Anarchistická federace

Dooráno

V sobotu 9. ledna 2016 zemřel vydavatel zinu Hluboká orba, Filip Fuchs.

Filip

Nikdy není snadné přijmout a dál poslat zprávu o tom, že zemřel někdo, ke komu jste měli nějakým způsobem blízko. Jsou lidé, které nemusíte ani moc dobře znát osobně, a stejně můžete prohlásit, že jste s nimi něco prožili. Pokud vám někdy v rukou přistál HC/punkový zin Hluboká orba a začetli jste se do reportů z turné kapel, v nichž byl Filip aktivní (Mrtvá budoucnost a později See You in Hell), zažili jste mnohé a poznali kdejaký kout světa a zjistili, že pankáči jsou takřka všude a underground žije, i když zahrabaný v různých dírách pod zemí.

Filipovy reporty rozhodně nebyly stručné a nejvíc jsem na nich oceňoval, že se netočily jen kolem muziky, ale že si na místech, která navštívil, všímal dalších aktivit, které měly blízko k principům DIY, ať už šlo o squaty, infoshopy, sociální centra a různé subkulturní či komunitní projekty. Pro HC/punkovou scénu dělal takřka první poslední, od pořádání koncertů a turné, přes hraní v kapele až po vydávání nahrávek, Hluboké orby a přispívání do zinů přátel.

Punková subkultura v Česku v něm našla systematického dokumentaristu, o čemž svědčí nepřekonatelná kniha Kytary a řev aneb Co bylo za zdí. Ale jeho odchod je bez přehánění ztrátou celosvětovou.

Byl také aktivistou, který se pohyboval mezi nevládkami i anarchisty, ovšem bylo by velmi násilné snažit se ho někam zařadit. V tomto byl hodně svůj. Usmíval se, ale dokázal být i jízlivý a kritický, potěšit i naštvat.

Poslední rozloučení s Filipem proběhne v pátek 15. ledna 2016 v 16.15 v krematoriu na Jihlavské ulici 1 v Brně.

Odkazy:
Odešel ten, co oral hluboko. Kytary a řev dozněly. See You In Hell
Odpočívej v pokoji, Filipe
Píseň za toho, který nikdy nezradil a neuhnul: Filip Fuchs. RIP


Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Naši nepřátelé v modrém // Our Enemies in Blue

17. 9. 2019, Praha

Přednášet bude Kristian Williams, anarchista a autor knih Our Enemies in Blue a Fire The Cops!. Dozvíme se o historii policie ve Spojených státech, o jejích počátcích jako otrokářských hlídkách až do dnešní éry její militarizace a policejní činnosti v sousedstvích. Zvláštní pozornost bude věnována roli policie při represích vůči sociálním hnutím. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

FoodNotBombs Vegan Fest

21. 9. 2019, Praha

Festival veganského jídla s doprovodným programem na plácku venku před cross][club v Holešovicích. Vstup zdarma. …(více)

Benefice pro Kliniku - Adacta, Rozpor a další

27. 9. 2019, Brno

Festival na podporu squatu Klinika v rytmu hardcore punku, crustu, antifašistického black metalu a grindcore …(více)

Benefiční matinée : Rhytms of Resistance

28. 9. 2019, Brno

Odpoledne na podporu brněnského "sambabandu". Hudba, jídlo, bubnovací workshop …(více)

Peter Gelderloos: Anarchie funguje. Příklady anarchistických myšlenek v praxi

1. 10. 2019, Brno

U příležitosti českého vydání své knihy Anarchie funguje přijede do ČR její autor a promluví o příkladech anarchických společností v minulosti i současnosti. …(více)

Peter Gelderloos: Anarchie funguje. Příklady anarchistických myšlenek v praxi

4. 10. 2019, Tábor

U příležitosti českého vydání své knihy Anarchie funguje přijede do ČR její autor a promluví o příkladech anarchických společností v minulosti i současnosti. …(více)

Support your squat

5. 10. 2019, Praha

Benefiční koncert pro Kliniku …(více)

8. Anarchistický festival knihy

16. 5. 2020, Praha

TBA you can contact us! …(více)