Anarchistická federace

Stručné shrnutí pouličních demonstrací proti G8

První větší pouliční akce se konala již v pátek 30. května. Asi čtyři tisíce lidí pochodovali k sídlu Světové obchodní organizace (WTO) a dále do města. Nálada připomínala festival s hudbou a tancem. Během pochodu zaútočili někteří účastníci a účastnice na budovy nadstátních korporací Audi a Shell a na některé úřady - WTO , Spojené národy (OSN) atd. Na budově OSN se objevil nápis „Sen OSN je naší noční můrou!“ Při útoku policie pepřovým sprejem někteří účastníci a účastnice úspěšně odpověděli stejnou mincí a policisté okusili svou vlastní pepřovou medicínu… K místo summitu G8 se vydala i mezinárodní cyklistická karavana čítající více než dvě stě lidí, kteří zablokovali ústředí firmy Nestlé. Do Ženevy dorazil také několika sty lidmi obsazený vlak. Ti jeli bez pasů a jízdenek; před nádražím, na kterém čekala policie, zatáhli za ruční brzdu, utekli a přidali se k demonstracím.

V sobotu byl den klidu. Asi pět tisíc lidí debatovalo ve „svobodné vesničce“ v nedalekém Annemasse o nejlepší taktice blokády jednání. Večer byla symbolicky zapálena hladina známého evianského jezera na naplnění přísloví místních obyvatel, používaného v případě paniky: „No co, vždyť jezero neshoří.“

Největší akce byly naplánovány na neděli 1. června, první den summitu. Od časných ranních hodin blokovaly skupiny demonstrantů mosty a ulice. Byly postaveny barikády, u mnoha z nich hrály pouliční kapely a soundsystémy, lidé tančili. Při pokusech o prolomení blokád policií došlo ke střetům a později i k ničení majetku nadstátních korporací. Přesto, že policie v masivním měřítku nasadila slzný plyn a gumové projektily, podařilo se zdržet začátek summitu o dvě hodiny. V ulicích Ženevy pochodovalo na protest proti summitu asi sto tisíc lidí.

V neděli v noci vnikla po překonání obrany do sociálního centra L‘Usine, kde byly umístěny i prostory Independent media center, nezávislé sítě žurnalistů. Zde bylo zatčeno 11 lidí; později byli propuštěni. Policie napadla i několik náhodných kolemjdoucích místních obyvatel. Místní obyvatelé se později v mnoha případech připojili k demonstrantům při pouličních bitvách proti zde nasazené německé protidemonstrační jednotce.

Dva demonstranté zůstali po sobotě ležet s těžkým zraněním v nemocnici. Britský reportér IMC byl při odchodu z demonstrace z bezprostřední blízkosti střelen slzným granátem do nohy a musel se podrobit dvouhodinové operaci. Jiný britský aktivista, MS, byl zavěšen na laně přehozeném přes most, na jehož druhém konci byla zavěšena druhá aktivistka. Lano s lidskými závažími na konci tak blokovalo most, který se stal neprůjezdným. Švýcarská policie však lano úmyslně přeřízla, přestože dobře věděla, že může oba aktivisty zabít (oba se nacházeli v asi dvacetimetrové výšce). Přítomní aktivisté a aktivistky dokázaly zachránit ženu, kterou na laně vytáhli zpět. MS už pomoci nedokázali; po pádu byl převezen do nemocnice s mnohačetnými zlomeninami. Jeho stav je vážný, ale stabilizovaný.

V pondělí odpoledne se konala demonstrace proti privatizacím vodních zdrojů. Její začátek musel být odložen, protože policie zdržela vlak s asi tisícovkou lidí jedoucích na demonstraci. Všichni museli vystoupit a nechat si zkontrolovat doklady a zavazadla; teprve poté jim bylo umožněno pokračovat. Souběžně se konala i demonstrace proti represím. Když se obě demonstrace spojily, policie je obklíčila. Asi pětistovka lidí zablokovala hlavní most, který byl z obou stran zablokován švýcarskou, německou a francouzskou policií. Demonstranté a demonstrantky dostaly patnáct minut na odchod, poté začali být kropeno vodními děly a odstřelováni slznými granáty a gumovými projektily. Sanitky přijíždějící pro zraněné nejsou policií vpuštěni.

Okolo mostu se zatím shromáždily tisíce lidí. Místní mládež začala útočit na policejní šiky kamením a lahvemi. Policie později okolo půlnoci umožnila lidem uvězněným na mostě odejít, ale okamžitě zaútočila na skupinky, které se zatím shromáždily okolo mostu. Střety mezi polici a lidmi, kteří přijeli demonstrovat proti zasedání G8 i místními obyvateli, se poté přenesly do ulic celého města.

Píšou jinde

Odkazy