Анархистская федерация

Čína: Wukchan pod kontrolou obyvatel – komunistická strana a policie vyhnány z města (+VIDEO)

ČínaWukchan, městečko položené v jihovýchodní části Číny, je v této chvíli kontrolováno a řízeno přímo jeho obyvateli, potom co byli před týdnem z města a jeho okolí silou vyhnáni místní radní z komunistické strany a policie.

Tato na čínskou realitu nezvyklá a bezprecedentní situace byla důsledkem střetů místních obyvatel s policií v boji o zachování komunální půdy, kterou radní plánovali zprivatizovat (což by pro mnoho místních znamenalo propad do bídy), a vraždy jednoho z delegátů hnutí odporu, vybraného protestujícími obyvateli.

Spor propukl již v září, když se objevilo podezření, že místní vládci z komunistické strany chtějí rozprodat komunální půdu, bezplatně užívanou obyvateli k pěstování plodin a chovu dobytka. Novým vlastníkem půdy se měla stát firma „Country Garden“, specializující se na stavebnictví a prodej exkluzivních bytů.

21. září začalo několik stovek obyvatel Wukchanu pokojně protestovat před místním sídlem komunistické strany. Jak narůstal dav nespokojených obyvatel, začali protestující blokovat okolní komunikace a napadat budovy soukromých firem v nedaleké průmyslové zóně. Tři protestující byli zatčeni policií, načež se následujícího dne shromáždilo asi 100 místních lidí, kteří obklíčili policejní stanici a požadovali jejich propuštění. Policie a najatí provokatéři bez varování a brutálně napadli solidární protest. Napadli shromážděné, mezi nimi děti a starší osoby.

Když se policie stáhla, pokusili se radní ukázat ochotu smířlivého řešení narůstajícího konfliktu. Avšak zdánlivý klid a stabilizace, které trvaly několik týdnů, skončily krvavě 11. prosince smrtí Süe ťin poa. Süe byl jedním ze třinácti delegátu zvolených z řad obyvatelstva během události v září. Podle svědectví Kaoa, zetě zavražděného delegáta, byl mrtvý Süe celý pomlácený, měl zkrvavený obličej a polámané prsty. Podle zprávy státní informační agentury Sinchua zemřel Süe na následky srdečního infarktu. Pokud je to pravda, byl to důsledek brutálního mučení policisty.

Místní obyvatelé se rozzuřili, jakmile se k nim zpráva o smrti Süeho dostala. Do ulic vyrazily tisíce místních, kteří bez váhání s rozhodnou převahou napadli místní policejní stanici. Policejní síly utekly z města a vzdálily se od něj na několik kilometrů. Místní postavili barikády a zablokovali hlavní ulice města kvůli obraně. Po násilném průběhu událostí se státní úředníci a představitelé komunistické strany v obavě o život rozhodli utéct z města. Podle dostupných informací desátý den po vzpouře stále stojí barikády kolem města na jeho obranu a zásoby potravin se odhadují ještě na víc než týden. Všechna rozhodnutí jsou přijímána kolektivně na shromážděních obyvatel.

Události z Wukchanu jsou v této chvíli silně cenzurovány čínským „fire-wallem“ (cenzura internetu pozn. překl.). Avšak díky dovednostem hackerů se část informací dostala ven a obletěla svět. V průběhu posledních týdnů se nejprůmyslovějšími regiony Číny znovu prohnala vlna dělnických nepokojů a stávek. Nadnárodní korporace čelí dalším ztrátám ze slábnoucího odbytu exportovaných produktů, avšak kapitalisté požadují další zisky generované na úkor vykořisťovaných čínských pracujících.

Přestože se Číně podařilo ustát první vlnu ekonomické krize, zhoršující se podmínky pracující třídy v západních zemích začínají mít dopad na kondici podniků a ekonomik zemí po celém světě, a stále silněji také v Číně. V následujícím roce se sílící revolučností pracující třídy v Číně, s dalšími revolučními vlnami a vystoupeními zdejších dělníků můžeme být svědky událostí, které „arabskou revoluci“ hravě strčí do kapsy a můžou udat směr a podobu zápasu utlačovaných tříd s kapitálem do budoucna.


Что пишут на других сайтах

Ссылки