Anarchistická federace

Když autentické pravičáky zradí sám volný trh

Glosa z těžkého života zahnědlých internetových médií

kapitalismus

Ultrapravicový server Pravý prostor asi netřeba představovat. Obskurní web s ambiciózním cílem poskytnout zpravodajskou a diskusní platformu od voličů Topky až po okamurovce se postupně vyprofiloval v dezinformační žumpu sloužící jako hromosvod xenofobním internetovým křiklounům.

Když se na tomto webu objevil článek Svoboda slova definitivně skončila, končit je nucen i Pravý prostor, rozumně uvažující čtenář dojde k závěru, že protiextremistická policie vyčerpaná neúspěšnou kauzou Fénix zřejmě pro změnu udeřila obuškem napravo. Ostatně nebylo by to nic překvapivého, vedle nacionalistických výplodů lidí okolo Václava Klause či anarchokapitalistických článků Martina Urzy se na webu hojně objevovaly glosy předního českého neonacisty Filipa Vávry a nacionálně-socialistické fantazie z dnes již neexistujícího serveru White media. Naopak, je spíše s podivem, že často zcela evidentním porušováním paragrafu 403 či 355 se nikdo z novodobých estébáků nezabýval.

Skutečnost se ovšem vyjevila mnohem prozaičtěji. Tím, kdo si stěžoval na naprostý nevkus článků, dezinformační obsah či neonacistickou propagandu, nebyl stát ani policie, ale soukromý zadavatel reklamy, který se prostě svobodně rozhodl své reklamní bannery umístit jinde. Provozovatelé webu, kterým využívání jindy tvrdě kritizovaných dotací v případě vlastního byznysu nijak nevadilo, obvinili dotyčné firmy z cenzury. Je ale někde doloženo, že by sponzoři webu někomu něco zakazovali? Kdepak, článek je jen další z přehršle dezinformací. Na internetu je pravděpodobně spousta atraktivnějších míst, kde publikovat svou reklamu, než v hnědé stoce, která je schopna udělat článek i z anonymního komentu na facebookové zdi. Jako anarchisté samozřejmě zaběhnutou praxi silně kritizujeme. Zadavatel reklamy má často zcela rozhodující vliv na to, zda a jak bude daný zpravodajský web psát. U webu, který touží po vládě kapitálu, je to však poněkud zarážející.

Autoři webu vyplašeně polemizují nad tím, jak finanční výpadek nejlépe pokrýt a hned zkraje pochybují nad solidární pomocí od čtenářů (přestože jde o jeden z nejčtenějších dezinformačních webů v Česku). No jo, jak by mohl autentický pravicový čtenář na něco přispět, to je přece nesmysl, kterému jsme se už dostatečně vysmáli ZDE. Ano, poplašný článek o cenzuře možná nějaké skalní příznivce Okamury či Vandase vyburcuje k jednorázové finanční injekci, ale pochybujeme, že podpora bude stabilní. Bylo by to prostě v rozporu s myšlenkou, že tržní subjekt, který si na sebe sám nevydělá, by měl v konkurenci uvolnit místo silnějším. Vypadá to tedy, že web, který se až na půdu zaklíná volným trhem a kapitalismem, bude volným trhem a kapitalismem sám úspěšně zlikvidován. Bílá hrdost prostě jede. Jen tak dál.


Verze pro tisk 30.3.2019 -sp-

Píšou jinde

Podporujeme

Lidová kuchyně pro srub Černorudých skautů

7. 9. 2019, Praha

Benefiční veganská lidová kuchyně na Salé …(více)

Social Screenings: Akira

11. 9. 2019, Praha

Promítání v D-zóně …(více)

Critical Readings: Sara Ahmed - The Promise of Happiness (6)

12. 9. 2019, Praha

Čtení v D-zóně …(více)

DIY Karneval - Make Music, Not Weapons

14. 9. 2019, Praha

More info soon …(více)

Naši nepřátelé v modrém // Our Enemies in Blue

17. 9. 2019, Praha

Přednášet bude Kristian Williams, anarchista a autor knih Our Enemies in Blue a Fire The Cops!. Dozvíme se o historii policie ve Spojených státech, o jejích počátcích jako otrokářských hlídkách až do dnešní éry její militarizace a policejní činnosti v sousedstvích. Zvláštní pozornost bude věnována roli policie při represích vůči sociálním hnutím. …(více)

RIOT OVER RIVER - společně proti rasismu 4

21. 9. 2019, Praha

Čtvrtý ročník antifašistického hudebního festivalu s dobrovolným vstupným. Přes dvacet kapel na venkovní a vnitřní scéně v Crossu, kousek od řeky. …(více)

Zažít Řehořovu jinak

21. 9. 2019, Praha

Pojďte si užít naši krásnou ulici plnou pohody, umění, dobrého jídla a pití. Všichni jsou zváni. …(více)

FoodNotBombs Vegan Fest

21. 9. 2019, Praha

Festival veganského jídla s doprovodným programem na plácku venku před cross][club v Holešovicích. Vstup zdarma. …(více)

Benefice pro Kliniku - Adacta, Rozpor a další

27. 9. 2019, Brno

Zveme každýho na benefiční festival pro squat Klinika v pátek 27.9. do brněnského Yacht clubu! Pro Kliniku zahraje devět kapel v rytmu hardcore punku, crustu, antifašistického black metalu a grindcore! Veškerý výtěžek z koncertu poputuje pro Kliniku. …(více)

Support your squat

5. 10. 2019, Praha

Benefiční koncert pro Kliniku …(více)

8. Anarchistický festival knihy

16. 5. 2020, Praha

TBA you can contact us! …(více)