Anarchistická federace

DIY karneval žije!

Stručný report z letošního karnevalu oslavujícího zdola tvořenou kulturu a vymezující se proti projevům nenávisti.

DIY karneval

Pokud si někdo myslel, že pravidelné DIY karnevaly se již vyčerpaly a po několikaleté pauze je po nich veta a jen vzpomínka, která už nikoho nenadchne, zle se mýlil. V sobotu 23. září se každý mohl přesvědčit, že tenhle svátek svobodné a zdola tvořené kultury, má své věrné – minimálně tři tisíce účastníků.

DIY karnevaly znamenaly vždy zejména zábavu, hudbu zprostředkovanou z beden sound systémů, nápadité masky, ale pro někoho i alkohol apod. Moralisté ať v tento den raději zůstávají doma. I když velká část účastníků a účastnic politické otázky příliš neřeší, je všem jasné, že už vzít si ulice zpět a vnést do nich vlastní obsah je nanejvýš politické. Stejně tak měl i letošní karneval své politické motto: „Za svobodu a proti xenofobii“. Poslední roky plné nenávisti vůči konkrétní náboženské menšině a uprchlíkům, které v Česku nikdo neviděl, si o takové téma přímo říkaly. I utahující se šrouby sekuritizující se společnosti byly reflektovány výkřikem touhy po svobodě bez šikany a omezování.

V okolí pražského klubu Cross začalo být již po poledni živo, postupně se sem sjelo víc než dvacet mobilních, nápaditě vyzdobených sound systémů. A s nimi tisíce lidí natěšených na párty v centru města, které v rámci procesu gentrifikace přestává být místem života a stává se jen kulisou kapitalistického spektáklu. Statická část karnevalu byla doprovázena vystoupením kapel na venkovním pódiu klubu. Vedle nabízel kuchyňský kolektiv Cocina Perida veganské dobroty v symbióze s distrem Anarchistické federace. Rozdávaly se letáky na podporu autonomního sociálního centra Klinika. Na některých sound systémech se skvěly vlajky Antifašistické akce či protirasistická sdělení.

Krátce po třetí hodině se za sebou seřadily všechny dodávky, přívěsy, náklaďáky, dokonce i traktor a v čele originální steampunkové šlapadlo. Za dunění hudby se vyrazilo přes Dukelské hrdiny na nábřeží Kapitána Jaroše a na Štefánikově mostě naplno vynikla délka celého průvodu. Odtud lidé vtančili směrem na Dvořákovo nábřeží. V údajně nejluxusnější ulici Čech – Pařížské – se do generování hluku přidávaly alarmy drahých aut, které nezvládaly pulzování všudypřítomného tekna. Hordy turistů si nahrávali procházející atrakci na své chytré telefony a občas se některý zeptal, o co že to tady kráčí. Ze Staroměstského náměstí se odbočilo do Dlouhé a následně Revoluční. Po cestě asi nejvíc jásali provozovatelé večerek, v nichž si lidé doplňovali zásoby. Není tedy divu, že už tou dobou někteří tanečníci vypadali dost „unaveně“. Nakonec se kolem Těšnova zamířilo na Štvanici, kde se ještě nějakou dobu vyhrávalo.

Tady se nahoufovalo na mostě množství fízlů, včetně těžkooděnců v kuklách a s protidemonstračními zbraněmi. Naštěstí nic nevyprovokovali. Během pochodu někteří policajti zkoušeli občas někoho popotahovat za kouření trávy a otravovali i lidi, kteří měli jen ubalenou cigaretu, jelikož ji nebyly schopni rozeznat od jointu. Obecně si ale z těchto drobných prud nikdo nic nedělal.

DIY karneval byl svou atmosférou osvobozujícím zážitkem města, kde neplatí žádné rozdíly mezi lidmi kvůli jejich barvě, pohlaví či sexuální orientaci, kde je silnice plná tanečníků namísto běžné fronty aut, kde si zapálíte jointa a zvysoka kašlete na fízla vedle, co by vás nejraději utopil ve Vltavě.


Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme