Anarchistická federace

Trhavina #2: Když inkoust teče proudem

Nové číslo Trhaviny se zaměřuje na zinařskou kulturu, slovy vydavatele na časopisy vycházející z podzemí oficiální sféry, a to opravdu zevrubně. V době, kdy vzniká řada nových zinů, to je velmi aktuální téma. Říct, který z příspěvků je nejlepší, je hodně náročné, protože jsem si to myslela u čtení skoro všech článků a rozhovorů. Všechno, co si čtete, je něčím zajímavé a každý článek přináší myšlenku, o které stojí za to přemýšlet.

Nicméně přeci jenom za zvláštní zmínku stojí článek „Vystřihni a nalep“ o podzemních tiskovinách ranných devadesátých let z pera Filipa Fuchse - autora výborné knihy Kytary a řev (mimochodem připravuje se dotisk, pokud tuhle knihu ještě nemáte, pořiďte si ji, určitě vám nesmí v knihovně chybět). Dočtete se o zinech zabývajících se punkem a hardcorem, jako Sračka, Malárie, ale i o časopisu A-kontra, který rozviřoval aktivistické vody už tenkrát. Nechybí ani pohled na dobu před rokem devadesát, a to v článku „Samizdat“, kde se autor dostává až do čtyřicátých let 20. století do období antifašistického odboje a pokračuje dál až do období undergroundu, Egona Bondyho, Vokna či Jazzové sekce. Oba příspěvky jsou zásadním vkladem do zinařské teorie i praxe. Jen je škoda, že chybí alespoň krátké zamyšlení nad současnou zinařskou scénou, odkud a kam jde, při tak vysoké kvalitě zmiňovaných textů by to určitě stálo za to. Do velké míry toto zamyšlení nahrazují rozhovory s tvůrci a vydavateli soudobého českého i zahraničního samizdatu.

Jak už jsem psala, každý rozhovor je něčím zajímavý a přínosný – ať už jde o ten s vydavateli Agitate, Cerelitidy, Noise Masteru, Bakterie, Underground Harmony nebo A-kontra. Za vypíchnutí pak určitě stojí rozhovor s Ramseyem Kanaanem, jedním ze zakladatelů anarchistického vydavatelství AK Press, přeložený z časopisu Maximum Underground. Nejprodávanější tituly z tohoto nakladatelství dosahují nákladu až dvě stě tisíc výtisků. Rozhovor není zajímavý jen pro ty, co se zajímají o ziny či nezávislá vydavatelství, ale také pro příznivce i kritiky „do it yourself“ přístupu. Podstatná část rozhovoru se totiž točí kolem toho, jestli je dobré uvažovat v jednoduchých protikladech: kapela vydaná diy = dobro, kapela u majors = zlo. Ale ani zbytek časopisu není žádná nuda. Najdete tu článek o Markýzi de Sade, rozsáhlý rozhovor s lingvistou a intelektuálem Naomem Chomskym o anarchismu a utopických teoriích. Na své si přijdou i čistě hudební fanoušci: je tu rozhovor s Ruin, Innoxia Corpora, Lycanthrophy nebo report z tour Dezinfekce a Svině nebo Gride a See You in Hell. Zajímavé je i zamyšlení nad módou a komercionalizací subkultur „Hej, z kterého jseš kmene?“

To, že grafika je naprosto výborná, snad nemá cenu ani dodávat. Hodnotit pravopis a překlepy u tohohle díla také nemá cenu. Nejnovější Trhavina je prostě síla. Musíte si ji přečíst a mít ve svojí knihovně. Je to prostě povinnost.

Trhavina #2, A4, čb, 130 str., 110,-Kč.

Kontakt: gride.core@worldonline.cz

Obálka

Píšou jinde

Odkazy

YINTAH

13. 5. 2025, Praha

Promítání a diskuze …(více)

The Researcher

21. 5. 2025, Praha

Promítání …(více)