Anarchistická federace

DIY karneval

Stručné ohlédnutí za sobotním DIY karnevalem, který byl věnován podpoře vězněných členek kapely Pussy Riot.

V sobotu 28. září se v Praze konal v pořadí již desátý DIY (Do it yourself) karneval. I když by se na první pohled mohlo zdát, že jde jen o velkou pouliční párty tekno subkultury, mají DIY karnevaly již tradičně i svůj politický podtext a protestní náboj.

Tématem posledního karnevalu (jehož příprava byla doprovázena mystifikací o jeho přesunutí do Staré Boleslavi, kde měl „konkurovat“ svatováclavské pouti) byla podpora vězněným členkám kapely Pussy Riot. „DIY Karneval byl od počátku nejen oslavou hudby a kreativity, ale i oslavou svobody. Svoboda je předpoklad tvoření. Punková modlitba Pussy Riot byla vzpourou proti režimu, který svobodu upírá,“ stálo v prohlášení ke karnevalu. „Pochopitelně nejde jen o Rusko, podobnou zvůli můžeme vidět na opačné straně světa.“ Motto karnevalu „Svatý Václave, vyžeň kapitalisty a fašisty!“ přeneseně odkazovalo právě na punkovou motlitbu Pussy Riot, která se stala příčinou jejich uvěznění.

Kolem poledne se začali scházet první účastníci před klubem Cross v Holešovicích, odkud kolem třetí hodiny vyšel za doprovodu sound systémů průvod, aby se přidal k druhé části karnevalu. Ta začala ve dvě hodiny odpoledne před areálem ruského velvyslanectví. Tady byl program obohacen živým hudebním vystoupením a ani zde nechyběly transparenty na podporu Pussy Riot. Mezi mnoha různorodými maskami a převleky dominoval motiv barevných kukel ruských aktivistek a rakev s Putinem. Byl rozdáván „(ne)volební speciál“ anarchistického zpravodaje Zdola a v anarchistickém distru bylo k dostání čerstvé číslo Existence.

Od ruské ambasády se po čtvrté hodině více než tisícihlavý dav za dunění hudby vydal na Pražský hrad. Symboliku tohoto cíle vysvětlovalo již zmíněné prohlášení tím, že „je sídlem jak církevní, tak světské moci. A právě dnes je potřeba ukázat, že tato moc není sice všemocná, ale přesto stále dokáže být nebezpečná a krutá. Moc a zvůle mocných je z podstaty omezená, strnulá a nudná. Ale i mrtvolná, jako těla českých králů a světců. Věčný je jen život a karneval je jeho oslavou.“

DIY karneval

DIY karneval

DIY karneval

DIY karneval

DIY karneval

DIY karneval

DIY karneval

DIY karneval
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Odpadledne A ječel III

19. 4. 2019, Plzeň

Připravujeme pro Vás další benefiční mejdan"Odpadlednea Ječel vol.3", který se uskuteční 19.4.2019 (pátek velikonoční) a samozřejmě ve svělém prostoru plzeňské Papírny. Začínáme v 13:30! …(více)

Benefice na bulharský prostor Fabrika Avtonomia

20. 4. 2019, Praha

Fabrika Avtonomia je kulturní samosprávný prostor v bulharské Sofii, který je založený na myšlenkách solidarity a anti-autoritářství. V současné době je pomalu jediným místem v bulharském hlavním městě, kde se dají pořádat DIY koncerty a akce experimentálnějšího ražení, nemluvě o rovnostářských politických aktivitách. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Public Assembly

23. 4. 2019, Praha

D-Zona collective will host a public assembly, open to everyone interested in learning more about our activities. Propositions and suggestions of those interested in actively collaborating are welcome. …(více)

promítání dokumentu Síť

24. 4. 2019, Plzeň

Represe proti antifašistům a anarchistům v Rusku – promítání s diskusí v družstevní kavárně Inkognito. …(více)

Promítání: Sacco a Vanzetti

25. 4. 2019, Praha

Promítání v Salé + večeře …(více)

Critical Readings - Franz Fanon

25. 4. 2019, Praha

čtení v D-zóně …(více)

Benefiční odpoledne za Kliniku

26. 4. 2019, Brno

Připravili jsme si pro vás promítání, tetovací workshop a benefiční tetovačky s tématickými motivy od skvělé Elišky JEN SEN Tattoo! V průběhu celého podvečera navíc bude Bajkazyl plný veganských chálek. …(více)

Netancuj, jak Duka píská

27. 4. 2019, Praha

Taneční demo proti Pochodu pro život …(více)

Benefice na Anarchistický festival knihy

2. 5. 2019, Praha

Punctum (Krásova 27, Praha 3), vystoupí: Sestry Maschinovy, Neřvi mi do ucha, Shakk-Attack, Ejczka …(více)

Spring Zine Party vol. II

4. 5. 2019, Praha

DIY zine fest / bands / vgn food / bar / skate / čítárna …(více)

Benefiční bazar pro Kliniku

11. 5. 2019, Praha

Na sobotu 11. května svoláváme k účasti na benefiční akci na podporu kolektivu autonomního sociálního centra Klinika. Zaplníme prostor Studia Paměť různým second hand / recyklovaným zbožím: oblečení, květiny, LP desky, vetešnictví, autorská tvorba. Primárním motivem je věnovat výtěžek na podporu kolektivu. Přijďte si k nám pořídit nějaké pěkné kousky za dobrovolný příspěvek a podpořte tím dobrou věc. …(více)

Benefice pro SOL!S

18. 5. 2019, Plzeň

Na jarní Garáži zahrají BAESTIEN, DISAVOIR VIVRE, INTERPUNKCE a DOMLUVA. …(více)

Jarní bezpeněžní zóna

25. 5. 2019, Plzeň

"Dej co nepotřebuješ, vezmi co se hodí“. Chystáte-li se na BZ přijít, projděte svou domácnost a vezměte s sebou věci, které nepoužíváte, ale jiní by je mohli plnohodnotně užívat. …(více)

Klimakemp Limity jsme my 2019

1. - 7. 7. 2019, bude upřesněno

…(více)