Anarchistická federace

DIY karneval

Stručné ohlédnutí za sobotním pouličním tekno happeningem na téma ženských práv

DIY karneval

V loňském roce ožil po několikaleté odmlce DIY karneval. Jednalo se o velmi úspěšnou akci, které se účastnilo několik tisíc lidí. Kdo má rád tento formát akce plné hudby a zábavy spojené nenásilně s určitým poselstvím, jistě přivítal, že se karneval konal i letos, a to konkrétně v sobotu 22. září. Předem je však třeba podotknout, že letošní účast zdaleka nedosahovala té z předchozího roku.

Tentokrát byla hlavním tématem karnevalu ženská práva. A důvod? „Řada lidí vám řekne, že doba boje za práva žen je úspěšně za námi a že diskriminace a násilí páchané na ženách patří minulosti. Dost často zapomenou například na takový detaily, že Česko vede stále přední příčky v rozdílném odměňování žen a mužů za stejnou práci. Že většina řídicích pozic je obsazena muži. A že s různými druhy sexuálního obtěžování či násilí se za život setkala skoro každá žena. Ačkoli freetekno komunita, ze které DIY karneval vzešel, bývá označována za žensky nejotevřenější ze současných subkultur, ruku na srdce, ani zde nejsou poměry ideální. Právě z těchto důvodů chceme letošní akci věnovat ženám a jejich úsilí za férovej svět.“

Začátek akce byl nahlášen na pravé poledne, avšak tou dobou se před klubem Cross pohybovalo jen pár lidí a početnější skupinky tvořili jen uniformovaní i neuniformovaní policisté. Kolem druhé už tu ale bylo několik stovek lidí a další přibývali. Někteří si připravovali kostýmy, další chystali sound systémy na cestu Prahou, hrála dunivá hudba a vládla příjemná atmosféra. S trochou ideové osvěty bylo k dispozici distro Anarchistické federace.

Kolem třetí už bylo vše přichystáno k tomu, aby se vyrazilo do ulic. Trasa se příliš nelišila od té loňské. Po zdolání Štefánikova mostu se zamířilo na Staroměstské náměstí, následně na náměstí Republiky, aby ti, co vydrželi pochod až do konce, zakotvili na Štvanici.

I když šlo o slabší ročník karnevalu, stále má v undergroundovém dění své místo a demonstruje sílu svobodné a zdola dělané kultury, která se nebojí vyjadřovat k politickým tématům se svým přirozeným antirasismem a antisexismem.


Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Public Assembly

23. 4. 2019, Praha

D-Zona collective will host a public assembly, open to everyone interested in learning more about our activities. Propositions and suggestions of those interested in actively collaborating are welcome. …(více)

Benefiční odpoledne za Kliniku

26. 4. 2019, Brno

Připravili jsme si pro vás promítání, tetovací workshop a benefiční tetovačky s tématickými motivy od skvělé Elišky JEN SEN Tattoo! V průběhu celého podvečera navíc bude Bajkazyl plný veganských chálek. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Critical Readings - Franz Fanon

25. 4. 2019, Praha

čtení v D-zóně …(více)

Netancuj, jak Duka píská

27. 4. 2019, Praha

Taneční demo proti Pochodu pro život …(více)

Benefice na Anarchistický festival knihy

2. 5. 2019, Praha

Punctum (Krásova 27, Praha 3), vystoupí: Sestry Maschinovy, Neřvi mi do ucha, Shakk-Attack, Ejczka …(více)

Spring Zine Party vol. II

4. 5. 2019, Praha

DIY zine fest / bands / vgn food / bar / skate / čítárna …(více)

Benefiční bazar pro Kliniku

11. 5. 2019, Praha

Na sobotu 11. května svoláváme k účasti na benefiční akci na podporu kolektivu autonomního sociálního centra Klinika. Zaplníme prostor Studia Paměť různým second hand / recyklovaným zbožím: oblečení, květiny, LP desky, vetešnictví, autorská tvorba. Primárním motivem je věnovat výtěžek na podporu kolektivu. Přijďte si k nám pořídit nějaké pěkné kousky za dobrovolný příspěvek a podpořte tím dobrou věc. …(více)

Anarchist Bookfair

18. 5. 2019, Praha

7. ročník pražského anarchistického festivalu knihy …(více)

Benefice pro SOL!S

18. 5. 2019, Plzeň

Na jarní Garáži zahrají BAESTIEN, DISAVOIR VIVRE, INTERPUNKCE a DOMLUVA. …(více)

Jarní bezpeněžní zóna

25. 5. 2019, Plzeň

"Dej co nepotřebuješ, vezmi co se hodí“. Chystáte-li se na BZ přijít, projděte svou domácnost a vezměte s sebou věci, které nepoužíváte, ale jiní by je mohli plnohodnotně užívat. …(více)

Klimakemp Limity jsme my 2019

1. - 7. 7. 2019, bude upřesněno

…(více)