Anarchistická federace

Píšou jinde : Latinská Amerika: Lidé vítězí nad vládami

Toto je kopie článku uveřejněného na oafed.noblogs.org.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
https://oafed.noblogs.org/post/2019/10/21/latinska-amerika-lide-vitezi-nad-vladami/

Jak jsme mohli sledovat v posledních několika týdnech, houževnatost a neústupnost obyčejných lidí vede v Ekvádoru a Chile i přes těžké oběti k ústupkům ze strany státu.

Ekvádorský prezident Lenín Moreno byl nucen pod tlakem masivních demonstrací, blokád a totální paralýzy ekonomiky státu odvolat sérii škrtů, do nichž zemi tlačí Mezinárodní měnový fond. Demonstranti byli odhodláni ubránit se škrtům všemi prostředky, což dokazuje i násilné vniknutí do budovy parlamentu a sílu protestů i přes vyhlášený výjimečný stav.

V Chile se rozhořely protesty po oznámení o zdražení jízdného, což ale byla spíše poslední kapka přetékajícího poháru frustrace a nespokojenosti obyvatel. Vzhledem k tomu, že doprava stojí nejchudší i 30 procent příjmů, zdražení by znamenalo jejich existenční ohrožení. I zde vláda vyhlásila výjimečný stav a aby ukázala, jak to v demokracii chodí, poslala proti vlastním lidem dokonce i armádu a tanky. Lidé přesto prosadili svou a stát od plánovaného zdražování ustoupil.

Nezapomínejme ale, že daň za důstojnost byla krvavá. V obou konfliktech zemřelo 15 lidí a stovky dalších byly zraněny.

Čest jejich památce, smrt státům a vládám.

Verze pro tisk 22.10.2019 oafed.noblogs.org
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Předvánoční bezpeněžní zóna

7. 12. 2019, Plzeň

Bezpeněžní zóna je prostor, kde se nic neprodává a nekupuje, přesto mohou být naplněny přímé potřeby našich tužeb. Je spousta nevyužitých nebo nepotřebných věcí, které mohou být jinými lidmi smysluplně využity. Přineste je nebo se jen přijďte podívat, jak bezpeněžní zóna funguje. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Critical Readings: The Murray Bookchin Reader (3)

28. 11. 2019, Praha

Čtení v D-zóně. …(více)

Rave4Rojava ★ benefiční after-party

29. 11. 2019, Praha

Benefiční after-party po stávce #FridaysForFuture 29. 11. Vstupné dobrovolné, všechny vybrané peníze budou poslány Kurdskému červenému půlměsíci / Heyva Sor a Kurdistanê e.V. Akci pořádá platforma Výbor na obranu revoluce v Rojavě. #Riseup4Rojava ★★★ VÍCE INFO BRZY …(více)

Social Screenings: A.C.A.B.

4. 12. 2019, Praha

Promítání v D-zóně …(více)

8. Anarchistický festival knihy

16. 5. 2020, Praha

TBA you can contact us! …(více)