Анархистская федерация

Chorvatsko, Anarchistický knižní trh

Již třetí rok se konal v chorvatském Záhřebu anarchistický knižní trh. Začal 30. března kolem třetí odpoledne na místě zvaném Zelena akcia. Ačkoli je tento prostor menší než ten loni, byl i tak dost velký pro vydavatele a organizace, které se chtěly prezentovat. Přišli různí lidé, od příslušníků subkultur po matky s dětmi. Dostavili se vydavatelé z několika zemí (Chorvatsko, Srbsko, Belgie, Francie, Rakousko atd.). Ačkoli se na několika dřívějších knižních trzích v zemích bývalé Jugoslávie prezentovaly i české a slovenské publikace, tentokrát chyběly. Nejzajímavější byly stánky chorvatského vydavatelství „Co čteš?“, organizace z Francie - Federation Anarchiste (mají v Paříži Radio Libertaire) a Anfema (Anarcho-feministická akce) z Chorvatska.

V prvním patře byly připraveny panelové diskuse. V pátek mluvil na téma „Studentské protesty v Bělehradě 2007“ Tadej z Anarcho-syndikalistické iniciativy. Vyprávěl o způsobech, kterými se studenti organizují, s nadějí, že by chorvatští studenti mohli dělat něco podobného. Ukazoval také obrázky z protestů. Další panelová diskuse se jmenovala „Architektura je politické prohlášení“. Na ní architekt Zvonimir Kontrec trochu zmateně vysvětloval svůj pohled na architekturu, urbanismus apod.

Sobota byla dnem, kdy proběhlo nejvíce zajímavých panelových diskusí: „Představení anarcho-feministického festivalu“, „Odpor vůči militarismu v Izraeli a anarchisté proti zdi“ a „Anarchismus a vzdělávání“. První téma uvedli tři organizátoři festivalu. Diskutovalo se o jeho programu, o skandálu na anrcho-feministickém festivalu v Lublani a také o anarcho-feminismu obecně. Téma „Anarchismus a vzdělávání“ představil profesor jedné záhřebské fakulty. V publiku byl ještě jeden profesor a mnoho studentů středních škol. Kolem poledne vždy rozdávala místní skupina Food Not Bombs zdarma jídlo.

Что пишут на других сайтах

Ссылки

YINTAH

13. 5. 2025, Praha

Promítání a diskuze …(Больше)

Podkrkonošský pride

7. 6. 2025, Jilemnice

Kvír turistika …(Больше)