Anarchistická federace

Bayram Məmmədov a Giyas İbrahimov amnestováni

Ázerbájdžánští aktivisté Bayram Məmmədov a Giyas İbrahimov osvobozeni.

propuštění

Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev 16. března 2019 ohlásil rozsáhlou amnestii pro necelé čtyři stovky vězněných, včetně 51 politických vězňů. Učinil tak pod vlivem dlouhodobého nátlaku lidskoprávních neziskových organizací, rodin a blízkých vězněných. Milost se vztahuje i na Bayrama Məmmədova a Giyase İbrahimova, kteří byli v Ázerbájdžánu v roce 2016 odsouzeni na deset let vězení za posprejování pomníku bývalého prezidenta země Heydara Alieva. O jejich případu jsme informovali ZDE a ZDE.

Studenti Bayram Məmmədov a Giyas İbrahimov byli zatčeni 10. 5. 2016 v Baku, když u nich policie údajně našla heroin. Ve skutečnosti jsou autory graffiti s nápisy „Šťastný den otroků! a „Fuck the System“ a áčka v kroužku na soše bývalého prezidenta Ázerbájdžánu Gejdara Alijeva, jehož syn Ilham Alijev je současným autoritativním prezidentem. Ve zmanipulovaném procesu dostali za údajné držení drog, ve skutečnosti za politické graffiti, deset let vězení.

Na prvním snímku je Bayram Məmmədov (vlevo) krátce po propuštění. Byl propuštěn společně s İlkinem Rüstəmzadəm (na prvním snímku zcela vpravo), který je stejně jako Məmmədov a İbrahimov členem občanského hnutí N!DA, jež má přes 350 členů a jehož cílem je dosáhnout demokratických a společenských změn v zemi. Rüstəmzadə byl po roční vazbě v květnu 2014 odsouzen k osmi letům vězení za výtržnictví, ale stejně jako proces týkající se posprejování pomníku Alijeva bylo jeho odsouzení politicky motivováno – pořádal mládežnické antimilitaristické protesty.

Na svobodě je už i Giyas İbrahimov (na spodním snímku úplně vpravo).

I přes tuto milost v ázerbájdžánských věznicích nadále zůstává kolem sedmi desítek politických vězňů.

Zdroj: https://www.facebook.com/nidavh.org


Verze pro tisk 19.3.2019 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Hluková olympiáda

25. 4. 2019, Praha

Na nacionalistickém shromáždění v centru Prahy vystoupí Tomio Okamura, Marine Le Pen či xenofobní kapela Ortel. Přijďte na protestní hlukovou olympiádu! Netřeba se oficiálně kvalifikovat, stačí dorazit ideálně ve sportovním oděvu a s jakýmkoli hlukovým doplňkem typu pánví, dud, hrnců, trumpet, altových saxofonů či píšťalek. …(více)

Benefiční odpoledne za Kliniku

26. 4. 2019, Brno

Připravili jsme si pro vás promítání, tetovací workshop a benefiční tetovačky s tématickými motivy od skvělé Elišky JEN SEN Tattoo! V průběhu celého podvečera navíc bude Bajkazyl plný veganských chálek. …(více)

Netancuj, jak Duka píská

27. 4. 2019, Praha

Taneční demo proti Pochodu pro život …(více)

Benefice na Anarchistický festival knihy

2. 5. 2019, Praha

Punctum (Krásova 27, Praha 3), vystoupí: Sestry Maschinovy, Neřvi mi do ucha, Shakk-Attack, Ejczka …(více)

Benefiční bazar pro Kliniku

11. 5. 2019, Praha

Na sobotu 11. května svoláváme k účasti na benefiční akci na podporu kolektivu autonomního sociálního centra Klinika. Zaplníme prostor Studia Paměť různým second hand / recyklovaným zbožím: oblečení, květiny, LP desky, vetešnictví, autorská tvorba. Primárním motivem je věnovat výtěžek na podporu kolektivu. Přijďte si k nám pořídit nějaké pěkné kousky za dobrovolný příspěvek a podpořte tím dobrou věc. …(více)

Anarchist Bookfair

18. 5. 2019, Praha

7. ročník pražského anarchistického festivalu knihy …(více)

Benefice pro SOL!S

18. 5. 2019, Plzeň

Na jarní Garáži zahrají BAESTIEN, DISAVOIR VIVRE, INTERPUNKCE a DOMLUVA. …(více)

Jarní bezpeněžní zóna

25. 5. 2019, Plzeň

"Dej co nepotřebuješ, vezmi co se hodí“. Chystáte-li se na BZ přijít, projděte svou domácnost a vezměte s sebou věci, které nepoužíváte, ale jiní by je mohli plnohodnotně užívat. …(více)

Klimakemp Limity jsme my 2019

1. - 7. 7. 2019, bude upřesněno

…(více)