Anarchistická federace

Nájemnice ve Varšavě proti vysokým cenám tepla

Zdola organizované sdružení nájemníků přinutilo radnici k jednání a ústupkům.

Loni v listopadu zahájilo Varšavské sdružení nájemníků (Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów) kampaň proti vysokým cenám tepla. Nejzapálenější iniciativa vzešla z kolektivu nájemnic ve čtvrti Jižní Praga. Mnohé z těchto žen jsou matky samoživitelky, které se nadřou v domácnosti, mají mizerně placenou práci a jen taktak vychází s penězi.

Přes 70 % městských bytů ve Varšavě nemá ústřední topení, takže asi 50 000 rodin topí tím nejdražším způsobem, přímotopy. Jelikož se jedná o nízkopříjmové domácnosti, které mají problémy utáhnout nájem, náklady na jídlo a ošacení, musí si kvůli vysokým cenám za teplo, jež někdy činí až dvojnásobek nájemného, brát půjčky. Během uplynulých měsíců vložily tyto ženy mnoho energie do organizování protestů. Po čtvrti věšely transparenty a sousedům rozdávaly letáky. Nakonec se povedlo donutit radnici k ústupkům a vyčlenit peníze na vybudování úspornějšího vytápění. Autority tentokrát nebyly schopny zlomit kolektivní úsilí a učinit z kauzy problém jednotlivců. Varšavské sdružení nájemníků požaduje ústřední topení pro všechny městské byty. Dokud nebude vybudováno, musí radnice zastavit vybírání nájmu od lidí, kteří topí přímotopy, přispívat na jejich účty za elektřinu, anulovat dluhy za nájemné a zastavit vystěhovávání neplatičů.

 

Pětiminutové video polsky s anglickými titulky:
http://en.labournet.tv/tenants-warsaw-organize-against-high-heating-costs

 

Zdroj:
http://libcom.org/news/tenants-warsaw-organize-against-high-heating-costs-28022018

 

Psali jsme:
https://www.afed.cz/text/6769/polsko-vsechny-nas-upalit-nemuzete


Verze pro tisk 3.3.2018 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Linux workshop

17. 12. 2018, Praha

Instalace Linuxu a svobodného software, sdílení zkušeností s linuxem a různými programy. Co víme, s tim poradíme, co nevíme tak si společně přečteme v dokumentaci nebo na nějakym z těch interneti. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme