Anarchistická federace

Rusko: živelná stávka pomohla

Od dob průmyslové revoluce se toho tak moc nezměnilo: zaměstnancům zbývá často zase jen kolektivní nátlaková metoda.

stávka

Ve dnech 25. a 26. února asi tři stovky zaměstnanců drůbežárny u Moskvy stávkovaly s požadavkem na vyplacení dlužných mezd. Díky stávce vedení podniku ustoupilo a začalo lidem vyplácet, co jim dlužilo.

Stávka začala kvůli tomu, že zaměstnanci drůbežárny nedostali mzdu už čtyři měsíce. Když nic nepomohlo, zastavili práci (pouze expedici, o zvířata se starali dál). Když stávka pokračovala i druhý den, přijel náměstek okresní správy s šéfem podniku, které uvítalo skandování: „Výplatu!“

Po půlhodinovém jednání stávkujících s vedením drůbežárny došlo k částečné dohodě a byl sestaven a potvrzen harmonogram splácení dlužných platů, jehož dodržování bude kontrolovat okres a sami zaměstnanci. „Zatím jsme na to přistoupili. Pokud nám nezačnou podle dohody vyplácet mzdy, budeme ve stávce pokračovat,“ řekla jedna z pracovnic podniku.

Okresní úředník komentoval dosavadní jednání vedení podniku jako „nesmysl“. Vedení slíbilo okamžitou nápravu. Jedná se zhruba o pět milionů rublů (1 650 000 korun). Za dalších pár dní byly podle úředníka vyplaceny mzdy za listopad a začal se proplácet prosinec.

Zdroj:
http://www.aitrus.info/node/4577


Verze pro tisk 6.3.2016 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Lidovka pro Guerilla Gardening

21. 10. 2019, Praha

Lidová kuchyně na Salé! Bulgur s tofu a zeleninou, jako dezert sladká palačinka. To chceš !! Porce za dobrovolný příspěvek (doporučených 80-100 Kč) - veškerý výtěžek bude použit na aktivity a přímé akce Guerilla Gardening aneb zahradničení bez státu. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Social Screenings: Elena (2011, Andrey Zvyagintsev)

30. 10. 2019, Praha

Something of a noir set in modern-day Moscow, this is an understated film that has been described as somber, grim--and remorseless. As the film follows a mismatched marriage and the children that are associated with it, a deeper picture of class resentment and the haves and have-nots of Russian society appears. …(více)

8. Anarchistický festival knihy

16. 5. 2020, Praha

TBA you can contact us! …(více)