Anarchistická federace

Podpořte týden akcí proti prekarizované práci

Překlad solidární výzvy německých soudruhů z anarchosyndikalistické Freie Arbeiter Union (FAU).

Výzva Nadaci Heinricha Bölla: Přestaňte s prekarizovanou prací a přijměte zpět ty, co jste propustili!

Nadace Heinricha Bölla je úzce spjata s německými Zelenými, kteří se deklarují jako odpůrci outsourcingu a prekarizované práci [vysvětlení pojmu např. ZDE – pozn. csaf.cz]. Pokud se však podíváme na praktiky nadace Heinricha Bölla, vidíme, že je to celé jedna velká fraška. Její zaměstnanci vydělávají mnohem méně peněz, než kdyby měli plnohodnotnou smlouvu, a firma je rozdělila na ty se smlouvou a ty bez ní. Všichni, kteří se proti tomu začali spontánně organizovat, byli vyhozeni. Proto vyzýváme k mezinárodnímu týdnu akcí proti outsourcingu a potlačování oborů ze strany Nadace Heinricha Bölla.

Outsourcing a prekarizovaná práce jsou už léta oblíbenými nástroji německých šéfů k tomu, aby vyvíjeli nátlak na pracující, obcházeli jejich pracovní práva a šetřili na mzdách. Strana Zelených i její nadace tento trend kritizuje a ve své předvolební kampani vyžaduje minimální mzdu ve výši 8,5 euro na hodinu. Nicméně Nadace Heinricha Bölla toto vše využívá už léta a sama tedy k nárůstu prekarizované práce přispívá. Někteří její zaměstnanci dokonce nepracují ani za minimální mzdu.

Pracující, kteří se v květnu spojili s FAU a informovali o tomto skandálním stavu veřejnost, již nejsou v nadaci Heinricha Bölla vítáni. Ta se tak lehce zbavila problému. Za normálních okolností totiž v Německu není možné vyhodit zaměstnance tak snadno – usnadnila to však právě prekarizace. Pokud pracující protestují, nadace si vybere jiné. Tvrdíme tedy, že nadace potlačuje právo na svobodnou organizaci a žádáme, aby byli propuštění zaměstnanci opět přijati, a to s trvalými smlouvami a odpovídající mzdou.

Ve dnech 2. – 9. září vyzýváme k mezinárodnímu týdnu akcí. Nadace Heinricha Bölla má pobočky v mnoha městech po celém světě [odkaz na českou pobočku ZDE – pozn. csaf.cz]. Vyzvěte je společně s námi, aby přijali propuštěné zaměstnance. 5. září rozhodne berlínský pracovní soud, zda nadace má či nemá opustit svou politiku outsourcingu a zda má povinnost přijmout propuštěné zaměstnance.

FAU Berlin

Původní článek v němčině:
Schluss mit Outsourcing bei der grünen Heinrich-Böll-Stiftung! Für die Wiedereinstellung aller KollegInnen!

-sp-
mezinárodní sekretariát ČSAF

Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Ne turecké invazi! Solidaritu s Rojavou!

16. 10. 2019, Praha

★Nenechme obyvatele Rojavy osamocené! Projevme jim naši solidaritu! ★Braňme ženskou revoluci v Rojavě! ★Vyvíjejme tlak na českou vládu a jejím prostřednictvím na mezinárodní instituce, jež mají v rukou nástroje k zastavení turecké agrese! …(více)

Lidovka pro Guerilla Gardening

21. 10. 2019, Praha

Lidová kuchyně na Salé! Bulgur s tofu a zeleninou, jako dezert sladká palačinka. To chceš !! Porce za dobrovolný příspěvek (doporučených 80-100 Kč) - veškerý výtěžek bude použit na aktivity a přímé akce Guerilla Gardening aneb zahradničení bez státu. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Lidovka na Iniciativu Za barem

26. 10. 2019, Praha

Klasická sobotní lidovka, kde se můžete dozvědět více o nově vzniklé skupině Za barem, dobře se najíst a přispět na zajímavý projekt. …(více)

Social Screenings: Elena (2011, Andrey Zvyagintsev)

30. 10. 2019, Praha

Something of a noir set in modern-day Moscow, this is an understated film that has been described as somber, grim--and remorseless. As the film follows a mismatched marriage and the children that are associated with it, a deeper picture of class resentment and the haves and have-nots of Russian society appears. …(více)

Lidovka na Salé: Plněný bramborový knedlíky (na novej projektor)

2. 11. 2019, Praha

Bramborový knedlíky plněný směsí s uzeným tofu, se zelím bílým i červeným/špenátem a posypané cibulkou s robi. Polívečka a dezert. A za to všechno se složíme na novej projektor. …(více)