Anarchistická federace

Podpořte týden akcí proti prekarizované práci

Překlad solidární výzvy německých soudruhů z anarchosyndikalistické Freie Arbeiter Union (FAU).

Výzva Nadaci Heinricha Bölla: Přestaňte s prekarizovanou prací a přijměte zpět ty, co jste propustili!

Nadace Heinricha Bölla je úzce spjata s německými Zelenými, kteří se deklarují jako odpůrci outsourcingu a prekarizované práci [vysvětlení pojmu např. ZDE – pozn. csaf.cz]. Pokud se však podíváme na praktiky nadace Heinricha Bölla, vidíme, že je to celé jedna velká fraška. Její zaměstnanci vydělávají mnohem méně peněz, než kdyby měli plnohodnotnou smlouvu, a firma je rozdělila na ty se smlouvou a ty bez ní. Všichni, kteří se proti tomu začali spontánně organizovat, byli vyhozeni. Proto vyzýváme k mezinárodnímu týdnu akcí proti outsourcingu a potlačování oborů ze strany Nadace Heinricha Bölla.

Outsourcing a prekarizovaná práce jsou už léta oblíbenými nástroji německých šéfů k tomu, aby vyvíjeli nátlak na pracující, obcházeli jejich pracovní práva a šetřili na mzdách. Strana Zelených i její nadace tento trend kritizuje a ve své předvolební kampani vyžaduje minimální mzdu ve výši 8,5 euro na hodinu. Nicméně Nadace Heinricha Bölla toto vše využívá už léta a sama tedy k nárůstu prekarizované práce přispívá. Někteří její zaměstnanci dokonce nepracují ani za minimální mzdu.

Pracující, kteří se v květnu spojili s FAU a informovali o tomto skandálním stavu veřejnost, již nejsou v nadaci Heinricha Bölla vítáni. Ta se tak lehce zbavila problému. Za normálních okolností totiž v Německu není možné vyhodit zaměstnance tak snadno – usnadnila to však právě prekarizace. Pokud pracující protestují, nadace si vybere jiné. Tvrdíme tedy, že nadace potlačuje právo na svobodnou organizaci a žádáme, aby byli propuštění zaměstnanci opět přijati, a to s trvalými smlouvami a odpovídající mzdou.

Ve dnech 2. – 9. září vyzýváme k mezinárodnímu týdnu akcí. Nadace Heinricha Bölla má pobočky v mnoha městech po celém světě [odkaz na českou pobočku ZDE – pozn. csaf.cz]. Vyzvěte je společně s námi, aby přijali propuštěné zaměstnance. 5. září rozhodne berlínský pracovní soud, zda nadace má či nemá opustit svou politiku outsourcingu a zda má povinnost přijmout propuštěné zaměstnance.

FAU Berlin

Původní článek v němčině:
Schluss mit Outsourcing bei der grünen Heinrich-Böll-Stiftung! Für die Wiedereinstellung aller KollegInnen!

-sp-
mezinárodní sekretariát ČSAF

Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

FoodNotBombs Vegan Fest

21. 9. 2019, Praha

Festival veganského jídla s doprovodným programem na plácku venku před cross][club v Holešovicích. Vstup zdarma. …(více)

Benefice pro Kliniku - Adacta, Rozpor a další

27. 9. 2019, Brno

Zveme každýho na benefiční festival pro squat Klinika v pátek 27.9. do brněnského Yacht clubu! Pro Kliniku zahraje devět kapel v rytmu hardcore punku, crustu, antifašistického black metalu a grindcore! Veškerý výtěžek z koncertu poputuje pro Kliniku. …(více)

Support your squat - benefice pro Kliniku

8. 10. 2019, Praha

Punx for punx! Žádný sraní, každá kapela hraje 20-30 minut, mezi kapelama max 10 minut výměna kabelů. Start 16:30, konec ve 22:00 a pak v 22:00 rozjede mohutnou afterparty DJ Stopex Twin - budem tančit až do rána! …(více)