Anarchistická federace

Francie: milion lidí v ulicích

Demonstrace proti zákoníku práce pokračují se stále větší intenzitou.

Po předchozích protestech došlo ve čtvrtek 31. března k ostrým střetům mezi demonstranty a policií v ulicích francouzských měst při dalších akcích proti plánované reformě pracovního zákoníku. Po celé zemi se odehrálo přes 200 demonstrací, stávek a blokád. Zastavily se vlaky, studenti obsadili více než dvě stě škol.

Silnice kolem Paříže byly neprůjezdné, celý den byla zavřená Eiffelova věž, desítky letů byly zrušeny. Podle informací odborů se protestů účastnilo asi 1,2 milionu lidí, což je dvakrát víc než při prvním protestu 9. března. Jen v samotné Paříži vyšlo do ulic 160 tisíc lidí. Na transparentech měli napsáno například „Veliký skok vpřed do 19. století“. Několik desítek radikálů házelo barvu na banky a obchody, rozbíjeli bankomaty a zapalovali dýmovnice. Střety s policií proběhly i v Nantes (kde se protestovalo také proti stavbě letiště), Rennes, Toulouse a Lyonu. Celkem bylo zatčeno asi sto lidí a zraněno třináct policistů.

V Toulouse bylo v ulicích na dvacet tisíc lidí, v Marseille jedenáct tisíc, v Grenoblu sedm tisíc. Podle jednoho z účastníků demonstrace v Nantes zaútočila policie na klidný protest slzným plynem a vyprovokovala střety sama. Došlo tak na stavbu barikád, házení vším možným, policie střílela gumovými projektily a pustila vodní děla. Podle oficiálních zdrojů pak hlásila několik raněných.

 

 

 

 

 

Mezi hlavními dny protestů probíhají v různých městech i decentralizované akce, jako například obsazení sídla pobočky vládnoucí strany v Tours. Další protesty jsou ohlášeny na 5. a 9. dubna a mají pokračovat, dokud nebude návrh zákona stažen.

 

Zdroje:

http://www.france24.com/en/20160331-france-braces-strike-protests-labour-reforms-el-khomri

http://www.aljazeera.com/news/2016/03/france-mass-protests-proposed-labour-reforms-160331180555863.html

http://www.breizh-info.com/2016/04/01/41211/loi-travail-64000-manifestants-bretagne-emeutes-a-nantes-rennes


Verze pro tisk 1.4.2016 3.4.2016 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Anarchismus v Brazílii: historie a výzvy současnosti

22. 7. 2019, Praha

V Brazílii anarchistická praxe předcházela organizaci hnutí v sociálním a politickém kontextu. Na začátku 20. století byl rozšířen v odborech a družstvech skrze revoluční syndikalismus. V průběhu 20. století čelilo anarchistické hnutí v Brazílii různým interním problémům a bylo znovu sjednoceno na začátku 21. století. Anarchismus v Brazílii v současnosti není homogenní, ale je robustnější a vyspělejší ve svých metodologiích i v praxi než většina levicových stran. Ve vztahu k Bolsonarově vládě anarchisté jednají diskrétně, ale zato efektivně. Překlad do češtiny zajištěn. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme