Anarchistická federace

Rusko: živelná stávka pomohla

Od dob průmyslové revoluce se toho tak moc nezměnilo: zaměstnancům zbývá často zase jen kolektivní nátlaková metoda.

stávka

Ve dnech 25. a 26. února asi tři stovky zaměstnanců drůbežárny u Moskvy stávkovaly s požadavkem na vyplacení dlužných mezd. Díky stávce vedení podniku ustoupilo a začalo lidem vyplácet, co jim dlužilo.

Stávka začala kvůli tomu, že zaměstnanci drůbežárny nedostali mzdu už čtyři měsíce. Když nic nepomohlo, zastavili práci (pouze expedici, o zvířata se starali dál). Když stávka pokračovala i druhý den, přijel náměstek okresní správy s šéfem podniku, které uvítalo skandování: „Výplatu!“

Po půlhodinovém jednání stávkujících s vedením drůbežárny došlo k částečné dohodě a byl sestaven a potvrzen harmonogram splácení dlužných platů, jehož dodržování bude kontrolovat okres a sami zaměstnanci. „Zatím jsme na to přistoupili. Pokud nám nezačnou podle dohody vyplácet mzdy, budeme ve stávce pokračovat,“ řekla jedna z pracovnic podniku.

Okresní úředník komentoval dosavadní jednání vedení podniku jako „nesmysl“. Vedení slíbilo okamžitou nápravu. Jedná se zhruba o pět milionů rublů (1 650 000 korun). Za dalších pár dní byly podle úředníka vyplaceny mzdy za listopad a začal se proplácet prosinec.

Zdroj:
http://www.aitrus.info/node/4577


Verze pro tisk 6.3.2016 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

FoodNotBombs Vegan Fest

21. 9. 2019, Praha

Festival veganského jídla s doprovodným programem na plácku venku před cross][club v Holešovicích. Vstup zdarma. …(více)

Benefice pro Kliniku - Adacta, Rozpor a další

27. 9. 2019, Brno

Zveme každýho na benefiční festival pro squat Klinika v pátek 27.9. do brněnského Yacht clubu! Pro Kliniku zahraje devět kapel v rytmu hardcore punku, crustu, antifašistického black metalu a grindcore! Veškerý výtěžek z koncertu poputuje pro Kliniku. …(více)

Support your squat - benefice pro Kliniku

8. 10. 2019, Praha

Punx for punx! Žádný sraní, každá kapela hraje 20-30 minut, mezi kapelama max 10 minut výměna kabelů. Start 16:30, konec ve 22:00 a pak v 22:00 rozjede mohutnou afterparty DJ Stopex Twin - budem tančit až do rána! …(více)