Anarchistická federace

Píšou jinde : Terorista Erdogan, skandovala Praha na demonstraci na podporu syrských Kurdů

Toto je kopie článku uveřejněného na denikreferendum.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
http://denikreferendum.cz/clanek/30297-terorista-erdogan-skandovala-praha-na-demonstraci-na-podporu-syrskych-kurdu

V Praze proběhla již několikátá demonstrace proti turecké invazi do severní Sýrie, přidalo se i Brno, Ostrava či Bratislava. Pozastavení vývozu zbraní do Turecka podle demonstrantů nestačí, požadují, aby Západ uvalil na Turecko sankce.

„Ať žije mezinárodní solidarita!“ skandoval v podvečer 16. října průvod přibližně pěti set demonstrantů na pražské Malé Straně, zatímco vzduchem vlály kurdské vlajky. V Praze, ale i v Brně, Ostravě, Jihlavě a Bratislavě se stejně jako v dalších evropských městech protestovalo proti minulý týden zahájené turecké invazi do Rojavy, Kurdy spravovaného území na severu Sýrie.

Jednoho člověka zadržela policie, a to za tričko s Abdullahem Öcalanem, tedy vůdcem a bývalým předsedou Kurdské strany pracujících, kterou Česká republika uznává jako teroristickou organizaci. Demonstraci organizoval Výbor na obranu revoluce v Rojavě, další protestní akci pořádá v pondělí 21. října Česká pirátská strana.

Demonstrace započala na Klárově, kde vystoupila zástupkyně Výboru na obranu revoluce v Rojavě s požadavky na vytvoření bezletové zóny nad severní Sýrií a na uvalení ekonomických a politických sankcí na Turecko. „Evropská unie i USA mohly krveprolití zabránit, ale nestalo se tak. Nynější jednání o sankcích vůči Turecku mohlo konfliktu předejít, ale řeší se až teď. Poté, co začali umírat nevinní lidé,“ kritizovala.

Připomněla, že český ministr obchodu a průmyslu Karel Havlíček (nestr. za ANO) se ještě tři dny po zahájení invaze návrhům na přerušení dodávek zbraní do Turecka bránil s ohledem na „obchodní zájmy země“. Pozastavení vývozu válečného materiálu do Turecka česká vláda po vzoru jiných evropských zemí oznámila až v pondělí 14. října v reakci na týž den proběhlou schůzi evropských ministrů zahraničí.

I další řečník Martin Rozumek z Organizace na pomoc uprchlíkům se opřel do nedostatečné reakce politiků. „Babiš nejprve posvětil vznik takzvané bezpečnostní zóny, aniž si uvědomil, že to nepůjde nenásilnou cestou. Zklamalo mě i jednání Evropské unie, která se nebyla schopná shodnout téměř na ničem. Britové se postavili proti zbrojnímu embargu. Na popud Orbána v prohlášení Evropské unie chybí slovo ‚Kurdové‘,“ shrnul.

Naopak z pozice politika předstoupil před mikrofon Matěj Žaloudek, zastupitel za Stranu zelených na Praze 3, který se zasadil o vyvěšení kurdské vlajky na žižkovské radnici. „Co můžeme dělat na komunální úrovni je přesvědčovat ostatní, že lidé, kteří přišli odjinud, nejsou ohrožením. Že tahle země zvládne tisíce i deseti tisíce uprchlíků,“ prohlásil a vymezil se proti uzavírání „dohod s diktátory“. Turecký prezident totiž unii vyhrožuje otevřením hranic a vpuštěním uprchlíků do Evropy.

Ženy, život, svoboda
Průvod se za skandování sloganů v češtině („Ať žije Kurdistán, terorista Erdogan!“) i v kurdštině („Bijî berxwedana Rojava!“, tedy „Sláva odporu Rojavy!“) přesunul na Malostranské náměstí, kde promluvila jménem Pirátské strany zastupitelka na Praze 2 Lydie Bartošová. „Není možné beztrestně využít celý národ jako válečnou zbraň a pak jej předhodit turecké invazi, jejímž vedlejším efektem je útěk stovek bojovníků organizace Islámský stát,“ uvedla a upozornila, že předešlý den na popud Pirátů Poslanecká sněmovna jednomyslně přijala usnesení, které tureckou invazi odsuzuje.

