24. listopadu ochromila Portugalsko stávka, která je vyjádřením nespokojenosti s asociální politikou škrtů tamní vlády.
Během 24hodinové stávky, která se v Portugalsku konala ve čtvrtek 24. listopadu 2011 a byla zaměřena proti navrhovaným úsporným opatřením, byly zastaveny veškeré letecké spoje a zastavila se i veřejná doprava. Na akci se podílely stovky tisíc zaměstnanců, včetně letových dispečerů, pracovníků metra, učitelů a personálu nemocnic. Pochod, který se v souvislosti se stávkou konal v hlavním městě, Lisabonu, přilákal tisícovky demonstrantů.
Příští týden má portugalský parlament hlasovat o plánu na snižování deficitu, který je podmínkou mezinárodní finanční pomoci. Portugalsku je poskytováno 78 miliard eur mimořádných finančních prostředků od EU a Mezinárodního měnového fondu (MMF). Nespokojení Portugalci však s balíkem úsporných opatření nesouhlasí.
Stávce předcházel protestní pochod, který se konal v Lisabonu již 12. listopadu za účasti desetitisíců lidí, převážně zaměstnanců státního sektoru.
Lisabon
Vláda navrhuje seškrtat výdaje v celé řadě veřejných služeb, včetně zdravotní péče a ozbrojených sil, stejně jako zvyšovat daně. Také plánuje zrušení dvou bonusů pro většinu zaměstnanců veřejného sektoru, které se rovnají zhruba měsíčnímu platu, a umožňuje, aby soukromé firmy rozšířily pracovní den o 30 minut, aniž by je platily jako přesčasy.
Kvůli míře nezaměstnanosti vyšší než 12 % a ekonomické prognóze na příští rok prohlásil premiér Pedro Passos Coelho, jehož konzervativní vláda se letos v červnu dostala k moci, že musí snížit veřejné výdaje. Jeho vládní koalice má v parlamentu většinu, takže při závěrečném hlasování, které proběhne příští týden, by měl rozpočet na rok 2012 hladce projít.
Lisabon
Portugalsko je třetí zemí Evropské unie, po Řecku a Irské republice, která získala finanční výpomoc. Další částky mimořádných půjček mohou být zemi odepřeny, pokud nesplní cíle pro snížení schodku. Rozpočet středo-pravicové vlády na rok 2012, který v současné době projednává parlament, obsahuje pozastavení prázdninové a vánoční prémie pro většinu zaměstnanců veřejného sektoru a množství důchodců.
Stávka, která byla podpořena dvěma hlavními odborovými organizacemi v Portugalsku – UGT a CGTP, je považována za jednu z největších v historii země, kde jsou masové protestní akce spíše vzácností.
„Je cítit silný pocit rozhořčení,“ řekl Manuel Carvalho da Silva, generální tajemník odborů CGTP, který označil generální stávku za
„červenou kartu“ pro vládu.
Lisabon
Nemocnice poskytovaly pouze neodkladnou péči, mnoho škol bylo uzavřených a veřejná doprava vážně narušena. Lisabonské metro bylo zcela zavřené. Svoz odpadu a poštovní dodávky byly taktéž zastaveny. Aerolinky byly obzvláště zasaženy, letiště v Lisabonu, Faru a Portu zely do značné míry prázdnotou.
Joao Proença, předák UGT – druhého největšího odborového svazu v zemi, prohlásil, že doufá, že vláda bude věnovat pozornost dopadům stávky. Naproti tomu ministr Miguel Relvas trval na tom, že země nemá jinou možnost než přijmout úsporná opatření.
„Máme nyní v Portugalsku situaci, která od nás vyžaduje, abychom požádali o pomoc zvenčí, a z této situace se můžeme vzpamatovat jen tím, že budeme přísní a nároční,“ řekl novinářům.
Nynější stávka je teprve třetí generální stávku, k níž v Portugalsku došlo od doby, co se stalo v roce 1970 demokracií. Dotkla se zejména dopravy, nemocnic, škol a svozu odpadu – na mnoha místech docílily odbory úplné zastavení práce. Portugalské aerolinky zrušily 121 spojů, stovky dalších letů byly odloženy. Dispečeři řízení letového provozu zajišťovali pouze přelety.
Lisabon
Obecně lze říci, že akce byla klidná. Došlo jen ke sporům kvůli definování minimálních služeb, které jsou odbory povinny zajistit v klíčových odvětvích.
Stávka proběhla celkem pokojně, ačkoli byly napadeny tři finanční úřady (dva zápalnými lahvemi a jeden plechovkou s barvou – v tu dobu se v budovách nikdo nenacházel). V Oeiras, nedaleko Lisabonu, se policie pustila do stávkové hlídky, aby umožnila dostat se třem autům na svoz odpadu z depa. Lidé podporující stávku také informovali o svých pokusech blokovat železniční trať vedoucí z hlavního města.
Lisabon
Většina soukromých firem nebyla přímo ovlivněna, ale zaměstnanci u několika velkých exportérů s odborářskou základnou se ke stávce přidali.
Ze stávkového dne se na internetu objevilo také video, na němž jsou zachyceni policisté v civilu, kteří po demonstraci bez zjevného důvodu brutálně napadli jednoho z účastníků. (Video se článkem v portugalštině
ZDE.)
Zdroj: http://libcom.org/news/general-strike-portugal-25112011
Lisabon
26.11.2011
-jk-