Anarchistická federace

Klaunská rebelující armáda na zbrojařském večírku

KLARA Ve středu 2.5. se v Brně začal 9. ročník zbrojařského veletrhu IDET, letos největší v Evropě a u této příležitosti poskytlo vedení města IDETu celou radnici pro jejich otvírací párty. Novovzniklá Klaunská rebelující armáda si to nemohla nechat ujít...

Ve středu 2.5. se v Brně začal 9. ročník zbrojařského veletrhu IDET, který je letos - jak se jeho organizátoři rádi chlubí - největším v Evropě a vojáci zde prý najdou všechno co potřebují k práci. U příležitosti zahájení poskytlo vedení města Brna IDETu pro jejich otvírací párty celou radnici - a to zcela zdarma, ačkoliv v minulosti od pořádání těchto militaristických sešlostí dávalo ruce pryč jako od aktivit soukromých společností.

KLARA

Myšlenka oslavit tuhle fiestu obchodu se smrtícími technologiemi, navíc třeba i s hlavouny tak pokrokových zemí jako třeba Saudská Arábie nebo Čína, oslovila i lidi kolem novovzniklé Klaunské rebelující armády natolik, že se rozhodli za touhle smetánkou na radnici vydat. Snad i z úcty k jídlu se rozhodli nevyskočit z dortu, ale na nádvoří přiběhnout přes hlavní bránu, kolem hostesek, "historické stráže", zásahové jednotky městské policie, kravaťáků a dalších, zoufale uniformních návštěvníků, návštěvnic a pracujících.

Obrazek z akcePřekvapení se pravděpodobně povedlo, většina z asi dvou tuctů klaunů a klaunek se dovnitř bez větších problémů dostala a párty mohla začít. Ať už z nevychovanosti nebo samé radosti nebyl nově příchozím nabídnut perlivý mok který byl zrovna roznášen, ani nechtěla začít hrát připravená hudba, ani nebyly poskytnuty židle nebo něco k oddechnutí(klaunská armáda dává důraz i na jiné stránky rozvoje osobnosti než jenom fyzickou zdatnost, takže některé běh nahoru Dominikánským náměstím mírně znavil).

Obrazek z akceKlauni a klaunky jsou však povětšině osobnosti velice kreativní, komunikativní a společenské, proto organizátorům toto mírné faux-pas odpustili a dokonce se pojali pomoct jim rozproudit mírně strnulou zábavu a vylepšit výzdobu. Místo kytiček, které více slušely dámám a ve klopách uniforem, se ve vázičkách octly vlaječky připomínající pravou podstatu IDETu(kdyby třeba pod vlivem onoho perlivého moku někdo zapomněl) a přinesené transparenty se taky ukázaly jako větší a barevnější než ty stávající. Jedinou chybou byla jednojazyčnost transparentů, takže pro nevidomé a/nebo zahraniční delegace, které se styděly zeptat nebo si přijít vzít letáček či vlaječku, byly některá hesla taky překládána do angličtiny a zborově přednášena. Nádvoří bylo celkem čisté a muzika k tanci, jak už bylo psáno, ne a ne spustit, takže si část klaunů bez zbytečných manýrů sedla na zem, bavíce se prozpěvováním populárních písní nebo prostě vychutnáváním atmosféry a přítomnosti tolika osobností.

Obrazek z akceZbytek se bavil tak, jak se na podobných akcích má - povídáním si a seznamováním se s účastníky("Byl ti tam jeden tak štědré, řikal že dává práci 350 lidem! Stydlivé kluk to šak byl, nechtěl se pochlubit kde jí tolik bere, aji nahlas sem sám musel ostatním říct že zde máme hrdinu co tolik hokny zvládne a eště mu aji zbyde...", prozradil jeden z klaunů), dvořením se všem zúčastněným pohlavím či hrou na honičku.

Obrazek z akce Obchodníci se zbraněmi jsou povětšině opravdu skromní a po jejich úspěšném využití se proto k některým svým produktům stydí veřejně přihlásit; někteří dokonce až tak, že je do zemí jejich hojného využití nevyváží přímo, ale přes své kamarády, se kterými si tuhle výpomoc můžou ve vší skromnosti domluvit právě na podobných dýcháncích. Klaunská armáda se ale rozhodla tuto bariéru prolomit a tuto příležitost využila k předání pozdravů a díků od všech těch lidí ze zemí třetího světa, kterým tyto produkty změnili život a takovouto šanci nemají. Symbolicky byla maketou pumy obdarována delegace vojáků ze Saúdské Arábie - ne že by kandidátů nebylo více, jenom materiální možnosti zdaleka neumožňovali obdarovat všechny přítomné představitele států a uskupení, kterým se taky někdy nehezky připisujou diktátorské či feudalistické sklony. Zmínění arabští sympaťáci, k závisti čínské dvojice(určitě nejenom, viz.obr.), dárek přijali, i když se šibalsky tvářili, že neví za co jej dostali a co s ním mají dělat.

Obrazek z akce

Po necelé půlhodině této příjemné selanky však došla trpělivost konkurenčním skoroklaunům z Městské policie, kteří se od začátku snažili napodobovat nápady a formace daleko úspěšnějších klaunů. Není proto divu, že po příchodu opozdilé poloviny jejich družiny byli klauni vyzváni k opuštění veřejného prostranství nádvoří a než tak stihli udělat, byli odtaženi do zadních prostor. Zde se však nekonalo fyzické sblížení(i když se o to někteří pokoušeli - ale celkem nesprávně koleny nebo pěstmi), ani prohlídka prostor radnice, ale pouhé vykázání z mejdanu, který ale ještě zdaleka nekončil. Klukům policejním to ale snad nikdo nemá za zlé a chápe, že s tak nudnými uniformami, jak měli, to byla jejich jediná šance ten večer zabodovat; ono taky to "tažení" bylo beztak děláno jenom proto, aby mohli klaunům ohmatat jejich vkusné módní doplňky a dát na velitelství co nejpřesnější žádost o změnu standardů v oblékání.

Obrazek z akcePřed zadním vchodem se pak obě strany rozloučily - proběhlo to však bez zbytečných emocí, jelikož už za několik dní začne streetFest, kde se stejně všichni uvidí, ať už na Moravském náměstí, nebo pak v průvodu nebo s některými natajno na afterpárty. Klauni však slíbili, že jim, i přes úterní nepohostinnost, v sobotu nechají zahrát písničku. Nebo se k nim nejenom oni můžou, alespoň na to odpoledne, přidat - budou-li ochotni zbavit se autoritářských návyků, začít myslet kreativně(zejména vlastní hlavou) a hlavně najít a vzkřísit v sobě onoho klauna, kterého v srdci nosíme všichni, akorát si ho většina nechala zašlapat pod nánosy loajality, konformity a/nebo víry v něco hodně dospělého, nudného a hlavně cizího.

Frantellino Krustý

Další, i když občas trochu zmatené články o akci a fotografie najdete např. na :
www.protestfest.cz
brnensky.denik.cz


Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme