Benefice na Budapest Pride
Benefiční (vegan) segedín …(více)
Praha, 17. února 2015
Od 19:00
Kavárna klubu Cross (Plynární 23, Praha 7 - Holešovice)
V poslední době vznikla celá řada dokumentárních filmů, které se zabývají Romy a jejich životem, případně širšími souvislostmi sociálních problémů nebo rasismu. Od těch etnografických, přes spíše aktivistické, až po televizní seriály. Dokumentární série jako Ptáčata, Paterčata a 8.A se prostřednictvím televizních obrazovek dostaly ke statisícům diváků. Co tyto dokumenty vypovídají o realitě a do jaké míry jsou výpovědí o Romech či obrazem nás samotných a naší společnosti? Jaké se v nich opakují stereotypy a co nám mohou prozradit o našem pohledu na svět? Jak se s těmito stereotypy vypořádávají dokumentaristé, kteří se otevřeně staví proti rasismu a ve svých filmech své politické přesvědčení neskrývají?
O těchto i dalších otázkách přijďte diskutovat 17. února do Crossu. Debaty se zúčastní Apolena Rychlíková a Martina Malinová, jejichž film Za Adolfa by žádní morgoši neměli žádný práva bude promítnut na úvod večera. Dále pozvání přijal etnolog a dokumentarista Milan Durňak.
Promítání: Za Adolfa by žádní morgoši neměli žádný práva
“Tak a máme tady dalších pět černých vyžírků a jsem si jist, že se z nich stanou stálí klienti úřadu práce, sociálky a vězeňské služby”.
Díky vstřícnosti rodiny Kiňových a nenávisti českých rasistů vznikl snímek konfrontující každodenní realitu rodiny prvních českých paterčat s virtuální realitou. Slušný Čech, lidé posílající cikány do práce a pět ročních dětí vytvářejí koláž vyprávějící o anticikanismu, nenávisti a hlouposti.
Po projekci bude následovat debata za účasti Apoleny Rychlíkové, Martiny Malinové a Milana Durňaka.
Apolena Rychlíková studuje dokumentární film na FAMU. Intenzivně se angažuje ve veřejném prostoru a přispívá do internetového Deníku Referendum, webového deníku A2LARM či na server Romea.cz, což se zrcadlí i v její filmové tvorbě. Kromě snímku o rodině paterčat natočila filmy jako Hájek na zámku, Petr v podzámčí (2011), Padá vláda, něco si přej (2012), Rodina (2013) nebo Expremiéři (2013). Touží natočit dokument o Jaromíru Jágrovi a Heleně Fibingerové.
Martina Malinová je studentkou dokumentární tvorby na FAMU a členkou Iniciativy NE rasismu, organizace, která se dlouhodobě věnuje boji proti fašismu, xenofobii a kritice kapitalismu. Do širšího povědomí vstoupila autorským dokumentem s názvem Nepokradeš (2013), který natočila v rámci své studentské tvorby, představuje fenomén malých krádeží v obchodech jako metaforu protestu proti hodnotám konzumní společnosti. Její film Několik let (2014), portrét blokády vepřína stojícího na místě koncentračního tábora, kde za 2. světové války zemřely stovky Romů, byl oceněn zvláštním uznáním poroty na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava.
Milan Durňak je doktorandem Ústavu etnologie FF Univerzity Karovy v Praze. Věnuje se převážně problematice vizuální etnografie s přihlédnutím na antropologický film, jeho možnosti a limity. Debutoval snímkem Christos voskres (2007). V roce 2012 představil na Antropofestu dlouhometrážní snímek Tumenge, který byl uvedený také na mezinárodním festivale dokumentárních filmů s tematikou etnologie a kulturní antropologie ETNOFILM ČADCA 2012. Na letošním Antropofestu byl uveden snímek Lakros - „To je způsob života“, jehož je spoluautorem.
VSTUP ZDARMA
Benefiční (vegan) segedín …(více)
9. - 10. 5. 2025, Rohozná u Jihlavy
Sport a muzika …(více)
Kvír turistika …(více)
Odpůrci interrupcí Prahou neprošli. Protestující zablokovali Pochod pro život
denikalarm.cz 28.4.2025Nechat z půdy vyrůst rebelii. O vztahu k místu, zemědělství a antikapitalistické produkci potravin.
druhasmena.cz 24.4.2025„Môžeš utekať, no neskryješ sa!“ Čo je nové v spore s podvodníckou VegaNanou
www.priamaakcia.sk 12.4.2025