Anarchistická federace

Španělská policejní lež odkryta

Další vykonstruovaný proces vedený proti anarchistům se rozpadá.

Třiatřicet zatčených, tři roky vyšetřování, stovky analyzovaných dokumentů, prohlídky domů po celém Španělsku, hodiny policejních odposlechů, zmrazené bankovní účty a nejhorší ze všeho – dlouhé měsíce strávené ve vazebních celách. Nakonec z toho snad nic nebude. Španělská obdoba Fénixu, operace Piňata se rozpadá. Španělský národní soud vyhověl žádosti obhájců a uzavřel soudní řízení a státní pronásledování vybájených anarchistů-teroristů z důvodu nedostatku důkazů.

Policejní operace Piňata navázala na obdobné operace Pandora a Pandora II, kriminální případy proti „anarchistickému terorismu“, jak to nepěkně vyřkl náměstek ministra vnitra Francisco Martínez v den, kdy byly zahájeny razie. Pět z dvanácti obviněných bylo nakonec na několik měsíců uvězněno ve vazbě. Byli obviněni z činů sabotáže, držení výbušnin, a dokonce možných trestných činů souvisejících s obchodováním s narkotiky nebo psychotropními látkami. Ani jedno obvinění nebylo podloženo důkazy.

Soud rozhodl, že anarchisté byli uvězněni bez „racionálního náznaku páchání trestné činnosti“ a že „nedostatečná intenzita událostí přisuzovaných policií neumožňuje mluvit v tomto případě o existenci teroristické organizace, jelikož tu není žádná koordinovaná, hierarchická a strukturovaná skupina, ani aktivity, kterým lze přisoudit teroristický záměr“ a že „jejich aktivity byly naprosto legální“.

Uplynuly tři roky od doby, kdy policejní šéf Ignacio Cosidó konstatoval, že „anarchistický terorismus zapustil ve Španělsku kořeny“. Toto prohlášení žádný soud nikdy nepotvrdil. Obžalovaní nebyli ani v jednom případě spojováni s jakýmkoliv násilným činem. Důkazy nashromážděné během těchto tří policejních operací poukazovaly pouze na „trestné činy“ šíření anarchistické literatury nebo zveřejňování esejů a vydávání knih, jako je třeba publikace zvaná Proti demokracii, která se snaží odhalit represivní povahu současného režimu, znemožňující rozvoj člověka v oblastech, jako jsou rozhodovací procesy a sociální spravedlnost. V roce 2016 vyšel anglický překlad dostupný ZDE.

Tyto tři policejní operace dohromady jsou nejzákeřnějším útokem na iberský anarchismus od vykonstruovaného případu Scala v roce 1978. Ať už jsou státní represe dotaženy do vítězného soudního procesu nebo ne, pokaždé je dosaženo cíle: likvidace sociálních center, šíření strachu a podezření mezi aktivisty, zpřetrhání sítí vzájemné pomoci a kriminalizace hnutí. „Nejdříve dělají zákony; potom hledají viníky, na které by je mohli uplatnit. Tím se snaží skrýt skutečnost, že celá tato státní mašinerie neslouží nikomu jinému než velkým firmám a bankám.“

 

Zdroj:
https://freedomnews.org.uk/spain-temporary-end-of-the-anarchist-terrorism-myth/

Psali jsme:
https://www.afed.cz/text/6073/spanelsko-nove-statni-represe-a-prohlaseni-cnt


Verze pro tisk 15.2.2018 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme