Anarchistická federace

Svobodu „rukojmím z Khimki“

12. – 15. listopadu se konaly Mezinárodní akční dny na podporu dvou ruských antifašistů, kteří jsou stíháni v souvislosti s bojem za zachování lesa v Khimki. (AKTUALIZACE)

Již nějakou dobu informujeme o stíhání dvou ruských antifašistů, Alexeje Gaskarova a Maxima Solopova, kteří jsou obviněni z výtržnictví při protestu před radnicí v Khimki. Přes veškerou snahu prokuratury byli v druhé polovině října oba propuštěni z policejní vazby. Na jejich podporu se rozběhla jak v Rusku, tak i v mnoha dalších zemích, rozsáhlá solidární kampaň.

Součástí této kampaně byly nejnověji Mezinárodní akční dny, vyhlášené na 12. – 15. listopadu 2010. Pojďme si přiblížit některé z akcí, které v rámci Mezinárodních akčních dní ve světě proběhly:

Polsko – Krakov

14. listopadu 2010 se kolem šesté večer v samém srdci centrálního náměstí Krakova u pomníku Adama Mickiewicze sešlo kolem 50 aktivistů s vlajkami a transparenty, kterým dominoval ten s portréty Alexeje Gaskarova a Maxima Solopova vyjadřující dodržování lidských práv a svobodu projevu v Rusku.

Anarchisty podpořila skupina bubeníků z Krakova „SambKa“. Po projevech se rozdalo kolemjdoucím asi 1000 letáků a konal se pochod ke generálnímu konzulátu Ruské federace. Shromáždění upoutalo velkou pozornost kolemjdoucích, demonstranti skandovali hesla jako „Solidarita – naše síla“, „Propusťte aktivisty“ či „Stop potlačování názorů!“

Krakov

U konzulátu byl přečten projev, ve kterém krakovští anarchisté upozornili na situaci stíhaných antifašistů, novinářů a obhájců lidských práv v Rusku. Demonstranti také připomněli podstatu takzvané „demokratizace Evropy“, kdy se ve jménu geopolitických výhod přivírají oči nad excesy ruských orgánů. Na konci jeden z aktivistů uvedl, že svět potřebuje skutečnou sociální změnu, v níž svoboda, rovnost a demokracie nejsou jen prázdnými slovy.

Shromáždění pořádala krakovská sekce Anarchistické federace spolu s výše uvedeným kolektivem „SambKa“ a lidmi ze slezských anarchistických skupin. Žel soukromá i státní média neměla o protest moc velký zájem. Více ZDE.

Krakov

Rusko – Ufa

14. listopadu se konalo v ruské Ufě solidární shromáždění na podporu Alexeje Gaskarova a Maxima Sokolova, a to i navzdory nepřízni počasí. Organizace se ujala Autonomní akce Ufa. Účastníci setkání se vydali na protestní pochod proti represím ze strany státu. Kamarády z Ufy přišli podpořit také aktivisté z Iževska. Akce byla součástí Mezinárodních akčních dnů na podporu obou stíhaných antifašistů.

Demonstranti pochodovali asi půldruhého kilometru od paláce sportu k městské radě a nejrušnější ulicí ve městě. Během celé akce byly rozdávány brožury a letáky a obyvatelům byly vysvětlovány důvody celé akce. Kolemjdoucí projevovali zájem dozvědět se podrobnější informace o kauze.

Během pochodu se provolávaly slogany na podporu zadržených antifašistů, proti politické represi a též na obranu lesa v Khimki. K vidění byly černo-červené vlajky a transparenty „Autonomní akce Ufa“, „Pryč s politickou represí“ či „Ruce pryč od sociálních aktivistů“. Nakonec nechyběla ani všudypřítomná policie.

Nešlo o první akci v Ufě, která byla vedena na podporu a obranu zadržených z Khimki.

V letáku, který byl rozdáván, mimo jiné stálo: „Požadujeme okamžité propuštění Alexeje Gaskarova a Maxima Solopova bez ohledu na to, zda se podíleli na shromáždění v Khimki nebo ne – bojovníci proti korupci a bezpráví nejsou chuligáni, ale hrdinové!“ Více ZDE.

Ufa

Francie – Paříž

14. listopadu v rámci Mezinárodních dnů solidarity s obránci lesa v Khimki a aktivistů sociálních hnutí v Rusku proběhlo v pařížském muzeu Louvre shromáždění pořádané členy anarchistického a antifašistického hnutí.

V muzeu je nyní výstava současného ruského umění, takže umístění a podoba akce nebyla náhodná. Asi 20 aktivistů rozvinulo u velkého centrálního vchodu do muzea panel, který informoval o situaci kolem lesů v Khimki a vybízel návštěvníky, aby i nadále nebyli lhostejní k událostem, které se v Rusku dějí.

Paříž

Aktivisté se přes megafon obrátili k návštěvníkům ve třech jazycích – ve francouzštině, angličtině a ruštině. Popsali hlavní události kampaně na ochranu lesů v Khimki, pronásledování aktivistů a novinářů. Účastníci shromáždění také návštěvníkům muzea rozdávali letáky ve třech jazycích.

V blízké době jsou ve Francii plánovány další solidární akce s ruskými aktivisty, včetně začínající kampaně proti účasti francouzské dálniční společnost Vinci Construction na stavbách v Moskvě, Petrohradě a Khimki. Více ZDE.Rusko – Smolensk

Na Leninově náměstí v ruském Smolensku byl na podporu „rukojmích z Khimki“ pověšen transparent s nápisem „Zastavte obvinění vůči Gaskarovi a Solopovi“. Více ZDE.

Smolensk

Srbsko – Niš

14. listopadu byl na silničním mostě v Niši na jihovýchodě Srbska vyvěšen transparent „Solidaritu s ruskými antifašisty“. (O další akci nišských antifašistů a antifašistek jsme informovali ZDE.)

Niš

Rusko – Barnaul

Antifašističtí aktivisté v západosibiřském Barnaul pověsili na podporu Alexeje a Maxima transparent na železničním mostě přes frekventovaný úsek silnice. Již dříve podnikli anarchisté v Barnaulu solidární shromáždění za „rukojmí z Khimki“.

Barnaul

Rusko – Moskva

16. listopadu 2010 se sešli v Moskvě členové skupiny Autonomní akce a demonstrovali za propuštění „rukojmí z Khimki“ a na podporu běloruských aktivistů před běloruským velvyslanectvím v Moskvě. O akci jsme informovali již ZDE.

Moskva

Chorvatsko – Záhřeb

K Mezinárodním akčním dnům se připojili také antifašisté z chorvatského Záhřebu, a to formou nápisů v ulicích jejich města. Více ZDE.

Záhřeb

Německo – Berlín

V Berlíně proběhla 13. listopadu večer politicko-kulturní akce pod záštitou divadla PANDA-Theater, která nesla název „Antifašistická ruská akce“. Dorazilo několik desítek lidí, jimž moderátor divadla ve svém čtvrthodinovém vystoupení nastínil historii konfliktu kolem lesa v Khimki a kauzu v této souvislosti stíhaných antifašistů. Mluvilo se rusky i německy. Součástí programu bylo i promítání a koncert. Po skončení programu ještě lidé asi hodinu diskutovali o situaci v Rusku.

Berlín

Akce na podporu stíhaných ruských antifašistů, Alexeje Gaskarova a Maxima Sokolova, probíhaly i na dalších místech. Toto byl přehled těch, které se objevily na stránkách věnovaných jejich kauze: http://khimkibattle.org/.

AKTUALIZACE:

Rusko – Iževsk

14. listopadu 2010 proběhlo v ruském Iževsku shromáždění proti stíhání antifašistů Alexeje Gaskarova a Maxima Solopova, stejně jako za ukončení teroru vůči sociálním aktivistům a novinářům. Demonstrace byla organizována členy hnutí Autonomní akce – Iževsk.

Akce se zúčastnilo 30 lidí, kteří drželi transparenty s nápisy „Svoboda pro rukojmí z Khimki“, „Pryč s policejní represí“, „Stop chaosu moci“ a „Autonomní akce – Iževsk: svoboda začíná tam, kde umírá stát“.

Během této dvouhodinové akce se rozdalo přibližně 1000 letáků, které jasně vysvětlovaly obsah celé kampaně. Lidé se se zájmem o to, co se děje, zastavovali a diskutovali s aktivisty o dění v Rusku, vyjadřovali své znepokojení nad stále rostoucími policejními kontrolami a bezprávím ze strany úřadů. Někteří občané se připojili k demonstrantům a pomáhali s držením transparentů. Více ZDE.

Iževsk

Iževsk

Iževsk

Iževsk

Rusko – Samara

15. listopadu se v ruské Samaře objevilo několik nápisů, které projevovaly solidaritu stíhaným antifašistům a vzpomínali na oběti nacistického násilí. Více ZDE.

Samara

Samara

Kanada – Montreal

Během Mezinárodních akčních dnů byla napadena budova ruského konzulátu v kanadském Montrealu. Výsledkem byla rozbitá okna a fasáda budovy pocákaná barvou. Akce byla solidární podporou stíhaným od kanadských anarchistů a anarchistek. Více ZDE.

Francie - Champagne

Champagne20. listopadu proběhla ve francouzské provincii Champagne-Ardenne akce solidarity s obránci lesa v Khimki před městskou operou, kde v ten den byla na programu ruská opereta. Aktivisté vytvořili petici na podporu vězněných a za jejich práva a rozdávali letáky kolemjdoucím lidem.

Kromě toho byly události v Khimki zmíněny na dvou konferencích na lidové univerzitě v Troyes. Na konci každé konference bylo publikum informováno o represích a perzekucích aktivistů.
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme