Praha, 18. ledna 2011
Další z přednášek týkajících se takzvaného izraelsko-palestinského konfliktu se zaměří na mezinárodní právo a blokádu Gazy.
18. ledna 2011, 18.00, Cross Club, Praha
18.00: Promítání - Střílení na slona
20.00: Přednáška a diskuse
Jana Ridvanová, členka organizace Přátelé Palestiny bude hovořit o situaci v Gaze z hlediska mezinárodního práva a renomovaných mezinárodních lidskoprávních institucí, zprostředkuje nám ale i vlastní zkušenost z návštěvy Gazy krátce po „Operaci Lité olovo“, třítýdenním leteckém a pozemním útoku izraelské armády, jenž si před dvěma lety vyžádal více než 1400 obětí z řad Palestinců. Jak se žije v tomto uzavřeném a přelidněném pásmu a jak probíhá obnova, dva roky po skončení Litého olova? Jak se k situaci staví mezinárodní komunita a jak na odpor proti blokádě reaguje izraelská armáda?
Střílení na slona (To Shoot an Elephant, r. Alberto Arce, Mohammad Rujailah, Španělsko 2009, české titulky)
Film je přímým svědectvím z pásma Gazy zprostředkovaným jedinými cizinci, kteří se rozhodli v Gaze v průběhu operace Lité olovo zůstat. Od 27. prosince 2008 zaznamenává 21 dnů střílení na slony. Naléhavé a hrůzu nahánějící obrazy, při kterých nelze spát. Záznam každodenní reality nejen palestinských záchranářů bez ustání pronásledovaných lidským utrpením i nebezpečím vlastní smrti ze strany izraelských sil.
http://ism-czech.org/?p=431
4.1.2011