování počtu personálu, což stěžuje udržování hygienických standardů a zajištění ochrany zaměstnanců. Zatímco restaurace zůstávají otevřené pro drive-through zákazníky, všechny jídelny byly zavřeny a v tiskové zprávě společnost konstatuje, že 70 % personálu bylo posláno na nucenou dovolenou. „Jak můžeme udržet lidi v bezpečí v tak málo lidech?“ ptá se Mark Medina, zaměstnanec z devadesáté druhé. „Dodržování hygienických standardů je spousta práce. Korporace Burgerville tvrdí, že pečuje o komunitu, ale seškrtáním výdajů tímto způsobem nás všechny ohrožuje. Mohou umírat lidé.“
Popeláři
Popeláři v Pittsburgu v Pennsylvanii zahájili divokou stávku. Požadují rizikové příplatky a přístup k ochranným pomůckám. V jednom z článků se píše:
Několik stovek popelářů, převážně Afroameričanů a členů odborového svazu Teamsters, vstoupilo dnes do nelegální divoké stávky, aby protestovali proti nebezpečným pracovním podmínkám během pandemie koronaviru.
Stávka se připojila ke kampani pod hashtagem #GeneralStrike, který se stal ve Spojených státech na Twitteru velmi populární. Ke generální stávce vyzývá už i popstar Britney Spears. Mnoho lidí diskutuje o tom, zda může být pittsburská stávka popelářů počátkem rostoucí stávkové vlny, jelikož Trump požaduje, aby pracující riskovali své životy a rychle se vrátili do práce.
Pracující v Pittsburgu a kdekoliv jinde vzdorují výzvám k práci za nebezpečných podmínek během pandemie COVID-19. „Chceme lepší vybavení, ochranné pomůcky. Nemáme roušky,“ stěžuje si jeden z popelářů zpravodajskému portálu WPXI. „Chceme rizikové příplatky. Rizikové příplatky jsou pro nás důležité,“ dodává. „Proč? Protože máme kvůli nebezpečné práci dražší zdravotní pojištění. Riskujeme životy pokaždé, když se dotkneme pytle s odpadky.
Dokaři
Dokaři v Oaklandu v Californii varují, že nenastoupí do práce. Stěžují si na nebezpečné a nehygienické podmínky. V jedné z reportáží se píše:
Někteří přístavní dělníci v oaklandském přístavu hrozí, že přestanou pracovat v jednom doku, o němž tvrdí, že tam nejsou žádné dezinfekční prostředky a vybavení pro zaměstnance. Tento krok by mohl zastavit logistické operace a prohloubit vytíženost globálních dodavatelských řetězců uprostřed ohniska koronaviru.
Zdroj a množství odkazů na další zdroje: https://itsgoingdown.org/workers-walk-off-job-coronavirus/
Benefiční (vegan) segedín …(více)
9. - 10. 5. 2025, Rohozná u Jihlavy
Sport a muzika …(více)
Kvír turistika …(více)
Odpůrci interrupcí Prahou neprošli. Protestující zablokovali Pochod pro život
denikalarm.cz 28.4.2025Nechat z půdy vyrůst rebelii. O vztahu k místu, zemědělství a antikapitalistické produkci potravin.
druhasmena.cz 24.4.2025„Môžeš utekať, no neskryješ sa!“ Čo je nové v spore s podvodníckou VegaNanou
www.priamaakcia.sk 12.4.2025