Anarchistická federace

Píšou jinde : Fotoreport: konec ropy, konec Shellu

Toto je kopie článku uveřejněného na a2larm.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
https://a2larm.cz/2020/05/fotoreport-konec-ropy-konec-shellu/

Aktivisté z hnutí Limity jsme my a Extinction Rebelion obsadili střechy tří pražských benzínek Shell.

„Já bych je srovnal a ze střechy vyházel,“ doporučuje prodavčkám na benzínce potetovaný zákazník. „To je demonstrace, Svobodnej Tibet,“ pokřikuje někdo na demonstranty z parkovacího domu naproti benzínce. „A řekli vám aspoň proč zrovna Shell?“ ptá se na blond odbarvená prodavačka zasahujícího strážníka, který právě dokončil debatu s jedním z aktivistů hnutí Limity jsme my. „Jde o devátého největšího porušovatelke lidských práv a znečišťovatele na světě,“ vysvětluje policista, co právě od aktivistů vyslechl. Pak přichází jeho kolegové a řeší se žebřík, kterým by šestici aktivistů někdo sundal dolů ze střechy čerpací stanice Shell. Pumpa pod Klamovkou je jen jednou ze tří „shellek“, u kterých klimatičtí aktivisté z hnutí Limity jsme my a Extinction Rebellion dopoledne protestovali a z jejichž střech vyvěsili tranparenty: „Energetickou demokracii“, „Klimatickou spravedlnost“ a „Konec ropy, konec Shellu“.

Požadavkem protestujících bylo ukončení aktivit Shellu a její rozpuštění jakýmikoliv legálními, ekonomickými nebo politickými prostředky. Spolu s tím požadují spravedlivou transformaci pro pracující ve fosilním průmyslu a kompenzace všem komunitám a ekosytémům, které aktivita Shellu v historii poškodila. Úterní akce proti Shellu byla mezinárodní a konala se u příležitosti setkání akcionářů v nizozemském Haagu,

Na benzínce pod Klamovkou na ulici Vrchliockého stejně jako jinde znamenalo vyvěšení transparentů po příjezdu policie také dočasné uzavření čerpací stanice z bezpečnostních důvodů. Na benzínce na Vrchlického bylo v jednu chvíli okolo patnácti zasahujících policistů. Nakonec majitelé všech postižených benzínek souhlasili s tím, že akce bude ukončena bez jakéhokoliv postihu směrem k aktivistům. Policie po pár hodinách vyjednávání prostor úplně opustila a aktivisté ze střechy mohli v klidu slézt dolů. Policisté je legitimovali a poté nechali jít.

Verze pro tisk 19.5.2020 a2larm.cz
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Procházka po Žižkově anarchistickém

12. 9. 2020, Praha

Komentovaná procházka dějinami anarchismu na Žižkově …(více)

Neposlušné Brno

24. 10. 2020, Brno

První ročník Knižního festivalu radikální imaginace …(více)