Anarchistická federace

Černorudý skaut č. 1

Recenze na první číslo časopisu Černorudých skautů

obálka

Začátkem léta 2018 se objevila v rámci anarchistického hnutí nová iniciativa Černorudí skauti a netrvalo dlouho a světlo světa spatřilo také první číslo časopisu Černorudý skaut. Ten hned na úvod vysvětluje, o co jde: „Černorudí skauti je nezávislé hnutí sdružující chlapce i dívky, muže i ženy každého věku se zájmem o levicově orientovaný neautoritářský skauting – výchovné hnutí inspirované myšlenkami Ernesta Thompsona Setona a Francesca Ferrera. Inspiraci nacházíme ve svobodném a nesvázaném trampství.“ A dál popisuje, co je praktickým obsahem, cílem a inspirací iniciativy. Trochu více se dočtete v rozhovoru s jedním z iniciátorů – jaký je rozdíl oproti českému Junáku; jaké jsou vyhlídky; jak je možné se zapojit a seznámit s ostatními; jak pracovat s dětmi atd. V samostatném článku se pak dozvíte, zda mají černorudí skauti nějaký stejnokroj. Jestli hádáte, že je to protimluv, hádáte správně. Je zde jednoznačně vyjádřena „nechuť k vojenským uniformám a rozdělování na podřízené a nadřízené“, navíc uniformy „potírají individualitu jednotlivce“. Kdo chce, může si uvázat černo-rudý šátek. To už je na každém.

Už první číslo dává znát, jaké budou pravděpodobně tematické okruhy těch následujících, i když zatím texty nejsou nijak zvlášť uspořádaně řazeny. V první řadě jsou to popisy zážitků ze společných výletů. Tentokrát nás zavedou do okolí železnohorské vesničky Licoměřice na výpravu za odkazem zdejších partyzánů. A dozvíte se také, jaká atmosféra panovala na prvním táborovém setkání černo-rudých skautů v Brdech. Zaujmou zejména tím, že jde o společné výlety dospělých a dětí. Vedle toho se ve velmi stručném shrnutí rozhlédnete po osadách Kokořínska.

Dalším okruhem jsou praktické rady, které otvírá filozofující zamyšlení „Čundr jako cesta“, jehož autor se vyznává ze svého vztahu k putování krajinou, které mu umožňuje uklidnit a tříbit myšlenky a otvírat se pocitům. Zároveň takové putování nutí minimalizovat potřeby a získat vztah k vybavení, které je umožňuje naplňovat. A když už jsme u toho vybavení, neuškodí pár doporučení pro začínající trampy, jak se sbalit na čundr bez toho, abyste museli vydávat tisíce za outdoorové zboží. Naučíte se, jak rozdělat oheň, jak s ním nakládat a také jak ho po sobě uklidit. Samostatný text radí, jaký materiál je nejvhodnější coby troud pro rozdělání ohně. Pro pokročilejší tu pak je pár tipů, jak ošálit policejní drony.

Poznávání přírody není od věci, zejména pokud můžeme obohatit svůj kotlík dobrot, které se vaří nad ohněm. A tak se prosím seznamte: česnek viniční a slunečnice topinambur. Ze zvířecí říše se něco dozvíte o vlku obecném (který je i na obálce časopisu a ve znaku Černorudých skautů) a jeho rozšíření v Česku v posledních letech.

Rubrika „Černé křidélko“ je naplněna aforismy, anekdotami, poezií a bajkou o vlku a psu s jasným poselstvím. Trochu té teorie zastane překlad textu Janet Biehl „Teze o sociální a hlubinné ekologii“. Jednu z forem anarchistického aktivismu představí povídání o Food not Bombs a za zmínku stojí i neobvyklý report z festivalu v Bečově nad Teplou, který se vůbec nevěnuje programu, nýbrž nakládání s vodou.

Rozhodně jde o příjemné čtení do vlaku cestou na čundr. Do podoby dalších čísel se může zapojit každý, kdo o to má zájem. Nezbývá než držet palce, aby se časopis i samotná iniciativa rozjely a dále rostly.

 

Černorudý skaut č. 1. 32 stran A5. Pište si na skaut[a]riseup.net.


Verze pro tisk 30.12.2018 -jk-

Píšou jinde

Podporujeme

Social Screenings: The Wobblies

3. 9. 2019, Praha

Promítání v D-zóně …(více)

Lidová kuchyně pro srub Černorudých skautů

7. 9. 2019, Praha

Benefiční veganská lidová kuchyně na Salé …(více)

Social Screenings: Akira

11. 9. 2019, Praha

Promítání v D-zóně …(více)

DIY Karneval - Make Music, Not Weapons

14. 9. 2019, Praha

More info soon …(více)

Naši nepřátelé v modrém // Our Enemies in Blue

17. 9. 2019, Praha

Přednášet bude Kristian Williams, anarchista a autor knih Our Enemies in Blue a Fire The Cops!. Dozvíme se o historii policie ve Spojených státech, o jejích počátcích jako otrokářských hlídkách až do dnešní éry její militarizace a policejní činnosti v sousedstvích. Zvláštní pozornost bude věnována roli policie při represích vůči sociálním hnutím. …(více)

RIOT OVER RIVER - společně proti rasismu 4

21. 9. 2019, Praha

Čtvrtý ročník antifašistického hudebního festivalu s dobrovolným vstupným. Přes dvacet kapel na venkovní a vnitřní scéně v Crossu, kousek od řeky. …(více)

Zažít Řehořovu jinak

21. 9. 2019, Praha

Pojďte si užít naši krásnou ulici plnou pohody, umění, dobrého jídla a pití. Všichni jsou zváni. …(více)

FoodNotBombs Vegan Fest

21. 9. 2019, Praha

Festival veganského jídla s doprovodným programem na plácku venku před cross][club v Holešovicích. Vstup zdarma. …(více)

Benefice pro Kliniku - Adacta, Rozpor a další

27. 9. 2019, Brno

Zveme každýho na benefiční festival pro squat Klinika v pátek 27.9. do brněnského Yacht clubu! Pro Kliniku zahraje devět kapel v rytmu hardcore punku, crustu, antifašistického black metalu a grindcore! Veškerý výtěžek z koncertu poputuje pro Kliniku. …(více)

Support your squat

5. 10. 2019, Praha

Benefiční koncert pro Kliniku …(více)

8. Anarchistický festival knihy

16. 5. 2020, Praha

TBA you can contact us! …(více)