Ať kvete sad nadějí
Komunitní setkání s Resistance Support Club …(více)
Zkrácená verze článku Antonise Broumase
Současná Evropa vykazuje silné ultrapravicové tendence na nejvyšší úrovni politické moci. Nedávné prezidentské volby v Rakousku téměř vyhrál kandidát krajně pravicové Svobodné strany Rakouska Norbert Hofer, ve Finsku, Polsku a Maďarsku už se krajní pravice podílí na vládě. Ve Francii a Holandsku se podle průzkumů ultrapravice může stát hlavní politickou silou. K dalším zemím, kde krajní pravice dosahuje volebních úspěchů, patří Dánsko, Švýcarsko, Velká Británie a Itálie. Neméně znepokojivé trendy – i když s nádechem hollywoodské tragikomedie – se objevují na druhé straně Atlantiku.
Věc je ale mnohem komplexnější. V západních společnostech probíhá boj mezi ultrapravicovými silami a aktivními částmi společnosti včetně radikálních sociálních hnutí. V tomto kontextu je dobře vidět, že vzestup krajní pravice je spojen s neoliberálním projektem evropské vládnoucí elity.
Současná radikálně pravicová hnutí mají aktuální příčiny. Historická srovnání s fašistickými a nacistickými hnutími minulosti to vysvětlují jen částečně. Dnešní ultrapravice je vedlejším produktem negativních ekonomických faktorů kapitalistické globalizace. Její vzestup je spojen s destabilizací sociálních struktur počínaje státem a byznysem a konče rodinami. Takto dezintegrované společnosti pak nabízí krajní pravice jednotící substanci. Prostřednictvím nostalgického návratu k domnělému společenství, k národu, nabízejí znovuzískání toho, co se ztratilo v neosobních finančních trzích a institucích.
Pseudokolektivní ideje, kterými se ultrapravice ohání, získaly širokou popularitu u různých sociálních skupin včetně evropské střední vrstvy, která trpí individualizací a odcizením, vyvolanými tržními silami.
Tam, kde má neoliberální boj všech proti všem podobu kanibalismu, slibuje ultrapravice návrat k pevnému společenství. Problém spočívá v tom, že ve fašistickém společenství kanibalismus nikdy nezmizí, jen se vertikálně integruje.
Masová podpora krajně pravicových stran je pro vládnoucí vrstvy příznivá. Ideologie založená na povrchním bipolárním vnímání světa typu přítel – nepřítel umožňuje snadno manipulovat názory lidí, kteří její předpoklady přijmou. Ultrapravicová ideologie je zneužívána evropskou elitou k odklonění sociální frustrace na nejrůznější obětní beránky, zejména nejzranitelnější sociální skupiny a „nebezpečné třídy“.
Progresivní programy k překonání globálního kapitalismu vyžadují určité úsilí od každého člověka. Předpokládají osobní mobilizaci a účast při vytváření alternativních sociálních vztahů budovaných zdola. Naopak pravicové politické konstrukce pouze doplňují neoliberální projekt. Budou fungovat na mikroúrovni i makroúrovni, aniž by bylo třeba narušit zavedenou hierarchii.
Pravicové strany tvrdí, že jejich programy zohledňují zájmy utlačovaných a zakrývají sociální nerovnost a sociální rozpory abstraktní myšlenkou národa. Ve skutečnosti je člověk v ultrapravicové totalitární variantě neoliberalismu stále vystaven tlaku tržních sankcí a sociální hierarchie. Neoliberální ekonomický model zůstává v základu národního státu nedotčen. Ve vztahu ke globálnímu trhu sází ultrapravice na pragmatický protekcionismus, což jen posiluje konkurenci mezi národními ekonomikami, vykořisťování práce, ekologické katastrofy a zavádění nedemokratických režimů.
Na mikrosociální úrovni ultrapravice manipuluje nejtemnějšími stránkami lidské přirozenosti, jako je strach, nenávist a touha po boji. Když si uvědomíme, že jakýkoli typ lidského společenství je v základu založen na spolupráci, je zjevné, že pravicová ideologie tuto spolupráci ničí a vede k sociální dezintegraci. Je tedy důležité nezapomínat, že krajně pravicová varianta kapitalistické globalizace směřuje k válce nejen uvnitř společenství, ale i mezi společenstvími navzájem.
S výjimkou řeckého Zlatého úsvitu současná ultrapravicová hnutí v Evropě nebudují (jak tomu bylo mezi světovými válkami) struktury schopné převzít moc násilnou cestou. Jsou tu jen menší paramilitantní útočné skupiny bojující s jinými politickými skupinami o kontrolu v ulicích. Základní taktika dnešní ultrapravice spočívá v prosazení se skrze volby. Vysvětluje se to stejnou příčinou, podle které se dnešní levici nepodařilo rekonstruovat dřívější masové hnutí pracujících. A touto příčinou je roztříštěnost, jež izoluje jednotlivce od jakýchkoli typů sociálního kolektivismu.
Nicméně progresivní alternativou je vybudování mezinárodního společenství založeného na solidaritě, spolupráci a rovnosti. Tak jako v minulosti je to na nás – bojovat za zničení kapitalismu a jeho současných krajně pravicových deviací prostřednictvím internacionální spolupráce. Jak kdysi řekl Gramsci, je čas monster. Naším úkolem je zvrátit rovnováhu ve prospěch lidstva a změnit běh dějin.
Antonis Broumas
Autor je sociální badatel a aktivista prosazující sociální autonomii; zajímá ho především vzájemné působení zákona, technologie a společnosti; momentálně dělá doktorát na University of Westminster.
Celý text v originále ZDE.
Komunitní setkání s Resistance Support Club …(více)
Kvír turistika …(více)
Distra, přednášky, diskuse, workshopy, bašta, kultura... …(více)
Nejbohatší desetina lidstva je zodpovědná za dvě třetiny globálního oteplení
denikalarm.cz 12.5.2025Spřádat životy, splétat komunitu. Jak nám pletení umožňuje oslavovat kolektivní queer radost
druhasmena.cz 8.5.2025Odpůrci interrupcí Prahou neprošli. Protestující zablokovali Pochod pro život
denikalarm.cz 28.4.2025