Anarchistická federace

Rusko: prohlídky a zatýkání

FSB začala s represemi po výbuchu v Archangelsku.

Jak jsme psali, 31. října ráno vybuchla ve vstupu do sídla Federální bezpečnostní služby v Archangelsku podomácku vyrobená bomba. Odpálil ji sedmnáctiletý anarchista Michail Žlobickij, který při tom zahynul. Ke svému sólovému činu napsal prohlášení. Ještě téhož dne oznámila policie, že zahajuje „operativní opatření“, aby našla „spolupachatele“. Hodí se jim úplně každý…

31. října zatelefonovali socialistce Anastázii Malcevové z Permi. Příslušníci tajné služby jí řekli, že se s ní musí setkat kvůli výbuchu v Archangelsku.

1. listopadu v souvislosti s případem navštívili novináře Alexeje Polorotova.

2. listopadu v Krasnodaru nejméně dva lidi z libertariánských chatů telefonicky vyzvali, aby se v souvislosti s výbuchem dostavili k výslechu.

V Moskvě byl 2. listopadu zatčen čtrnáctiletý školák. Podle provládních médií si prý dopisoval s Michailem Žlobickým a chystal se provést výbuch 4. listopadu při nacionalistickém Ruském pochodu v Moskvě. Podle jeho otce našla policie u syna nějaké petardy, jaké se dají koupit v každém obchodě. Dále otec řekl, že oba chlapce spojuje jedině to, že byli na stejné sociální síti. Chlapec jakoukoli vinu odmítá, byl ale obviněn ze dvou paragrafů (nezákonná výroba zbraní a jejich nezákonné držení). Tajní navíc tvrdí, že má i spolupachatele.

V Soči proběhla 3. listopadu prohlídka u druhého tajemníka městského výboru Komsomolu Danila Pinženina. Podle něj hledali výbušniny. Ptali se ho, jestli je členem komsomolu a co si myslí o situaci v Archangelsku. V povolení k prohlídce bylo uvedeno, že by se u něj doma mohly nacházet výbušniny.

V Archangelské oblasti vyzvali 3. listopadu aktivistu Jiného Ruska, nacbola Valerije Šeptuchina, aby se dostavil k výslechu.

4. listopadu byl v Kaliningradu zatčen anarchista Vjačeslav Lukičov. Byl obviněn na základě paragrafu 205, odst. 2 („veřejné výzvy k terorismu a schvalování teroristické činnosti“), protože uveřejnil screenshot s posledním dopisem Michaila Žlobického a nazval ho „hrdinou dneška“. „Spolu s ním zatkli ještě dvě dívky, jeho známé, a jak jsem pochopila, vzal všechno na sebe, aby mohly být propuštěny,“ řekla jeho advokátka. Podle ní na Michaila činili vyšetřovatelé nátlak, „a to nejen morální“.

 

Zdroj: https://avtonom.org/news/fsb-ishchet-soobshchnikov-arhangelskogo-bombista-po-vsey-rossii-nachalis-obyski-i-aresty


Verze pro tisk 7.11.2018 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Existenční večírek

26. 3. 2019, Praha

V úterý 26. března 2019 se bude konat tradiční Existenční večírek, který formou diskusního setkání představí nové číslo anarchistické revue Existence. První číslo tohoto roku je věnováno zapatistickému povstání. Večírek začíná v 19.00, od 18.30 proběhne společná večeře. Nejen aktuální číslo, ale i ta starší, budou na místě k zakoupení. …(více)

Trouble #16 Spiknutí v dobách odporu

27. 3. 2019, Praha

Šestnáctý díl Troublu se věnuje protestům, které následovaly po 20. lednu 2017 po zvolení amerického prezidenta Donalda Trumpa. Tyto protesty byly součástí velké kampaně #DisruptJ20. Po těchto prostestech bylo více než 200 lidí zadrženo policií. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Critical Readings - Franz Fanon: The Wretched of The Earth

4. 4. 2019, Praha

Čtení v D-zóně …(více)

Zinfest 2019

13. 4. 2019, Brno

Čtvrté pokračování festivalu samizdatových tiskovin …(více)

Spring Zine Party vol. II

4. 5. 2019, Praha

DIY zine fest / bands / vgn food / bar / skate / čítárna …(více)

Anarchist Bookfair

18. 5. 2019, Praha

7. ročník pražského anarchistického festivalu knihy …(více)

Klimakemp Limity jsme my 2019

1. - 7. 7. 2019, bude upřesněno

…(více)