Anarchistická federace

Nádražní tekno

Příznivci squatingu svérázně upozornili na problém dlouhodobě chátrajícího nádraží Praha-Vyšehrad

nádraží Praha-Vyšehrad

Ve středu 22. ledna se na webu A2larm objevil článek Apoleny Rychlíkové o dezolátním stavu budovy nádraží Praha-Vyšehrad. Mimo jiné v něm připomněla, že na dlouhodobě chátrající objekt opakovaně upozorňovaly demonstrativní squaterské akce, například Vzpomínky na budoucnost v roce 2013. Jenže na urgence squaterů či pražských spolků nikdo nedbá, nanejvýš jsou zmobilizovány policejní síly, aby náhodou nějaké opuštěné budově nevdechnul někdo život. Vždyť tím by byl popřen základní pilíř současného kapitalistického režimu – soukromé vlastnictví. I kdyby byly miliony lidí bez domova, prázdné budovy musí být před nimi ochráněny. Ale stále se najdou lidé, kteří pochybují o blahodárnosti asociálního kapitalistického pořádku a dovolují si požadovat vyvlastnění objektu ve veřejném zájmu. K těmto zhýralcům se připojilo dokonce i UNESCO, kterému leží na srdci více než neoliberální ideologie zachování kulturního dědictví.

Nejčerstvější přímou akcí, která se snaží upozornit na skutečnost, že nádraží Praha-Vyšehrad léta letoucí bezostyšně chátrá, byla narychlo svolaná ilegální tekno párty, která proběhla v prostorách nádraží v noci ze soboty 25. na neděli 26. ledna.

Začalo se krátce po třiadvacáté hodině. Na místo dorazilo asi 50 lidí, kteří se ze strany po žebříku a následně přes sklep dostali do budovy. V hlavní části budovy pak byla na schodech nachystána aparatura a dolní nádražní hala posloužila jako taneční sál. Nechyběl bar, lampy, světýlka apod. Od začátku vládla skvělá, tancem doprovázená atmosféra, kterou se pokusila po druhé hodině narušit dodávka policajtů. Ti dorazili na místo ochránit chátrající budovu před životem, jak jim zákony psané a interpretované kapitálem diktují. I přes záměr všechny zlegitimovat se několika lidem podařilo díky nepozornosti zasahující policie utéct a standardní policejní buzeraci tak odnesli lidé shromáždění před budovou. Nikdo nebyl zadržen.


Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Bezpeněžní zóna

17. 10. 2020, Plzeň

Bezpeněžní zóna je prostor, kde se nic neprodává a nekupuje, přesto mohou být naplněny přímé potřeby našich tužeb. Je spousta nevyužitých nebo nepotřebných věcí, které mohou být jinými lidmi smysluplně využity. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

8. Anarchistický festival knihy (nové datum)

17. 10. 2020, Praha

Bude na podzim! …(více)

Neposlušné Brno

24. 10. 2020, Brno

První ročník Knižního festivalu radikální imaginace …(více)