Anarchistická federace

MDŽ v Chiapasu

Ohlédnutí za loňským Prvním mezinárodním politickým, uměleckým, sportovním a kulturním setkáním bojujících žen

MDŽ v Chiapasu

Minulý rok od 8. do 10. března proběhlo na území zapatistického caracolu Morelia První mezinárodní setkání bojujících žen. Jednalo se o unikátní událost a příležitost pro setkání žen ze všech koutů světa a možnost bližšího poznání nejen boje, který vedou zapatistické ženy na autonomních územích v horách jihovýchodního Mexika. Hlavním cílem bylo setkání všech „žen, které bojují, vzdorují a bouří se proti šovinismu a patriarchálnímu státu“. Událost vzbudila neočekávaný ohlas, a tak si organizátorky, které neměly žádnou zkušenost s pořádáním podobně velké události, musely poradit s velkým počtem návštěvnic, kterých bylo nakonec mezi 5 a 9 tisíci (přesné číslo není známé), přesto že počítaly s návštěvou kolem pěti set žen. Setkání bylo přísně střeženo, aby se do areálu v průběhu tří dnů nedostal ani jeden muž. Před hlavním vchodem tak vznikla menší mužská alternativa festivalu, kde se vařilo, debatovalo a muži z celého světa spolu se zapatisty a dětmi pomáhali udržet bezpečné území pro všechny ženy, které přicestovaly sdílet své zkušenosti z bojů na zapatistické území.

Program celého festivalu byl až zahlcující. Účastnice měly možnost pohybovat se mezi mnoha prostory, kde se od rána až do noci konal velmi různorodý program. V centru celého areálu, kde se také konaly úvodní a zakončovací projevy, probíhaly fotbalové, volejbalové a basketbalové turnaje souběžně s uměleckými performancemi, kurzy meditace či jógy, workshopy o genderovém násilí, sítotiskové dílny, diskuse o menstruačních kalíšcích, alternativní medicíně, kyberfeminismu, potratech, sdílení zkušeností s boji v různých koutech světa či přednášky. Setkání se mimo jiné zúčastnila i Marichuy, první prezidentská kandidátka zvolená Národním domorodým kongresem do voleb, které proběhly na podzim loňského roku. Hrdinkami celého festivalu byly samotné organizátorky festivalu, které sdílely své zkušenosti s pětadvacetiletým bojem nejen proti mexické vládě, ale i proti patriarchální společnosti, jejíž fungování se svými aktivitami snaží neustále probourávat, jak naznačila i komandantka Erika v závěru uvítacího projevu shromáždění: „Smrt patriarchátu!

Ačkoliv euforie z prvního mezinárodního setkání byla veliká a v průběhu závěrečného projevu se ženy ze všech koutů světa shodly na setkání napřesrok, nedávno se na internetu objevilo vyjádření zapatistických žen o jejich rozhodnutí letošní setkání zrušit. Hlavními důvody jsou plány mexické vlády v čele s novým prezidentem Obradorem, které mají do nejchudších částí Mexika, kde se zapatistické oblasti nacházejí, dostat průmysl a usnadnit turistický ruch skrze tzv. Mayskou železnici. Zapatistky se tak v současné době musí soustředit na boj o přežití a udržení zapatistických autonomních území, jelikož ohrožení se zdá být více než reálné. Ve svém prohlášení tvrdí, že je čas bránit svou svobodu, a vyzývají ostatní ženy, ať shromáždění podobné tomu loňskému uspořádají na území svých bojů. A pokud se někdo bude ptát, proč se nezúčastní zapatistky, máme mu vyřídit, že „zapatistické ženy bojují ve své části světa za svou svobodu“.

Fotografie ZDE


Píšou jinde

Podporujeme

Social Screenings: The Wobblies

3. 9. 2019, Praha

Promítání v D-zóně …(více)

Lidová kuchyně pro srub Černorudých skautů

7. 9. 2019, Praha

Benefiční veganská lidová kuchyně na Salé …(více)

Critical Readings: Sara Ahmed - The Promise of Happiness (6)

12. 9. 2019, Praha

Čtení v D-zóně …(více)

DIY Karneval - Make Music, Not Weapons

14. 9. 2019, Praha

More info soon …(více)

Naši nepřátelé v modrém // Our Enemies in Blue

17. 9. 2019, Praha

Přednášet bude Kristian Williams, anarchista a autor knih Our Enemies in Blue a Fire The Cops!. Dozvíme se o historii policie ve Spojených státech, o jejích počátcích jako otrokářských hlídkách až do dnešní éry její militarizace a policejní činnosti v sousedstvích. Zvláštní pozornost bude věnována roli policie při represích vůči sociálním hnutím. …(více)

RIOT OVER RIVER - společně proti rasismu 4

21. 9. 2019, Praha

Čtvrtý ročník antifašistického hudebního festivalu s dobrovolným vstupným. Přes dvacet kapel na venkovní a vnitřní scéně v Crossu, kousek od řeky. …(více)

Zažít Řehořovu jinak

21. 9. 2019, Praha

Pojďte si užít naši krásnou ulici plnou pohody, umění, dobrého jídla a pití. Všichni jsou zváni. …(více)

FoodNotBombs Vegan Fest

21. 9. 2019, Praha

Festival veganského jídla s doprovodným programem na plácku venku před cross][club v Holešovicích. Vstup zdarma. …(více)

Benefice pro Kliniku - Adacta, Rozpor a další

27. 9. 2019, Brno

Zveme každýho na benefiční festival pro squat Klinika v pátek 27.9. do brněnského Yacht clubu! Pro Kliniku zahraje devět kapel v rytmu hardcore punku, crustu, antifašistického black metalu a grindcore! Veškerý výtěžek z koncertu poputuje pro Kliniku. …(více)

Support your squat

5. 10. 2019, Praha

Benefiční koncert pro Kliniku …(více)

8. Anarchistický festival knihy

16. 5. 2020, Praha

TBA you can contact us! …(více)