Anarchistická federace

Scout Schulzt – další oběť policie

Pražští anarchoqueers vyjádřili solidaritu s obětí policie Scout Schulz.

Scout Schulz

V sobotu šestnáctého září policie zastřelila v kampusu univerzity Virginia Tech v Georgii ve Spojených státech člověka. Byl jím Scout Schultz – osoba, která policii zavolala. Na videu natočeném náhodným přihlížejícím je vidět, jak se Scout těsně před střelbou k policii přibližuje a křičí „zastřelte mě!“. Policisté Scout vyzývají k odhození „zbraně“, kterou se zpětně ukazuje být obyčejný multinástroj. Ten měl být hlavním důvodem toho, proč policie Scout jednou ranou do srdce zabila – a to přesto, že multinástroj byl zavřený a rozhodně se tedy nejednalo o nůž, jak zpětně tvrdila některá média.

Později vyšlo najevo, že velmi pravděpodobně došlo k tomu, co někteří komentátoři popsali jako „sebevraždu policií“. Scout byl totiž člověk, co delší dobu trpěl depresemi a sebevražednými myšlenkami. Kromě toho i člověk, co se otevřeně hlásil ke své nebinaritě (tj. k tomu, že nespadá do škatulky „muž“ ani „žena“) a podílel se na řadě anarchistických a queer aktivit. Tedy někdo, kdo moc dobře věděl, že nechvalně proslulá americká policie střílící na všechno, co se hýbe (pokud to tedy není bílý muž), nebude mít žádný problém posloužit jako nástroj k sebevraždě.

Na policii se okamžitě snesla kritika. Proč jejím příslušníkům nedošlo, že je na celé situaci něco špatně? Proč si ani zblízka nevšimli, že to, co má Scout v ruce, není nůž? Proč stříleli a nepoužili třeba taser? To vše v americkém kontextu, kde queer lidé jako Scout čelí neustálému smrtelnému nebezpečí ze strany různých bigotů i státních orgánů. Především tmavé transgender ženy jsou ve Spojených státech vražděny takřka neustále – jen v samotné Georgii se mluví o čtyřech vraždách od začátku roku 2017.

Není tedy divu, že se smuteční průvod o dva dny později změnil v menší riot, když účastníky akce začala obtěžovat policie. Té přátelé a soudruzi Scout vytloukli okna u aut a jedno dokonce zapálili. V nastalém střetu bylo zraněno několik lidí na obou stranách – k tomu policie tři demonstranty zatkla a nyní jim hrozí drakonické tresty.

Dění sledovali i čeští queer antiautoritáři sdružení ve skupině QAS a rychle se shodli, že uspořádají pietní akci. Od původního plánu spojit pietu s nevázaným DIY karnevalem ovšem z pochopitelných důvodů sešlo a akce se tak přesunula na plácek Pod Slovany v blízkosti souběžně konaného feministického Kongresu žen.

V jedenáct dopoledne se tak sešlo sedm lidí, aby si v komorní atmosféře Scout Schultz připomenulo. Sešlost to byla sice malá, ale zato internacionální – dorazila totiž i queer aktivistka Taylor ze Spojených států působící ve stejné komunitě jako Scout. Ta krátce promluvila o situaci v USA, kde v posledních měsících eskaluje napětí mezi antifašisty a nácky z „alt-right“, zatímco stále pokračuje stigmatizace a zabíjení queer lidí. Kromě toho neskrývala dojetí z toho, že se tak daleko od Georgie koná pietní akce za Scout.

Smrt Scout nebyla náhoda a rozhodně nešlo „jen“ o osobní problémy. Je dlouhodobě statisticky zřejmé, že queers napříč světem čelí v důsledku izolace, odmítání rodinou a šikaně mnohem vyššímu riziku rozličných duševních poruch, depresí a sebevražedných sklonů. Nemusí přitom zdaleka žít jen v klerofašistických zemích typu Saúdské Arábie – patriarchát a toxická maskulinita stále vládne i v „liberálních a tolerantních“ společnostech.

Jako obrana proti queerfobnímu světu se potom jeví především sebeorganizace a vytváření komunitních a podpůrných skupin. Ty by měly dávat lidem možnost postavit se solidaritou proti útlaku a nenechat se navzdory všemu zatlačit do kouta, ale naopak sebrat společně sílu k životu i boji.


Píšou jinde

Podporujeme

Social Screenings: The Wobblies

3. 9. 2019, Praha

Promítání v D-zóně …(více)

Lidová kuchyně pro srub Černorudých skautů

7. 9. 2019, Praha

Benefiční veganská lidová kuchyně na Salé …(více)

Social Screenings: Akira

11. 9. 2019, Praha

Promítání v D-zóně …(více)

DIY Karneval - Make Music, Not Weapons

14. 9. 2019, Praha

More info soon …(více)

Naši nepřátelé v modrém // Our Enemies in Blue

17. 9. 2019, Praha

Přednášet bude Kristian Williams, anarchista a autor knih Our Enemies in Blue a Fire The Cops!. Dozvíme se o historii policie ve Spojených státech, o jejích počátcích jako otrokářských hlídkách až do dnešní éry její militarizace a policejní činnosti v sousedstvích. Zvláštní pozornost bude věnována roli policie při represích vůči sociálním hnutím. …(více)

RIOT OVER RIVER - společně proti rasismu 4

21. 9. 2019, Praha

Čtvrtý ročník antifašistického hudebního festivalu s dobrovolným vstupným. Přes dvacet kapel na venkovní a vnitřní scéně v Crossu, kousek od řeky. …(více)

Zažít Řehořovu jinak

21. 9. 2019, Praha

Pojďte si užít naši krásnou ulici plnou pohody, umění, dobrého jídla a pití. Všichni jsou zváni. …(více)

FoodNotBombs Vegan Fest

21. 9. 2019, Praha

Festival veganského jídla s doprovodným programem na plácku venku před cross][club v Holešovicích. Vstup zdarma. …(více)

Benefice pro Kliniku - Adacta, Rozpor a další

27. 9. 2019, Brno

Zveme každýho na benefiční festival pro squat Klinika v pátek 27.9. do brněnského Yacht clubu! Pro Kliniku zahraje devět kapel v rytmu hardcore punku, crustu, antifašistického black metalu a grindcore! Veškerý výtěžek z koncertu poputuje pro Kliniku. …(více)

Support your squat

5. 10. 2019, Praha

Benefiční koncert pro Kliniku …(více)

8. Anarchistický festival knihy

16. 5. 2020, Praha

TBA you can contact us! …(více)