„Ženy se organizují ve všech městech Rojavy. (...) Ženské vedení a participace v rozhodovacích procesech jsou klíčovým prvkem modelu přímé demokracie ustanovené v Rojavě. Tyto úspěchy mohou být příkladem všem ženám světa,“ zdůraznila pak řečnice, která četla vzkaz obyvatelek rojavské ženské vesnice Jin-war, feministický rozměr rojavské samosprávy. Odpovědí jí bylo nadšené skandování demonstrantů „Jin, jian, azadi!“, tedy „Ženy, život, svoboda!“

Poslední zastávkou pochodu se stalo Loretánské náměstí, kde sídlí ministerstvo zahraničních věcí. Zde přednesl svůj projev kurdský podnikatel žijící v České republice Rašíd Khalil a bývalý ministr zahraničí za ČSSD Jan Kavan. Kavan k mikrofonu nakráčel po opětovném skandování „Ať žije mezinárodní solidarita“, jehož se sám se zdviženou pěstí účastnil.

„Je třeba nejenom přestat vyvážet zbraně, je třeba uvalit ekonomické sankce a uvažovat i o přerušení diplomatických vztahů s Tureckem. Mezinárodní společenství musí usilovat o naprostou izolaci Turecka a to co nejdříve. Každý den, po který tolerujeme situaci v syrském Kurdistánu, znamená další mrtvé,“ apeloval někdejší ministr.

„Mimochodem, fungování rojavské samosprávy je něco, co může být příkladem pro řadu národů, které bojují za své právo rozhodovat o věcech veřejných. Mám však obavu, že i tento experiment demokratické samosprávy bude vojensky zničen,“ zakončil svůj projev. Demonstraci uzavřel vzkaz českého dobrovolníka působícího v Rojavě, načež se naposledy rozezněla kurdská hudba.

Brněnské demonstrace organizované spolky NESEHNUTÍ a Solidarity with Rojava Brno se účastnilo přibližně dvě stě lidí.

Babiš myslel, že Erdogan bude v Sýrii stavět školy
Od zahájení turecké invaze do severní Sýrie uběhl týden. Akce, kterou Turecko obhajuje jakožto zásah proti „kurdským teroristům„“ a zároveň úmysl vybudovat v severní Sýrii „bezpečnostní zónu“, už má za následky více než tři sta tisíc uprchlíků, desítky mrtvých civilistů a stovky mrtvých kurdských bojovníků. O víkendu povstalci z Tureckem podporované Syrské národní armády znásilnili a zavraždili přední kurdskou političku Hevrin Chalafovou.

Zatímco Západ totiž milice syrských Kurdů YPG/YPJ podporoval v jejich boji s Islámským státem, Turecko je dlouhodobě označuje za teroristy napojené na tureckou Kurdskou stranu pracujících, jež vedla s tureckým státem po dekádách útlaku kurdské menšiny válku za kurdskou samostatnost.

Západ sice tureckou invazi odsoudil a unijní země se shodly na nutnosti přestat vyvážet do Turecka zbraně, ale k sankcím - cíleným pouze na jednotlivce turecké vlády - se zatím uchýlily pouze Spojené státy americké. Nicméně stažení jejich vojáků z oblasti invazi de facto umožnilo.

Český premiér Babiš dokonce turecký plán vybudovat v Sýrii „bezpečnostní zónu“ na zářijovém Valném shromáždění OSN podpořil. Nyní tvrdí, že prý Erdoganův plán, o němž turecký prezident hovořil po několik měsíců, nepochopil.

„Takže já jsem ocenil ten plán stavět byty a infrastrukturu. V životě by mě nenapadlo, že se stane, co se stalo. V životě nikdy. Stavět byty, infrastrukturu, aby se lidé mohli vrátit zpět. (...) Ta kritika, která odzněla na mojí hlavu, je nespravedlivá, ani ve snu by mě nenapadlo, že to může takhle dopadnout, že o té zóně mluví prezident Erdogan od roku 2017,“ hájil se Babiš v den předcházející demonstraci před poslanci.

Verze pro tisk 17.10.2019 denikreferendum.cz

Píšou jinde

Odkazy