Anarchistická federace

Rusko: prohlídky a zatýkání

FSB začala s represemi po výbuchu v Archangelsku.

Jak jsme psali, 31. října ráno vybuchla ve vstupu do sídla Federální bezpečnostní služby v Archangelsku podomácku vyrobená bomba. Odpálil ji sedmnáctiletý anarchista Michail Žlobickij, který při tom zahynul. Ke svému sólovému činu napsal prohlášení. Ještě téhož dne oznámila policie, že zahajuje „operativní opatření“, aby našla „spolupachatele“. Hodí se jim úplně každý…

31. října zatelefonovali socialistce Anastázii Malcevové z Permi. Příslušníci tajné služby jí řekli, že se s ní musí setkat kvůli výbuchu v Archangelsku.

1. listopadu v souvislosti s případem navštívili novináře Alexeje Polorotova.

2. listopadu v Krasnodaru nejméně dva lidi z libertariánských chatů telefonicky vyzvali, aby se v souvislosti s výbuchem dostavili k výslechu.

V Moskvě byl 2. listopadu zatčen čtrnáctiletý školák. Podle provládních médií si prý dopisoval s Michailem Žlobickým a chystal se provést výbuch 4. listopadu při nacionalistickém Ruském pochodu v Moskvě. Podle jeho otce našla policie u syna nějaké petardy, jaké se dají koupit v každém obchodě. Dále otec řekl, že oba chlapce spojuje jedině to, že byli na stejné sociální síti. Chlapec jakoukoli vinu odmítá, byl ale obviněn ze dvou paragrafů (nezákonná výroba zbraní a jejich nezákonné držení). Tajní navíc tvrdí, že má i spolupachatele.

V Soči proběhla 3. listopadu prohlídka u druhého tajemníka městského výboru Komsomolu Danila Pinženina. Podle něj hledali výbušniny. Ptali se ho, jestli je členem komsomolu a co si myslí o situaci v Archangelsku. V povolení k prohlídce bylo uvedeno, že by se u něj doma mohly nacházet výbušniny.

V Archangelské oblasti vyzvali 3. listopadu aktivistu Jiného Ruska, nacbola Valerije Šeptuchina, aby se dostavil k výslechu.

4. listopadu byl v Kaliningradu zatčen anarchista Vjačeslav Lukičov. Byl obviněn na základě paragrafu 205, odst. 2 („veřejné výzvy k terorismu a schvalování teroristické činnosti“), protože uveřejnil screenshot s posledním dopisem Michaila Žlobického a nazval ho „hrdinou dneška“. „Spolu s ním zatkli ještě dvě dívky, jeho známé, a jak jsem pochopila, vzal všechno na sebe, aby mohly být propuštěny,“ řekla jeho advokátka. Podle ní na Michaila činili vyšetřovatelé nátlak, „a to nejen morální“.

 

Zdroj: https://avtonom.org/news/fsb-ishchet-soobshchnikov-arhangelskogo-bombista-po-vsey-rossii-nachalis-obyski-i-aresty


Verze pro tisk 7.11.2018 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme