Anarchistická federace

DIY karneval

Stručné ohlédnutí za sobotním pouličním tekno happeningem na téma ženských práv

DIY karneval

V loňském roce ožil po několikaleté odmlce DIY karneval. Jednalo se o velmi úspěšnou akci, které se účastnilo několik tisíc lidí. Kdo má rád tento formát akce plné hudby a zábavy spojené nenásilně s určitým poselstvím, jistě přivítal, že se karneval konal i letos, a to konkrétně v sobotu 22. září. Předem je však třeba podotknout, že letošní účast zdaleka nedosahovala té z předchozího roku.

Tentokrát byla hlavním tématem karnevalu ženská práva. A důvod? „Řada lidí vám řekne, že doba boje za práva žen je úspěšně za námi a že diskriminace a násilí páchané na ženách patří minulosti. Dost často zapomenou například na takový detaily, že Česko vede stále přední příčky v rozdílném odměňování žen a mužů za stejnou práci. Že většina řídicích pozic je obsazena muži. A že s různými druhy sexuálního obtěžování či násilí se za život setkala skoro každá žena. Ačkoli freetekno komunita, ze které DIY karneval vzešel, bývá označována za žensky nejotevřenější ze současných subkultur, ruku na srdce, ani zde nejsou poměry ideální. Právě z těchto důvodů chceme letošní akci věnovat ženám a jejich úsilí za férovej svět.“

Začátek akce byl nahlášen na pravé poledne, avšak tou dobou se před klubem Cross pohybovalo jen pár lidí a početnější skupinky tvořili jen uniformovaní i neuniformovaní policisté. Kolem druhé už tu ale bylo několik stovek lidí a další přibývali. Někteří si připravovali kostýmy, další chystali sound systémy na cestu Prahou, hrála dunivá hudba a vládla příjemná atmosféra. S trochou ideové osvěty bylo k dispozici distro Anarchistické federace.

Kolem třetí už bylo vše přichystáno k tomu, aby se vyrazilo do ulic. Trasa se příliš nelišila od té loňské. Po zdolání Štefánikova mostu se zamířilo na Staroměstské náměstí, následně na náměstí Republiky, aby ti, co vydrželi pochod až do konce, zakotvili na Štvanici.

I když šlo o slabší ročník karnevalu, stále má v undergroundovém dění své místo a demonstruje sílu svobodné a zdola dělané kultury, která se nebojí vyjadřovat k politickým tématům se svým přirozeným antirasismem a antisexismem.


Píšou jinde

Podporujeme

Rave4Rojava ★ benefiční after-party

29. 11. 2019, Praha

Benefiční after-party po stávce #FridaysForFuture 29. 11. Vstupné dobrovolné, všechny vybrané peníze budou poslány Kurdskému červenému půlměsíci / Heyva Sor a Kurdistanê e.V. Akci pořádá platforma Výbor na obranu revoluce v Rojavě. #Riseup4Rojava ★★★ VÍCE INFO BRZY …(více)

Social Screenings: A.C.A.B.

4. 12. 2019, Praha

Promítání v D-zóně …(více)

Předvánoční bezpeněžní zóna

7. 12. 2019, Plzeň

Bezpeněžní zóna je prostor, kde se nic neprodává a nekupuje, přesto mohou být naplněny přímé potřeby našich tužeb. Je spousta nevyužitých nebo nepotřebných věcí, které mohou být jinými lidmi smysluplně využity. Přineste je nebo se jen přijďte podívat, jak bezpeněžní zóna funguje. …(více)

8. Anarchistický festival knihy

16. 5. 2020, Praha

TBA you can contact us! …(více)