Anarchistická federace

Dooráno

V sobotu 9. ledna 2016 zemřel vydavatel zinu Hluboká orba, Filip Fuchs.

Filip

Nikdy není snadné přijmout a dál poslat zprávu o tom, že zemřel někdo, ke komu jste měli nějakým způsobem blízko. Jsou lidé, které nemusíte ani moc dobře znát osobně, a stejně můžete prohlásit, že jste s nimi něco prožili. Pokud vám někdy v rukou přistál HC/punkový zin Hluboká orba a začetli jste se do reportů z turné kapel, v nichž byl Filip aktivní (Mrtvá budoucnost a později See You in Hell), zažili jste mnohé a poznali kdejaký kout světa a zjistili, že pankáči jsou takřka všude a underground žije, i když zahrabaný v různých dírách pod zemí.

Filipovy reporty rozhodně nebyly stručné a nejvíc jsem na nich oceňoval, že se netočily jen kolem muziky, ale že si na místech, která navštívil, všímal dalších aktivit, které měly blízko k principům DIY, ať už šlo o squaty, infoshopy, sociální centra a různé subkulturní či komunitní projekty. Pro HC/punkovou scénu dělal takřka první poslední, od pořádání koncertů a turné, přes hraní v kapele až po vydávání nahrávek, Hluboké orby a přispívání do zinů přátel.

Punková subkultura v Česku v něm našla systematického dokumentaristu, o čemž svědčí nepřekonatelná kniha Kytary a řev aneb Co bylo za zdí. Ale jeho odchod je bez přehánění ztrátou celosvětovou.

Byl také aktivistou, který se pohyboval mezi nevládkami i anarchisty, ovšem bylo by velmi násilné snažit se ho někam zařadit. V tomto byl hodně svůj. Usmíval se, ale dokázal být i jízlivý a kritický, potěšit i naštvat.

Poslední rozloučení s Filipem proběhne v pátek 15. ledna 2016 v 16.15 v krematoriu na Jihlavské ulici 1 v Brně.

Odkazy:
Odešel ten, co oral hluboko. Kytary a řev dozněly. See You In Hell
Odpočívej v pokoji, Filipe
Píseň za toho, který nikdy nezradil a neuhnul: Filip Fuchs. RIP


Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Hluková olympiáda

25. 4. 2019, Praha

Na nacionalistickém shromáždění v centru Prahy vystoupí Tomio Okamura, Marine Le Pen či xenofobní kapela Ortel. Přijďte na protestní hlukovou olympiádu! Netřeba se oficiálně kvalifikovat, stačí dorazit ideálně ve sportovním oděvu a s jakýmkoli hlukovým doplňkem typu pánví, dud, hrnců, trumpet, altových saxofonů či píšťalek. …(více)

Benefiční odpoledne za Kliniku

26. 4. 2019, Brno

Připravili jsme si pro vás promítání, tetovací workshop a benefiční tetovačky s tématickými motivy od skvělé Elišky JEN SEN Tattoo! V průběhu celého podvečera navíc bude Bajkazyl plný veganských chálek. …(více)

Netancuj, jak Duka píská

27. 4. 2019, Praha

Taneční demo proti Pochodu pro život …(více)

Benefice na Anarchistický festival knihy

2. 5. 2019, Praha

Punctum (Krásova 27, Praha 3), vystoupí: Sestry Maschinovy, Neřvi mi do ucha, Shakk-Attack, Ejczka …(více)

Spring Zine Party vol. II

4. 5. 2019, Praha

DIY zine fest / bands / vgn food / bar / skate / čítárna …(více)

Benefiční bazar pro Kliniku

11. 5. 2019, Praha

Na sobotu 11. května svoláváme k účasti na benefiční akci na podporu kolektivu autonomního sociálního centra Klinika. Zaplníme prostor Studia Paměť různým second hand / recyklovaným zbožím: oblečení, květiny, LP desky, vetešnictví, autorská tvorba. Primárním motivem je věnovat výtěžek na podporu kolektivu. Přijďte si k nám pořídit nějaké pěkné kousky za dobrovolný příspěvek a podpořte tím dobrou věc. …(více)

Anarchist Bookfair

18. 5. 2019, Praha

7. ročník pražského anarchistického festivalu knihy …(více)

Benefice pro SOL!S

18. 5. 2019, Plzeň

Na jarní Garáži zahrají BAESTIEN, DISAVOIR VIVRE, INTERPUNKCE a DOMLUVA. …(více)

Jarní bezpeněžní zóna

25. 5. 2019, Plzeň

"Dej co nepotřebuješ, vezmi co se hodí“. Chystáte-li se na BZ přijít, projděte svou domácnost a vezměte s sebou věci, které nepoužíváte, ale jiní by je mohli plnohodnotně užívat. …(více)