Anarchistická federace

Celonárodní stávka v Norsku

Ve středu 28. ledna se v Norsku odehrála dvouhodinová celonárodní stávka na protest proti vládním návrhům změn v oblasti pracovního práva.

Obrazně řečeno se ve středu 28. ledna celá země na dvě hodiny zastavila. Nejezdila hromadná doprava, nefungovala letiště, státní podniky, úřady ani školy, a obchody zavřela i řada drobných obchodníků. Stávku svolaly norské odborové organizace LO (Landsorganisasjonen i Norge – Norská konfederace odborových svazů), YS (Yrkesorganisasjonenes Sentralforbund – Konfederace profesních svazů) a UNI (Union Network International – Celosvětová odborová centrála) a svá pracoviště na dvě hodiny opustilo 1,5 milionu pracovníků, což je vzhledem k pětimilionové populaci Norska obrovské číslo. Ve všech velkých městech probíhaly demonstrace, ty největší pak v Oslu, Bergenu, Stavangeru a Tromsø. Ta úplně největší se odehrála právě v hlavním městě Oslu u parlamentu, kde se sešlo podle různých odhadů 13 000–20 000 demonstrantů.

Co přesně podnítilo tak masivní protesty? Norsko bylo vždy považováno za spíše levicový stát a ve volbách tradičně vítězila levicová Strana práce (Arbeiderpartiet). I ve volbách v roce 2013 zvítězila Strana práce, v součtu byla ovšem poražena pravicovou koalicí Konzervativní strany (Høyre) a Progresivní strany (Fremskrittspartiet). Tím nastaly pro Norsko těžké časy. Pravicová koalice je výrazně protiimigrantská, kriminalizuje chudobu a nyní se snaží liberalizovat pracovní právo návrhem nového zákona, který má velkou naději na schválení. Podle navrhovaných změn se má snížit počet zaměstnání na plný úvazek a zvýšit počet částečných úvazků, prodloužit pracovní doba, zvýšit počet přesčasů a pracovních směn o sobotách a zvýšit tlak na zavedení nedělní otevírací doby v obchodech (v Norsku mají v neděli téměř všechny obchody včetně supermarketů zavřeno). Výrazně zhoršit se mají podmínky čerpání rodičovské dovolené a veškeré výhody pro pracující s malými dětmi.

Pravicová vláda tyto změny obhajuje tím, že pracovní podmínky budou flexibilnější pro zaměstnance i zaměstnavatele. Autor nového zákona ministr práce Robert Eriksson, který dostal příležitost promluvit na demonstraci v Oslu, pak uvedl, že jeho snem je, aby každý nepracující v Norsku dostal stejnou možnost zakusit skutečný pracovní život, jakou mají účastníci demonstrace, což je v Norsku, kde je téměř nulová nezaměstnanost, poměrně komické prohlášení. Následně byl demonstranty vypískán z pódia.

Demonstrací v řadě norských měst se samozřejmě účastnili i anarchisté a maximální podporu stávkujícím vyjádřila norská anarchistická organizace Motmakt. Především v Oslu bylo k vidění množství anarchistických praporů a transparentů, jak si můžete prohlédnout i na fotografiích.

Vláda i navzdory stávce, demonstracím a celonárodnímu odporu (podporu stávkujícím deklarovala dokonce i luteránská církev) nezměnila svůj záměr zákon schválit, a tak odbory i anarchisté zůstávají v pohotovosti.
 

Jeden z mnoha transparentů rozvěšených anarchisty po celém Oslu s nápisem „Stávkujme, dokud nezvítězíme“

Anarchisté na demonstraci v Oslu

Anarchisté na demonstraci v Oslu před parlamentem s nápisem „Svoboda není dána shůry, braňme pracovní zákon“

Anarchisté na demonstraci v Oslu vaří a rozdávají demonstrantům veganské jídlo

Demonstrace v Oslu před parlamentem

Demonstracev Bergenu, které se podle odhadů účastnilo 10 000 lidí

Demonstrace v Tromsø

Anarchisté na demonstraci v Tromsø


Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Předvánoční bezpeněžní zóna

7. 12. 2019, Plzeň

Bezpeněžní zóna je prostor, kde se nic neprodává a nekupuje, přesto mohou být naplněny přímé potřeby našich tužeb. Je spousta nevyužitých nebo nepotřebných věcí, které mohou být jinými lidmi smysluplně využity. Přineste je nebo se jen přijďte podívat, jak bezpeněžní zóna funguje. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

8. Anarchistický festival knihy

16. 5. 2020, Praha

TBA you can contact us! …(více)