Anarchistická federace

Francie: zámek Tertre vyklizen

Squat pro uprchlíky zrušila policie, studenti obsadili další budovu.

Ve středu 7. března vyklidila prefektura Nantes se svolením vedení univerzity zámek Tertre. Zámek obsadila loni v listopadu skupina studentů a uprchlíků, aby z něho učinila domov pro dětské uprchlíky. V časných ranních hodinách spustilo 300 fízlů bleskovou operaci, jejímž výsledkem bylo 150 nových bezdomovců dorostenců. Operace byla spuštěna po několika měsících neúspěšného vyjednávání s vedením univerzity, jíž patří budova a magistrátem města.

Obsazení zámku Tertre proběhlo po skončení studentského večírku, který se odehrával v jeho útrobách. Studenti spolu s uprchlíky zabrali tři podlaží budovy o 888 metrech čtverečních a nepohodlným obětem imperialistické politiky zajistili útočiště před mrazem. Od té doby čelí obyvatelé samosprávného azylového domova útokům represivních složek státu a neonacistů, kteří pro své podlé činy získali oporu v politice hlavního proudu. Navzdory probíhajícímu vyjednávání o využívání budovy požádalo v prosinci vedení univerzity o vyklizení.

Po tomto bezpáteřním činu nastříkala mysteriózní skupina Commando Nicole budovu vedení univerzity načerveno v solidaritě s vyhnanými migranty. V ironickém prohlášení stojí: „Proto bychom rádi osobně poděkovali rektorovi univerzity Nantes Olivierovi Labouxovi za jeho porozumění a efektivní dialog s občany.“ Téměř okamžitě po vyklizení Tertre byla v Nantes obsazena jiná budova, která je tentokrát majetkem prefektury Nantes. Fatálním důsledkům oportunistické povahy státu se opět povedlo zabránit. Jedná se již o čtvrtou budovu obsazenou v posledních měsících a sloužící jako samosprávný azylový domov. Zoufalá situace uprchlíků ve Francii se zhoršuje a vyvolává rozhořčení studentů, kteří demonstrují a budují samosprávná centra.

 

Zdroj:
https://freedomnews.org.uk/nantes-squatted-refugee-centre-evicted/


Psali jsme:
https://www.afed.cz/text/6765/francie-studenti-a-uprchlici-obsadili-zamek-tertre

https://www.afed.cz/text/6789/liberalni-calais

https://www.afed.cz/text/6552/calais-pod-havem-medialni-dzungle


Verze pro tisk 17.3.2018 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Benefice pro Food Not bombs

5. 12. 2018, Praha

Podrobnosti brzy. …(více)

Benefit pro infocentrum Salé

8. 12. 2018, Praha

Bude upřesněno. …(více)

Zádruha: O historii českého anarchismu

15. 12. 2018, Praha

různá autorská čtení, dvě přednášky, hudba, uvedení nové publikace …(více)

Bezpeněžní zóna

15. 12. 2018, Plzeň

Bezpeněžní zóna je prostor, kde se nic neprodává a nekupuje, přesto mohou být naplněny přímé potřeby našich tužeb. …(více)

Linux workshop

17. 12. 2018, Praha

Instalace Linuxu a svobodného software, sdílení zkušeností s linuxem a různými programy. Co víme, s tim poradíme, co nevíme tak si společně přečteme v dokumentaci nebo na nějakym z těch interneti. …(více)