Anarchistická federace

MDŽ v Chiapasu

Ohlédnutí za loňským Prvním mezinárodním politickým, uměleckým, sportovním a kulturním setkáním bojujících žen

MDŽ v Chiapasu

Minulý rok od 8. do 10. března proběhlo na území zapatistického caracolu Morelia První mezinárodní setkání bojujících žen. Jednalo se o unikátní událost a příležitost pro setkání žen ze všech koutů světa a možnost bližšího poznání nejen boje, který vedou zapatistické ženy na autonomních územích v horách jihovýchodního Mexika. Hlavním cílem bylo setkání všech „žen, které bojují, vzdorují a bouří se proti šovinismu a patriarchálnímu státu“. Událost vzbudila neočekávaný ohlas, a tak si organizátorky, které neměly žádnou zkušenost s pořádáním podobně velké události, musely poradit s velkým počtem návštěvnic, kterých bylo nakonec mezi 5 a 9 tisíci (přesné číslo není známé), přesto že počítaly s návštěvou kolem pěti set žen. Setkání bylo přísně střeženo, aby se do areálu v průběhu tří dnů nedostal ani jeden muž. Před hlavním vchodem tak vznikla menší mužská alternativa festivalu, kde se vařilo, debatovalo a muži z celého světa spolu se zapatisty a dětmi pomáhali udržet bezpečné území pro všechny ženy, které přicestovaly sdílet své zkušenosti z bojů na zapatistické území.

Program celého festivalu byl až zahlcující. Účastnice měly možnost pohybovat se mezi mnoha prostory, kde se od rána až do noci konal velmi různorodý program. V centru celého areálu, kde se také konaly úvodní a zakončovací projevy, probíhaly fotbalové, volejbalové a basketbalové turnaje souběžně s uměleckými performancemi, kurzy meditace či jógy, workshopy o genderovém násilí, sítotiskové dílny, diskuse o menstruačních kalíšcích, alternativní medicíně, kyberfeminismu, potratech, sdílení zkušeností s boji v různých koutech světa či přednášky. Setkání se mimo jiné zúčastnila i Marichuy, první prezidentská kandidátka zvolená Národním domorodým kongresem do voleb, které proběhly na podzim loňského roku. Hrdinkami celého festivalu byly samotné organizátorky festivalu, které sdílely své zkušenosti s pětadvacetiletým bojem nejen proti mexické vládě, ale i proti patriarchální společnosti, jejíž fungování se svými aktivitami snaží neustále probourávat, jak naznačila i komandantka Erika v závěru uvítacího projevu shromáždění: „Smrt patriarchátu!

Ačkoliv euforie z prvního mezinárodního setkání byla veliká a v průběhu závěrečného projevu se ženy ze všech koutů světa shodly na setkání napřesrok, nedávno se na internetu objevilo vyjádření zapatistických žen o jejich rozhodnutí letošní setkání zrušit. Hlavními důvody jsou plány mexické vlády v čele s novým prezidentem Obradorem, které mají do nejchudších částí Mexika, kde se zapatistické oblasti nacházejí, dostat průmysl a usnadnit turistický ruch skrze tzv. Mayskou železnici. Zapatistky se tak v současné době musí soustředit na boj o přežití a udržení zapatistických autonomních území, jelikož ohrožení se zdá být více než reálné. Ve svém prohlášení tvrdí, že je čas bránit svou svobodu, a vyzývají ostatní ženy, ať shromáždění podobné tomu loňskému uspořádají na území svých bojů. A pokud se někdo bude ptát, proč se nezúčastní zapatistky, máme mu vyřídit, že „zapatistické ženy bojují ve své části světa za svou svobodu“.

Fotografie ZDE


Píšou jinde

Podporujeme

Rave4Rojava ★ benefiční after-party

29. 11. 2019, Praha

Benefiční after-party po stávce #FridaysForFuture 29. 11. Vstupné dobrovolné, všechny vybrané peníze budou poslány Kurdskému červenému půlměsíci / Heyva Sor a Kurdistanê e.V. Akci pořádá platforma Výbor na obranu revoluce v Rojavě. #Riseup4Rojava ★★★ VÍCE INFO BRZY …(více)

Předvánoční bezpeněžní zóna

7. 12. 2019, Plzeň

Bezpeněžní zóna je prostor, kde se nic neprodává a nekupuje, přesto mohou být naplněny přímé potřeby našich tužeb. Je spousta nevyužitých nebo nepotřebných věcí, které mohou být jinými lidmi smysluplně využity. Přineste je nebo se jen přijďte podívat, jak bezpeněžní zóna funguje. …(více)