Anarchistická federace

Píšou jinde : Dokaři v Belfastu obsadili loděnici. Chtějí ji znárodnit a vyrábět zde obnovitelnou energii

Toto je kopie článku uveřejněného na a2larm.cz.
Postrádá obrázky, formátování a zejména mohla být mezičasem aktualizována. Pokud možno, přečtěte si jej z originálního zdroje, prosím:
https://a2larm.cz/2019/08/dokari-v-belfastu-obsadili-lodenici-chteji-ji-znarodnit-a-vyrabet-zde-obnovitelnou-energii/

Koncem července převzalo 130 dělníků, svářečů a nýtařů kontrolu nad loděnicí Harland and Wolff, která v roce 1909 postavila slavný Titanic. Loděnici hrozilo uzavření.

Po třech týdnech okupace vyjednaly odbory GMB dohodu s insolvenčním správcem o prodloužení doby, po kterou se bude pro loděnice hledat nový majitel. Tomu měla být loděnice nabídnuta při „zachování současných pracovních míst“.

Poslední loděnice v Belfastu se dostala pod nucenou správu poté, co pro ni její majitel, norská společnost Dolphin Drilling, nedokázala najít kupce. Jejím uzavřením by v tomto městě skončila tisíciletá tradice stavby lodí. Militantní dělníci však odmítli budovu opustit a požadovali, aby byly doky znárodněny a využívány k výrobě obnovitelné energie. „Ti lidé tam budou sedět, dokud nedosáhnou nějakého výsledku,“ řekl časopisu Motherboard mluvčí organizace Unite, zastupující zaměstnance doků. „Větrné turbíny a přílivová energie mají obrovský potenciál. Říkají, že by mohli vytvořit tisíce pracovních míst a že potřebujeme podmínky k přechodu na obnovitelnou energii.“

Někteří z lidí, kteří budovu loděnice okupovali, uvedli jako inspiraci americkou socialistku Alexandrii Ocasio-Cortez a její Green New Deal. Tvrdili, že změna užívání loděnice ve prospěch energie z obnovitelných zdrojů by byla nejen společensky prospěšná, ale vzhledem k jejich kvalifikaci také logická. Jejich naději také posílil fakt, že skotská vláda ve stejné době oznámila, že je „připravena a ochotna“ znárodnit loděnici poblíž Glasgow, kde je ohroženo 350 pracovních míst.

Loděnici v Belfastu nepřetržitě okupovalo 20 až 30 zaměstnanců a sedmnáctý den protestů zabránili tito dělníci vstupu pracovníkům insolvenčního správce. „Nikdo tu nebude nic přesouvat, dokud to dělníci, kteří tu pracují, neodsouhlasí,“ řekli zástupci odborů médiím. Okupační stávku podporuje poslanec parlamentu Severního Irska z irské socialistické strany People Before Profits, který prohlásil: „Plně podporujeme dělníky, jejich okupaci i boj.“

Smlouva, kterou po třech týdnech okupace nakonec odbory uzavřely, znamená, že nový vlastník loděnici převezme pouze za stávajících podmínek zaměstnanosti. Odbory tvrdí, že tím suplovaly roli vlády premiéra Borise Johnsona, která má jednat ve prospěch zaměstnanosti, ale neučinila tak. „Dělníci stále nedostávají zaplaceno, ale aspoň vědí, že pokud bude nalezen kupec, jejich pracovní místa tu zůstanou,“ řekla zástupkyně odborů GMB Denise Walker.

Verze pro tisk 18.8.2019 a2larm.cz
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Pátek 13. pro Food Not Bombs Kolín

13. 3. 2020, Kolín

Koncert a party na podporu místní buňky Jídla místo zbraní …(více)

Odpadledne a ječel 4

28. 3. 2020, Plzeň

Osvědčená tatérská kulturně osvětová benefiční akce, která se koná tradičně v plzeňské Papírně. Benefice pro Limity jsme my, Bosque Medicinal a Záchrannou a odchytnou službu pro zvířata Karlovy Vary. Zahrají Pio Squad, Esazlesa, Protijed, Manon Muert, Vont a další. Nebudou chybět Djs Evil Produst, JB, Tony Magor Vrtačka a Marek. Součástí budou přednášky, promítání dokumentů, benefiční bazar, infostánky a distra, sítotiskový a zinařský workshop, prodej tisků a flashů od zúčastněných tatérů. …(více)

Fotbal proti rasismu 2020

8. - 10. 5. 2020, Věžnička u Jihlavy

13. ročník tradičního festivalu s přesahem …(více)

8. Anarchistický festival knihy

23. 5. 2020, Praha

TBA you can contact us! …(více)